Öğretmenler Günü Kutlaması-2014

Serhat Aksen 28.11.2014
Saygıdeğer Öğretmenlerimiz,
Sayın Eğitim Ataşemiz,
Baden Okul Aile Birlikleri Federasyonu’nun Sayın Başkanı,
Okul Aile Birliklerinin Kıymetli Yöneticileri ve Üyeleri,
Değerli Konuklar,
Sayın Basın Mensupları,

Öğretmenler Günü kutlaması vesilesiyle görev bölgemizdeki siz değerli öğretmenlerimiz ile biraraya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Görev bölgemizde 120 öğretmenimiz var. Hepinizin Öğretmenler Gününü içtenlikle kutluyorum. Bu vesileyle Almanya’ya yeni gelen gelen tüm öğretmenlerimize de hoşgeldiniz diyorum.

24 Kasım hafta başına, Pazartesi gününe denk geldiği için, çalışmalarınızın aksamaması amacıyla ve katılımı kolaylaştırmak yönünden, Eğitim Ataşeliğimizle birlikte kutlama organizasyonunu bu hafta sonu yaptık.

Bildiğiniz gibi, Atatürk’ün, Millet Mektepleri “Başöğretmeni” sıfatını 24 Kasım 1928 tarihinde alması çerçevesinde, Atamızın doğumunun 100. yılı olan 1981 yılından bu yana 24 Kasım’ı ülkemizde ve dış temsilciliklerimizde öğretmenler günü olarak kutluyoruz.
Öğretmenlik zor fakat kutsal bir meslektir. Siz sevgili öğretmenlerimiz, sonsuz bir saygıyı hak ediyorsunuz.

Yurdumuzun her köşesinde veya sizlerin örneğinde olduğu gibi ülkemiz sınırlarının ötesinde, vatandaşlarımızın yoğun şekilde yaşadığı ülkelerde özveriyle görev yapıyorsunuz.

Burada, hepimizin ortak amacı, çocuklarımızın dillerini ve kültürlerini unutmamalarını ve en iyi şekilde öğrenmelerini sağlamaktır.

Araştırmalar gösteriyor ki çocuklar ana dillerini iyi öğrendikleri takdirde diğer dilleri de daha kolay öğreniyorlar, eğitim hayatlarında da daha başarılı oluyorlar. Türk dili ve kültürü öğretmenleri olarak, sizlerin önemi de bu noktada ortaya çıkıyor.

Veliler, öğretmenler, Okul Aile Birlikleri, Federasyon, Eğitim Ataşeliği, Başkonsolosluk hepimiz ayni zincirin halkalarıyız, ancak bence en değerli iki halka velilerimiz ve öğretmenlerimizdir. Veliler bilinçli hareket etmedikçe, öğretmenlerimiz özveriyle çalışmadıkça, sizler olmadıkça çabalarımızın başarıya ulaşması mümkün değildir.

Siz Sayın Öğretmenlerimizden her öğrencimizin durumun özenle takip etmenizi, öğrenci kardeşlerimizle ilgilenmenizi, velilerle, okul aile birlikleriyle, diğer derneklerimizle, okulunuzdaki meslektaşlarınızla, okul idaresiyle iyi ve yapıcı ilişkiler kurmanızı rica ediyorum.
Toplumda sevilen ve sayılan insanlar olmanızı istiyorum. Yerine göre abi, abla, kardeş, anne, baba olun. Sizin göreviniz sadece derslikle ve ders saati ile sınırlı değil. Aslında göreviniz sınıf dışında da devam ediyor, bunu unutmayın.

Bu sözlerimi Atatürk’ün bir ifadesi ile pekiştirmek istiyorum:
Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. (Atatürk, 07.07.1927, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Öğretmenler Heyetine Demeç )

Sizlere zorlu görevinizde kolaylıklar diliyorum. Öğretmenler Gününüzü bir kez daha içtenlikle kutluyorum. Şunu bilmenizi istiyorum: Bizim için çok değerlisiniz ve iyi ki varsınız.

Teşekkürler.Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu