Başkonsolosluğumuz ve Ettlingen Okul Aile Birliğince ortaklaşa düzenlenen "İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Etkinliği"

Serhat Aksen 21.03.2015
Değerli Konuklar,

İstiklal Marşı’nın kabulünün 94.yılında, Mehmet Akif Ersoy’u anmak amacıyla Başkonsolosluğumuz ve Ettlingen Okul Aile birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen programa hoşgeldiniz.

Sahip olduğumuz değerleri anmak, yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak hepimizin görevidir.
Türk edebiyatının önemli ismi, “Vatan Şairi” ve “Milli Şair” olarak nitelendirdiğimiz Mehmet Akif Ersoy bu değerlerimizden biridir.

Mehmet Akif, Milli Şairdir çünkü İstiklal Marşımızı yazan şairdir.

Bu en değerli eserini, İstiklal Marşını, kendi şiirlerini topladığı Safahat adlı eserine dahil etmemiş ve bunun nedenini “İstiklal Marşını milletime ve kahraman ordumuza hediye ettim. Zaten o milletin eseridir, milletin malıdır.” sözleriyle açıklamıştır. Vatan Şairi Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nın ilk dörtlüğünün son iki mısrasında da bayrağımız için “O benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir, o benim milletimindir ancak” dememiş midir?

Mehmet Akif Ersoy, yüce gönüllü karakterini aslında daha İstiklal Marşı kabul edilmeden önce göstermiştir.

İstiklal Savaşı’nın milli bir ruh içerisinde kazanılması amacıyla o dönemin Eğitim Bakanlığı yani Maarif Vekaleti tarafından açılan güfte yarışmasına katılmayı para ödülü konduğu için başlangıçta reddetmiştir. Mehmet Akif yarışmaya katılmak için güçlükle ikna edilebilmiştir. Para ödülünü de almadığı, Kızılay, o zaman ki adıyla Hilal-i Ahmer bünyesinde faaliyet gösteren ve cephede savaşan askerlere kıyafet diken bir vakfa bağışladığı nakledilir.

(İstiklal Marşı’nın kabulü hakkında daha fazla detaya girmeyeceğim. Biliyorum ki öğrenci kardeşlerimiz gerek İstiklal Marşı’nın kabulünü gerek Mehmet Akif Ersoy’u bizlere anlatmak için coşkuyla beklemekteler)

Kıymetli Misafirler,

İçinde bulunduğumuz Mart ayı tarihimiz açısından çok önemli bir aydır.

12 Mart 1921 İstiklal Marşımızın kabul tarihidir.

Mart ayı aynı zamanda Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı aydır. 18 Mart 1915 Çanakkale deniz muharebelerinde zafer kazandığımız tarihtir.

Bu nedenle de 18 Mart günümüzde Şehitleri Anma Günü olarak ilan edilmiştir ve her yıl 18 Mart’ta başta Çanakkale destanını yazan ecdadımız olmak üzere, tüm şehitlerimiz saygı, minnet ve rahmetle anılmaktadır.

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale zaferini de dizelerine o kadar güzel yansıtmıştır ki. “Şu boğaz harbi nedir, var mı ki dünyada eşi, en kesif orduların yükleniyor dördü beşi” dizeleriyle başlayan Çanakkale Şehitlerine şiirini okuduğunuzda, Çanakkale savaşının gerçekleştiği koşulları yaşarsınız; “Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor, bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor” dizelerinde Çanakkale ruhunu derinden hissedersiniz.
Bugün bu etkinlik vesilesiyle, milli mücadeleye şair, hatip, gazeteci ve milletvekili olarak katkı yapmış olan İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, istiklal mücadelesinin kazanılmasında emeği geçen başta Büyük Önderimiz Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını, Akif’in deyimiyle “bu topraklar için toprağa düşmüş tüm askerlerimizi”, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Birliğimiz, dirliğimiz hiçbir zaman bozulmasın. İstiklalimiz ebedi olsun. Mehmet Akif’in ifadesiyle “yüce Allah bir daha milletimizi İstiklâl Marşı yazmaya mecbur etmesin”.

Teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu