38. Atatürk Kupası, Baden-Baden, Açılış Konuşması

Serhat Aksen 18.01.2015
Zunächst möchte ich unsere deutschen Gästen begrüßen und sie herzlich willkommen heißen.
Atatürk Cup ist eine traditionelle Veranstaltung, die im Zuständigkeitsbereich unseres Generalkonsulats stattfindet.

Heute sind wir beim 38. Cup zusammengekommen. In Sportveranstaltungen verschmilzt die Gesellschaft zusammen. In Sportvereinen treffen sich deutsche und Menschen mit türkischen und anderen Migrationshintergründen zusammen.

In diesem Sinne sind solche Veranstaltungen sehr wichtig für die Gesellschaft. Ich bedanke mich bei unseren deutschen Gästen für Ihre Teilnahme.

Wenn Sie mir erlauben, möchte ich meine Rede auf Türkisch fortsetzen.Sayın Belediye Başkanı,
Sayın Vatandaşlarımız,
Almanya’daki Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,
Sevgili Sporcular,
Değerli Basın Mensupları,
Sevgili Konuklar,

Başkonsolosluğumuzun desteği ve toplumumuzun çabaları ile görev alanımız Baden bölgesinde düzenlenen, köklü ve anlamlı bir organizasyonda, 38. Atatürk Kupası’nda, bu yıl Baden-Baden’da bir araya gelmenin sevincini ve coşkusunu yaşıyoruz.

Öncelikle bu yıl kupaya ev sahipliği yapan TC Fatihspor Baden-Baden kulübüne ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Katılan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum.

Atatürk Kupası, her yıl görev bölgemizin farklı şehirlerinde yaşayan insanımızın buluşmasına ve kaynaşmasına vesile teşkil ediyor, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine katkı yapıyor. Başkonsolosluk olarak görmek istediğimiz tablo da bu birlik ve beraberlik tablosudur.

Toplumumuzun her alanda aktif olmasını arzuluyor, sizleri bu yönde teşvik ediyor, faaliyetlerinize imkanlarımız ölçüsünde destek olmaya çalışıyoruz.

Spor, insanımızın Almanya’da son derece faal olduğu bir alan. Esasen Türk insanı sadece sportif alanda değil sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi her alanda aktif ve her alanda Almanya’da toplumsal hayata katkı yapıyor. Nitekim, birazdan Baden-Baden’dan ayrılıp, Mannheim’a gideceğim ve orada Türk İşverenler Derneği’nin bir etkinliğine katılacağım. Ne mutlu ki bizlere, bugün Almanya’da 80.000’den fazla işverenimiz var ve 400.000’den fazla kişiye istihdam imkanı yaratıyorlar.

Toplumsal hayata yaptığımız katkıları ısrarla anlatmalıyız. Sizlerin, Almanya’ya yük değil, külfet değil aksine Almanya için örnek insanlar ve örnek bir toplum olduğunuzu herkes daha iyi kavramalı.

Şimdi sizlere sportif alanda örnek bir davranıştan, tüm Almanya’da ses getiren ilkeli ve etik bir tutumdan bahsedeceğim. Türkspor Mosbach “2014 Almanya Fair Play Ödülünü” kazandı. 8 futbolcusu hasta olan rakipleri karşısında hükmen galip ilan edilmeyi kabul etmediler. Maçın ertelenmesini istediler. Erteleme maçında sahadan yenik ayrıldılar ve hükmen galibiyet halinde alacakları 3 puan onları şampiyon yapmaya yetecekken, kıl payı şampiyonluğu kaçırdılar. Bir üst lige çıkamadılar, ama bu örnek davranışla herkese sporun ruhunu hatırlattılar. Hakça rekabetin ne olduğunu hatırlattılar. Mertçe mücadelenin ne olduğunu hatırlattılar. Gerçek sporculuğun ne olduğunu hatırlattılar.

Şampiyon olsalar kimsenin belki haberi olmayacaktı. Ama onları 2014 yılında tüm Almanya konuştu ve takdir etti. Türk insanının örnek olduğunu kanıtladılar.

Takım olarak Başkonsolosluğumuzu ziyarete geldiklerinde, kendilerine Sayın Berlin Büyükelçimizin bir takdir belgesini ve Başkonsolosluğumuzun bir kupasını takdim ettik (2014 Almanya Fair Play Ödülü sahibi Türkspor Mosbachı hep birlikte alkışlayalım).

Sözlerime son verirken, bu organizasyonda emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Tüm takımlara başarılar diliyor, centilmence ve tatlı bir rekabet içinde geçecek maçlar görmek istediğimizi belirtiyorum. Turnuvanın galibi hangi takım olursa olsun, kazanan dostluk olmalıdır.

Hepinizi gönülden selamlıyorum.

Teşekkürler.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu