Dövizle Askerlik Hizmeti İşlemleri Hakkinda Duyuru

Karlsruhe Başkonsolosluğu 12.12.2018

Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartlarını düzenleyen 1111 sayılı Askerlik Kanununda 3 Ağustos 2018 tarihinde değişiklikler yapılmıştı.
Bu kapsamda, “Uzaktan Eğitim Programı”nı tamamlamış olmak, dövizle askerlikten yararlanmanın ön şartı olarak düzenlenmiştir.
Dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarını taşıyan ve uzaktan eğitim programını tamamlayan yükümlüler, bağlı bulundukları Başkonsolosluklara gerekli belgeleri ibraz etmeleri ve 2000 Avro ile belirlenecek transfer masraf bedelinin Başkonsolosluğumuzca tahsilatı sonrasında dövizle askerlik hizmeti kapsamında askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacaklardır. Uzaktan eğitim programını tamamladıkları tespit edilemeyenlerin başvuruları işleme konulmayacaktır. Ayrıca, yeni düzenleme ile ödemeler doğrudan Başkonsolosluğumuza nakit
olarak yapılacaktır.

“Uzaktan Eğitim Portalı”na erişim adresi https://dovizle.msb.gov.tr'dir. Sözkonusu adresten “Yeni hesap” butonu tıklanarak, açılan penceredeki formun doldurulması, T.C. kimlik numarası ve şifre ile portala giriş yapılmasının ardından, uzaktan eğitim ders içeriklerinin tamamlanması ve sonunda soruların doğru olarak yanıtlanması gerekmektedir.
Yeni düzenleme ile dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için 38 yaş sınırı kaldırılmıştır. Oturma/çalışma iznine veya vatandaşlık hakkına sahip olarak işçi-işveren statüsünde, Türkiye’de geçirilen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süre ile çalışmış olan vatandaşlarımız uzaktan eğitim programını tamamladıktan sonra aşağıdaki belgelerle Başkonsolosluğumuza başvurabilirler.

1.Nüfus cüzdanı, pasaport, ve oturum kartı (AUFENTHALTSTITEL)

2.2 adet fotoğraf

3.Çifte vatandaşlığa sahip vatandaşlarımız için Türk kimliği ile birlikte Alman pasaportu ve kimliği (Çok vatandaşlılığı kayıtlı olamayan vatandaşlarımızın öncelikle vatandaşlık servisinden “Çok Vatandaşlık Tescili” yaptırması gereklidir. Bunun için, International Geburtsurkunde veya Einbürgerungsurkunde ibraz edilmelidir.)

4.Yeni tarihli emeklilik kasası hizmet cetveli (RENTENVERSICHERUNGSVERLAUF- Sigortalı olarak yapılan çalışmaları gösteren ve LVA’dan alınan belge)

5.Çalışanlar için: Son aylık maaş belgesi (LOHNABRECHNUNG)

6.İşsizler için: İşsizlik yardımı alındığını gösteren belge(BEWILLIGUNGSBESCHEID)

7.İşverenler için: İs yerinin ne zamandan bu yana faaliyette olduğunu gösteren son 3 ay içinde alınmış yeni tarihli belge (GEWERBEDATEİ)

8.İkamet Belgesi (MELDEBESCHEİNİGUNG)
Dövizle askerlik hizmeti hakkında merak edilen konular, Askeralma Genel Müdürlüğüne ait http://www.asal.msb.gov.trinternet adresinde yeralan sıkça sorulan sorular bölümünden ayrıca öğrenilebilecektir.
Saygılarımızla duyurulur.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu