Başkonsolosluğumuz tarafından derneklerimize ve vatandaşlarımıza verilen iftar daveti

Serhat Aksen 01.07.2015
Derneklerimizin Değerli Temsilcileri,
Sayın Vatandaşlarımız,
Sayın Basın Mensupları,
Kıymetli Misafirler,

Başkonsolosluğumuz tarafından Karlsruhe Merkez Camii’nde verilen iftar daveti vesilesiyle, tüm çalışma arkadaşlarım adına, sizleri gönülden selamlıyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.
Devletimizin varlığını her zaman yanınızda hissettirmek, sizlerle kaynaşabilmek, toplumsal birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek için son dört yıldır yeni bazı uygulamalarımız, hizmetlerimiz ve etkinliklerimiz oldu. Artık geleneksel hale gelen iftar davetimiz de bu etkinliklerden biri.

Bu akşam, iftar sofrasında buluşan siz değerli konuklarımıza baktığımızda, toplumumuzun çeşitliliğini ve bu çeşitliliğinin getirdiği zenginliği görebiliyoruz. Aramızda STK temsilcilerimiz var; STK’larımız içinde cami derneklerimiz, Alevi derneklerimiz, okul aile birliklerimiz, işveren derneklerimiz, öğrenci derneklerimiz, spor derneklerimiz, kültür derneklerimiz var. Türk ve Türk kökenli akademisyenlerimiz ve Belediye Meclisi Üyelerimiz var. Bunun yanı sıra, Filistin ve Suriyeliler başta olmak üzere, çeşitli ülkelerden mülteciler ile öğrencilerden oluşan bir grup ile de bu akşam iftar soframızı paylaşıyoruz.

Birliğimizin beraberliğimizin artarak devamı, ağız tadımızın hiçbir zaman bozulmaması en büyük temennimizdir.

Değerli Konuklar,

Sizler bir yandan Almanya’da toplumsal hayata her alanda katkı yaparken, bir yandan da ülkemiz ile olan bağlarınızı taze ve güçlü tutmaya çalışıyorsunuz. Devletimizin resmi temsilcileri olarak bizlerin görevinin bir boyutu, bulunduğunuz ülkede sizlere her alanda destek olmak, diğer bir boyutu da memleketimiz ile olan bağlarınızın güçlenmesi için yardımcı olmaktır. Bu bağların güçlenmesini kolaylaştırmaya yönelik, son dönemlerde gerçekleşen iki gelişme hakkında sizlere bilgi sunmak istiyorum:

-Dün (30 Haziran) THY’nin Karlsruhe/Baden-Baden havalimanına uçuşları törenle başladı. Memlekette bağları koparmamak için ulaşım imkanları çok önemli. Bu uçuşların başlamasıyla birlikte, görev bölgemizdeki insanlarımız Türkiye’ye seyahat için yeni ve elverişli bir seçeneğe daha kavuşmuş oldu. Uçuşların başlamasına yönelik görüşmelerde Başkonsolosluğumuz da kolaylaştırıcı bir rol oynadı.

-Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak “Memleketim” adı altında bir iletişim portalı oluşturuldu. (İçeriği hakkında bilgi sunulacak) . Memleketim portalı hakkında bilgi broşürü ayrıca masalarınızda mevcut. Sizden ricam, bu portalı kullanmanız, sunduğu imkanlardan yararlanmanızdır. Ayrıca, “Memleketim FM” radyosu da 24 saat internet üzerinden yayın hayatına başladı. Radyo yayınlarını takip ederek, hem memleket hasretini giderebilir hem faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Eskiden “memleketi gurbet yaptık, gurbeti memleket” derdik. Gördüğünüz gibi artık buna hiç gerek kalmadı. Teknolojinin nimetleri sayesinde memleket her zaman yanı başınızda. Lütfen bu portalı kullanınız ve çevrenizdekilere de duyurunuz.

Kıymetli Misafirler,

Ramazan ayı birlik, beraberlik, yardımlaşma, dayanışma duygularının ön plana çıktığı mübarek bir aydır. Aslında bu hasletleri bizlerin her gün yaşaması, tüm yıla yaymamız ve her zaman dayanışma içinde olmamız gerekir.

Ben bu duygularla, Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyor, sağlıklı, huzurlu bir şekilde, birlik –beraberlik içinde bayrama erişebilmeyi temenni ediyor, görev bölgemizin uzak köşeleri dahil her yerden davetimize icabet eden sizlere teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Teşekkürler.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün