Aile Seminerleri Açılış Konuşması -Bruchsal

Serhat Aksen 25.09.2013

Sayın Vatandaşlarımız,
Almanya’daki Türk Toplumu’nun Değerli Mensupları,
Saygıdeğer Misafirler,

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Aile Seminerleri Programı”nın, görev bölgemizdeki başlangıcını bugün hep birlikte Bruchsal’da yapıyoruz.

Aile Seminerleri Programı veya Mutlu Aile Projesi geçtiğimiz yıl, pilot proje olarak Fransa’da uygulanmıştı. Projeye gösterilen ilgi ve alınan olumlu sonuçlar neticesinde, sözkonusu proje Almanya’da da uygulamaya konuldu. Almanya genelinde, uzmanlar rehberliğinde seminerler gerçekleştirilecek. Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde, Bruchsal, Rastatt, Pforzheim, Edingen ve Sulz Am Neckar’da beş ayrı seminer yapılacak. Ben bu vesileyle, Türkiye’den gelen değerli uzmanlarımıza (Sn. Fatma Dönmez, Sn. Ayşe Akkoç ve Sn. Sedide Akbulut) teşekkürlerimizi sunuyorum.

Seminerlerde “Evlilik ve Aile Hayatı”, “Aile İçi İletişim” ve “Çocuk Yetiştirme ve Sorunları” temaları işlenecek. Ele alınacak konu başlıklarına baktığımızda, seminerlerin önemi kendiliğinden ortaya çıkmakta.

“Evlilik, aile, çocuklar, iletişim” hepsi hayatımızda ne kadar önem taşıyan kavramlar değil mi?

Aile, toplumsal hayatın temel nüvesi ve kilit müessesidir. Karşılıklı saygı çerçevesinde, hak ve sorumluluklarımızın bilincinde olarak, günlük hayatın tüm, sorunları ve sıkıntılarına rağmen, özveriyle korumamız, kollamamız gereken bir kurumdur. Bizim kültürümüzde özel bir öneme sahip bir kurumdur. Peygamberimiz, " En hayırlı olanınız, ailesine karşı en iyi olanınızdır” buyurmuş ve ailenin önemini vurgulamıştır.

İnsanın olduğu her yerde sorunlar olabilir. Aile hayatı da sorunlardan, zorluklardan muaf değildir. Önemli olan sorunları çözmede göstereceğimiz kararlılık ve azimdir; zorluklar karşısında pes etmeyip, toplumun temel direği olan aile kurumunu çökertmememizdir.

Toplumumuzda, boşanmaların artması, bireyin kendisine ve ailesine zarar veren kötü alışkanlıkların yayılması, aile içi şiddet, kadınlara karşı şiddet gibi çeşitli sorunları yaşıyoruz. Bu sorunların büyümemesi ve çözümü için hep birlikte çalışmalıyız.

Çocuklarımız, en değerli varlıklarımız, hepimizin ümidi ve geleceğidir. Çocuk yetiştirmek kolay mıdır? Ailelerimizin bizleri büyütmek, topluma hayırlı insanlar olarak yetiştirmek için çektiği sıkıntılar, katlandıkları zorluklar hepimizin malumudur.

Sizler de bugün anne-babalar, amcalar, halalar, dayılar olarak, çocuklarımızın, yeni nesillerin en iyi şekilde yetişmesi için uğraş vermelisiniz. Çocuklara karşı şiddet, ihmalkarlık gibi durumların, kanunlar gereği çocukların ailelerinden alınması ve gençlik daireleri tarafından yurtlara veya kültürümüze tamamen yabancı olan başka ailelere verilmesi gibi sonuçlar doğurduğunu biliyoruz.

Bu gibi sıkıntılar yaşamamak için çocuklara karşı sorumluklarımızı hiçbir zaman ihmal etmemeliyiz. İdeal olan, her çocuğun kendi ailesinde büyümesidir. Ancak şu veya bu nedenle sorun yaşanan hallerde, çocuklarımızın, kendi kültüründen insanlar tarafından korunabilmesi için koruyucu ailelik konusunda toplum olarak duyarlı olmalı, Türk ve Türk kökenli koruyucu aile sayısını artırmalıyız.

Sözlerime son verirken, şunu bilhassa vurgulamak istiyorum: Sorunlarınızı paylaşmaktan imtina etmeyiniz. Eşinizle, ailenizle, büyüklerinizle ve uzmanlarla paylaşınız. Her zaman iletişim içinde olunuz. Unutmayalım ki “Sorunları şiddet değil, iletişim çözer”

Bu seminerlerin ailevi problemlerin çözümüne ciddi katkı sağlayacağına inanıyor, uzmanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi gönülden selamlıyor, tüm toplumumuza mutlu, huzurlu, aydınlık yarınlar diliyorum.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün