Başkonsolosluğumuz tarafından derneklerimize ve vatandaşlarımıza verilen iftar daveti

Serhat Aksen 01.07.2015
Derneklerimizin Değerli Temsilcileri,
Sayın Vatandaşlarımız,
Sayın Basın Mensupları,
Kıymetli Misafirler,

Başkonsolosluğumuz tarafından Karlsruhe Merkez Camii’nde verilen iftar daveti vesilesiyle, tüm çalışma arkadaşlarım adına, sizleri gönülden selamlıyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.
Devletimizin varlığını her zaman yanınızda hissettirmek, sizlerle kaynaşabilmek, toplumsal birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek için son dört yıldır yeni bazı uygulamalarımız, hizmetlerimiz ve etkinliklerimiz oldu. Artık geleneksel hale gelen iftar davetimiz de bu etkinliklerden biri.

Bu akşam, iftar sofrasında buluşan siz değerli konuklarımıza baktığımızda, toplumumuzun çeşitliliğini ve bu çeşitliliğinin getirdiği zenginliği görebiliyoruz. Aramızda STK temsilcilerimiz var; STK’larımız içinde cami derneklerimiz, Alevi derneklerimiz, okul aile birliklerimiz, işveren derneklerimiz, öğrenci derneklerimiz, spor derneklerimiz, kültür derneklerimiz var. Türk ve Türk kökenli akademisyenlerimiz ve Belediye Meclisi Üyelerimiz var. Bunun yanı sıra, Filistin ve Suriyeliler başta olmak üzere, çeşitli ülkelerden mülteciler ile öğrencilerden oluşan bir grup ile de bu akşam iftar soframızı paylaşıyoruz.

Birliğimizin beraberliğimizin artarak devamı, ağız tadımızın hiçbir zaman bozulmaması en büyük temennimizdir.

Değerli Konuklar,

Sizler bir yandan Almanya’da toplumsal hayata her alanda katkı yaparken, bir yandan da ülkemiz ile olan bağlarınızı taze ve güçlü tutmaya çalışıyorsunuz. Devletimizin resmi temsilcileri olarak bizlerin görevinin bir boyutu, bulunduğunuz ülkede sizlere her alanda destek olmak, diğer bir boyutu da memleketimiz ile olan bağlarınızın güçlenmesi için yardımcı olmaktır. Bu bağların güçlenmesini kolaylaştırmaya yönelik, son dönemlerde gerçekleşen iki gelişme hakkında sizlere bilgi sunmak istiyorum:

-Dün (30 Haziran) THY’nin Karlsruhe/Baden-Baden havalimanına uçuşları törenle başladı. Memlekette bağları koparmamak için ulaşım imkanları çok önemli. Bu uçuşların başlamasıyla birlikte, görev bölgemizdeki insanlarımız Türkiye’ye seyahat için yeni ve elverişli bir seçeneğe daha kavuşmuş oldu. Uçuşların başlamasına yönelik görüşmelerde Başkonsolosluğumuz da kolaylaştırıcı bir rol oynadı.

-Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak “Memleketim” adı altında bir iletişim portalı oluşturuldu. (İçeriği hakkında bilgi sunulacak) . Memleketim portalı hakkında bilgi broşürü ayrıca masalarınızda mevcut. Sizden ricam, bu portalı kullanmanız, sunduğu imkanlardan yararlanmanızdır. Ayrıca, “Memleketim FM” radyosu da 24 saat internet üzerinden yayın hayatına başladı. Radyo yayınlarını takip ederek, hem memleket hasretini giderebilir hem faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Eskiden “memleketi gurbet yaptık, gurbeti memleket” derdik. Gördüğünüz gibi artık buna hiç gerek kalmadı. Teknolojinin nimetleri sayesinde memleket her zaman yanı başınızda. Lütfen bu portalı kullanınız ve çevrenizdekilere de duyurunuz.

Kıymetli Misafirler,

Ramazan ayı birlik, beraberlik, yardımlaşma, dayanışma duygularının ön plana çıktığı mübarek bir aydır. Aslında bu hasletleri bizlerin her gün yaşaması, tüm yıla yaymamız ve her zaman dayanışma içinde olmamız gerekir.

Ben bu duygularla, Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyor, sağlıklı, huzurlu bir şekilde, birlik –beraberlik içinde bayrama erişebilmeyi temenni ediyor, görev bölgemizin uzak köşeleri dahil her yerden davetimize icabet eden sizlere teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu