Mannheim Birinci Çevre Günü

Serhat Aksen 01.03.2013
Sehr geehrter Herr Oberbürgermeister Dr. Peter Kurz,
Yeşil Çember Başkanı Sayın Gülcan Nitsch,
Sehr geehrter Herr Sprecher des Bund Rhein-Neckar Richard Landenberger,
Federal Milletvekili Sayın Memet Kılıç,
Yeşil Çember yetkililerinden Sayın Gökçen Demirağlı,
Sehr geehrte Frau Bürgermeisterin Felicitas Kubala,
Baktat Şirketi Müdürü Sayın Mustafa Baklan,
Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği Başkanı Sayın Gültekin Demir,
Herr Ralf Eisenhauer von der SPD Mannheim,
Mannheim Göç Danışma Kurulu Başkanı Sayın Suat Selçuk,
Sevgili Basın Mensupları,
Sevgili Çocuklar ve Gençler,
Değerli Misafirler,

Zuerst möchte ich alle Anwesenden herzlich begrüßen. Wenn Sie mir erlauben möchte ich in Übereinstimmung mit der Bedeutung der Veranstaltung, auf Türkisch weitersprechen, denn es heißt ja der 1. Türkischsprachiger Umwelttag. An dieser Stelle möchte ich allen Mitwirkenden dieser Veranstaltung herzlich danken. (Öncelikle burada bulunan herkesi selamlıyorum. Müsaade ederseniz, etkinliğin adından da anlaşıldığı gibi, 1. Türkçe Çevre Günü‘nün ruhuna uygun olarak konuşmamı Türkçe yapmak istiyorum. Bu vesileyle etkinliğe katkısı olan herkese teşekkür ediyorum).

Mannheim 1. Çevre Günü vesilesiyle sizlerle birarada olmaktan mutluluk duyuyorum. Çevre bilincinin gelişmesi ve yayılması büyük önem taşımaktadır. Çevreyi sadece bilimsel yöntemlerle koruyamayız. Herşeyden önce çevre bilincine ve doğa sevgisine sahip olmamız gerekir.

Almanya’da Yeşil Çember gibi kuruluşların, çevre ile ilgili her alanda (küresel ısınma, enerji, ulaşım ve trafik, kimyasal ürünler ve en önemlisi çevre eğitimi) yaptığı çalışmalar bu bilincin gelişmesinde anahtar rol oynuyor. Ben bu vesileyle başta Sayın Gülcan Nitsch olmak üzere, tüm çevre dostlarına ve çevre gönüllülerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’den Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı başkanlığında, aralarında milletvekilleri, belediye başkanları ve akademisyenlerin de yer aldığı bir heyet "Enerji ve Atık Yönetimi" konusunda incelemelerde bulunmak üzere görev bölgemizi ziyaret etti.

Freiburg yakınlarında Ringsheim’da bir tesiste incelemelerde bulundular. Atıklardan enerji üretiminde yararlanılmasına ilişkin teknolojiyi yerinde görmek benim için de etkileyici bir deneyim oldu.

Çevre konusunda hepimize görev düşmekte. Kullandığımız sudan, elektrikten, yakıttan tasarruf etmekten başlayıp, çöplerin geri dönüşümünü sağlamaya ve doğamızı korumaya uzanan bir yelpazede hepimiz katkı yapabiliriz.

Dünyamızın, çocuklarımıza en iyi şekilde teslim etmekle yükümlü bulunduğumuz bir emanet olduğunu unutmadan, sağlıklı bir yaşamın ancak sağlıklı bir çevre ile mümkün olacağını aklımızdan çıkarmadan, elimizden gelen katkıyı yapmalıyız.

Hepinize sağlıklı bir çevrede, sağlıklı yarınlar diliyor, bu etkinlikte emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu