10 Kasım - Atatürk’ü Anma Töreni

Serhat Aksen 10.11.2013

Sayın Konuklar,
Sevgili Gençler,
Sevgili Çocuklar,

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 75. yılında, bir kez daha saygı ve rahmetle anmak için biraraya geldik.

Anma törenine katılımınızdan dolayı sizlere teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. Bu sabah, çok sayıda gencimizin ve çocuğumuzun da aramızda olması memnuniyet vericidir.

Atatürk, çocukları hep sevmiş, onların en iyi şekilde yetişmelerine destek vermiştir. Gençlere de her zaman güvenmiş, onları ülkenin aydınlık geleceği olarak görmüştür.

Bursa’ya yapmış olduğu bir ziyarette kendisini karşılayan çocuklara ve gençlere “Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz geleceğin birer yıldızı, gülü, mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa kavuşturacak olan sizlersiniz” şeklinde hitap etmiştir.

Toplum olarak önemli vazifelerimizden biri, sahip olduğumuz milli-manevi tüm değerlerimizi gelecek nesillere aktarmaktır. Bu gibi anma törenleri, yeni nesillerin katılımıyla daha büyük anlam kazanmaktadır. O yeni nesiller Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet edecek kadar güvendiği gençlerdir.

Değerli Konuklar,

Atatürk, yaşamını milletine adayan, dağılmış ve yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan, büyük bir komutan, eşsiz bir lider ve mümtaz bir devlet adamıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, sadece ülkesini işgalden kurtaran bir kahraman değildir.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Cumhuriyetin kuruluşuna öncülük etmiş; Cumhuriyetin ilanından sonra sosyal, ekonomik ve politik alanda kapsamlı ve köklü reformları içeren toplumsal bir dönüşüm süreci başlatmıştır.

O reformlar sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası toplumun saygın bir üyesi olma yolunda sağlam bir temel atmış, Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda daima ileriye bakarak, bugün büyük başarılara ve büyük projelere imza atan, sözü dinlenen, dostluğu aranan bir ülke olmuştur.

Atatürk, dost-düşman herkese karşı saygıyı esas almış ve tüm dünyada, dost-düşman herkesin saygısını kazanmış bir liderdir.

Yüzbinlerce şehit verdiğimiz Çanakkale’de, karşımızda savaşan düşman askerlerinin annelerine yıllar sonra hitap ederken, ‘Evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” diyecek kadar yüce gönüllüdür.

Büyük bir asker ve komutan olmasının yanı sıra ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesini Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarından biri yapacak kadar ileri görüşlü bir devlet adamıdır.

Ölümünün ardından, bir yabancı gazetenin yazdığı gibi: “Böyle insanlar, bir kuşak için doğmadıkları gibi, belirli bir dönem için de doğmazlar. Bu gibi dehalar, ulusların anlayışlarında derin ve silinmez izler bırakan eserleriyle daima yaşarlar.”


Dünya tarihine damga vuran Atatürk gibi bir öndere sahip olduğumuz için her zaman büyük gurur duyuyoruz.

Ebediyete intikalinin 75.yılında, Atamızı, O'nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyoruz.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu