Bildung sichert Zukunft - Eğitim Geleceği Güvenceye Alır

Serhat Aksen 07.12.2011

Sehr geehrte Vertreter der Agentur für Arbeit Karlsruhe,


Sehr geehrte Damen und Herren,


 


Ich begrüße Sie alle herzlich.


 


Ich heiße Serhat Aksen, und ich bin der neue Generalkonsul der Türkei in Karlsruhe. Ich habe mit meiner Arbeit nur vor zwei Wochen angefangen. Ich bin sehr froh, meine Karriere in Deutschland mit dem Thema „Bildung sichert Zukunft“ zu beginnen. 


 


Ich danke der Agentur für Arbeit für ihre Bemühungen um die Verbesserung der Ausbildungsmöglichkeiten türkischer Jugendlichen.


 


Und jetzt möchte ich zu meinen Landsleuten ein bisschen auf Türkisch sprechen.


 


Sevgili Vatandaşlarım,


Değerli Konuklar,


 


Başkonsolosluğumuz ve Karlsruhe İş Kurumu tarafından ortaklaşa düzenlenen ve gençlerimizi mesleki eğitim yapmaya teşvik eden bu anlamlı ve yararlı programa katılmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, en iyi şekilde eğitim görmelerini sağlayacak ve mesleki uyuma katılımlarını kolaylaştıracak faaliyetler, Başkonsolos olarak görev sürem boyunca üzerinde en büyük önem ve hassasiyetle duracağım konular arasında olacaktır.


 


Almanya’ya Türk göçünün 50. yılını idrak ettiğimiz bu dönemde, eğitim konuları her zamankinden de fazla önem kazanmıştır. Almanya Türk toplumu, Almanya’yı artık ikinci vatan olarak görmektedir. Eğitim konusundaki sorunlarımızı çözmek ve Alman toplumu içinde hak ettiğimiz yeri almak için eskisinden daha çok çaba harcamamız gerekmektedir. Eğitim almadan ve meslek sahibi olmadan ise bunun gerçekleşmeyeceği açıktır.


 


Alman iş piyasasında Türk vatandaşlarının ve Türk kökenlilerin, Almanya ortalamasının çok üstünde bir işsizlik sorunu ile karşı karşıya olduğu bir gerçektir. Bu husus meslek eğitiminin Türk gençleri için önemi bir kat daha artırmaktadır.


 


Baden-Württemberg işsizlik ortalaması % 4 iken bu oranın Türk vatandaşları arasında % 15 olması kabul edilebilir bir durum değildir. Keza Türk gençlerinin % 30’dan fazlasının bir mesleki eğitime sahip olmaması da mutlaka çözülmesi gereken büyük bir sorundur.


 


Ich möchte diesen Teil meiner Rede noch einmal auf Deutsch wiederholen, um die sehr geehrte Vertreter der Agentur für Arbeit darauf aufmerksam zu machen, dass die Arbeitslosenquote unter den Türken 15 Prozent ist, im Vergleich zu der 4 Prozent allgemeinen Arbeitslosenquote in Baden-Württemberg. Das ist Überlegenswert. Und dass, heute über 30 Prozent türkischer Jugendlichen keine berufliche Ausbildung haben, ist auch ein großes Problem, das wir gemeinsam lösen müssen. Ich bin davon überzeugt, dass wir mit gemeinsamen Zusammenarbeiten auch in Zukunft, Lösungen für dieses Problem finden können.


Bu ortak çalışmaya maddi-manevi katkı sağlayan Karlsruhe İş Kurumu’na, DİTİB Merkez Camisine ve Çalışma Ataşeliğimiz görevlisi Osman Kaya’ya teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.


Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün