Başkonsolosun Mesajı

Değerli Vatandaşlarımız,

Başkonsolosluğumuzda 8 Aralık 2017 tarihi itibarıyla göreve başlamış bulunuyorum.

Bilindiği üzere Başkonsolosluğumuz görev çevresini, Baden-Württemberg eyaletinin Karlsruhe ve Freiburg Valiliklerinin bulunduğu Baden bölgesi oluşturmaktadır.

Başkonsolosluğumuz 1973 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Başkonsolos olarak tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte öncelikli hedefimin, Başkonsolosluğumuzda vermekte olduğumuz hizmetin kalitesini daha da yükseltmek, siz değerli vatandaşlarımızın beklentilerine daha iyi cevap vermek ve sorunlarına çözümler üretmek olduğunu belirtmek isterim. Devlet malı Başkonsolosluk hizmet binamız altyapı ve teknolojik donanım bakımından ileri düzeyde bir bina olup, bu hedefe ulaşmamızda bize önemli avantajlar sunmaktadır.


Bu yolda siz değerli vatandaşlarımıza da görevler düşmektedir. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe koyduğumuz ve geçiş sürecinden sonra başarıyla uygulanmakta olan randevu sistemi Başkonsolosluklarda uzun bekleme sürelerine son vermiştir. Sizlerden beklentimiz Başkonsolosluğumuza www.konsolosluk.gov.tr adresli konsolosluk web sitesinden randevu alarak ve gerekli belgeleri önceden hazırlayarak gelmenizdir. +49 30 30 80 70 90 numaralı Konsolosluk çağrı merkezine 7/24 esasında ulaşarak taleplerinizi iletmeniz keza mümkündür. Bunları yapmanız halinde işlemlerinizin Başkonsolosluğumuzda kısa süre içinde, sorunsuz olarak tamamlandığını göreceksiniz.

Almanya ile ülkemiz arasındaki ilişkiler köklü ve çok boyutludur. Bu ilişkilerin en önemli boyutunu Almanya’da yerleşik vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Sizlerin hak ve çıkarlarının, uluslararası ve ikili anlaşmalarla uyumlu olarak en iyi şekilde korunması keza öncelikli görevlerimiz arasındadır.

Almanya’daki vatandaşlarımızın uyum konusunda önemli bir aşama kaydettiklerini ve çok önemli başarılara imza attıklarını memnuniyetle müşahede ettim. Daha önce Brüksel, Cenevre ve Paris gibi Avrupa’nın büyük şehirlerinde görev yapmış olmanın da tecrübesiyle naçizane tespitim, uyumun ön şartının bulunduğumuz ülkenin dilini iyi derecede bilmekten geçtiği yönündedir. Toplumumuz ancak o zaman Almanya’da edindiği yeri daha da güçlendirecek, hak ve çıkarlarını daha iyi savunabilecektir. Bu amaçla çocuklarımızın eğitimine her türlü desteği verelim, Almanya’nın eğitim alanındaki ileri standartlarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışalım. Ancak bunu yaparken ana dilimizi de çocuklarımıza öğretmeyi ihmal etmemeliyiz. Devletimiz vatandaşlarımızın Türkçe eğitimlerine büyük önem vermekte ve bu amaçla yıllardır önemli imkânları seferber etmektedir. Her birimizin güzel ülkemizin birer elçisi olduğunu akılda tutarak kültürel değerlerimizi yitirmeden çevremizle uyum içinde olalım.

Son olarak Başkonsolosluğumuzun kapısının hepinize açık olduğunu belirtmek isterim. Tüm çalışanlarımızla birlikte sizlerden gelecek talep ve beklentileri en iyi şekilde karşılama gayreti içinde olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Hepinize, şahsım ve mesai arkadaşlarım adına en iyi dileklerimi, selam, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Nevzat Arslan

Başkonsolos


Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2019 Resmi Tatil - Yılbaşı
  19.4.2019 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  22.4.2019 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2019 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  30.5.2019 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  4.6.2019 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  10.6.2019 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  20.6.2019 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  3.10.2019 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2019 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2019 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2019 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2019 Resmi Tatil - Noel 2. Gün