Başarılı Öğrencilere Ödül Töreni

Serhat Aksen 16.12.2011
Sevgili Aylin ve Kübra,
Sayın Anne-Babalar,
Değerli Öğretmenler,
Kıymetli Misafirler ve Sayın Basın mensupları,

Bugün, Başkonsolosluğumuz görev alanı Baden’de, Pforzheim ve Schramberg bölgelerinde, 2010-2011 öğretim yılında liseyi (Gymnasium) başarıyla bitiren öğrencilerimizden ikisine, başarı ödüllerini takdim etmek için biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi birinci kuşak Türkler 1960’larda bu Almanya’ya, bilek gücüne dayalı işler yapmak için geldiler. Şimdi ise onların torunları bu iki genç kızımız, Almanya’nın eğitim imkanlarından en iyi biçimde yararlanarak başarılı bir geleceğe adım atıyorlar. Bu gençlere elde ettikleri başarıdan, anne ve babalarına ise çocuklarının başarısı için gösterdikleri fedakarlıktan ve sağladıkları maddi ve manevi destekten dolayı teşekkür ediyorum. Başarılarının yalnızca kendilerini ve ailelerini değil, bizleri de gururlandırdığını özellikle belirtmek istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk gençlerinin Alman eğitim sisteminin olanaklarından en iyi ve etkili biçimde yararlanmalarına büyük önem vermektedir. Bu maksatla 5 Kasım 2010 tarihinde Baden-Württemberg Eğitim Bakanlığı ile Karlsruhe ve Stuttgart Başkonsoloslukları arasında Türk kökenli çocukların okul başarılarının iyileştirilmesini amaçlayan ortak bir çalışma gurubu oluşturulması için anlaşmaya varılmıştır. Bu girişimin somut sonuçlarını önümüzdeki dönemde alacağımıza inanıyorum.

Sayın Anne ve Babalar,

Çocuklarınızın eğitimi için atacağınız her adım, sadece çocuklarınıza değil yaşadığınız ülkeye de, anavatanımız Türkiye’ye de, olumlu bir katkı olacaktır. Bir toplumu oluşturan bireylerin eğitimi ne kadar yüksekse, o ülkenin gücü de o oranda büyümektedir.

Çocuklarınızın anadillerini unutmamaları, Türkiye ile bağlarını sürekli ve canlı tutmaları, sizin anne baba olarak çocuklarınızın Türkçe derslerine katılmalarını sağlamanıza bağlıdır. Unutmayınız ki çok dilli ve çok kültürlü olmanın önemi, her geçen gün artmaktadır. Bu konuda duyarlı olmanızı ve sorumluluk bilinciyle hareket etmenizi özellikle rica ediyorum.

Almanya’daki çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimi konusunda sadece velilere değil Başkonsolosluğumuza, öğretmenlere ve okul aile birliklerine büyük görevler düşmektedir. Eğitimin öneminin bilinci içerisinde herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır.

Başkonsolosluğumuz, bu sorumluluk duygusu içerisinde yapmaya çalıştığı faaliyetlere son üç yıldır bir yenisini daha eklemiş bulunmaktadır. Görev bölgemizde liseyi başarıyla bitiren iki öğrencimiz, birer adet diz üstü bilgisayar ve Berlin Büyükelçimiz tarafından imzalanan bir tebrik mektubuyla ödüllendirilmektedir. Böylelikle öğrencilerimizi iyi bir eğitim almaya teşvik etmeyi amaçlamaktayız. Önümüzdeki dönemde ödül vereceğimiz öğrencilerimizin sayısını arttırarak bu faaliyetimizi devam ettirmeyi düşünmekteyiz.

Her iki öğrencimizi de gösterdikleri bu başarıdan dolayı bir kez daha tebrik ediyor ve bu yıl liseyi başarıyla bitiren, diğer bir ifadeyle Abitur yapan, tüm öğrencilerimize de bu vesileyle takdirlerimi sunuyorum. Öğrencilerimizin gösterdikleri başarının artarak devam etmesini diliyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu