Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Pasaport İşlemleri , 23.03.2011

PASAPORT İŞLEMLERİNE İLİŞKİN DUYURU

 

Saygıdeğer  vatandaşlarımız,

 

- Yeni pasaportlarımızın özelliklerine ve pasaport işlemleri için gereken bütün bilgilere www.epasaport.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. Başvuru randevularınızı da aynı adresten temin edebilirsiniz.

 

- Bağlı bulunduğu Başkonsolosluğa uzak mesafede ikamet eden vatandaşlarımızın, ülke farkı gözetmeksizin kendilerine en yakın Başkonsoloslukta pasaport başvurularını yapmaları mümkündür.

 

- Pasaport başvurusu için, T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması şarttır. Nüfus cüzdanlarında kimlik numaraları kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın, öncelikle nüfus cüzdanlarını yenilemeleri gerekmektedir.

 

- Yeni pasaportlarda refakat hanesi bulunmamaktadır. Çocuk ve bebek dahi olsalar, her bir vatandaş için ayrı pasaport düzenlenmektedir.

 

- Eski pasaportların süresi uzatılmamaktadır. Ancak mevcut son geçerlilik tarihine kadar kullanılması mümkündür.

 

- Pasaport başvurusunda vereceğiniz fotoğrafların www.epasaport.gov.tr adresinde belirtilen ölçülere uygun olması gerekmektedir. Başkonsolosluğumuzda bu ölçülere uygun 4 adet fotoğrafı 7 Euro’ya çeken bir otomat hizmete konulmuştur.

 

- Tatil için ülkemize gidecek vatandaşlarımızın, pasaport başvurularını ülkemizde yapmaları mümkündür. 81 İl ve 290 İlçe Emniyet Müdürlüğünde yapılabilen başvuru sonucunda pasaportunuz 2 gün içinde adresinize postayla gönderilmektedir. Yurtiçi başvurular hem çok daha kısa sürede sonuçlanmakta, hem de pasaportunuzu almak için tekrar başvuru merkezine gitmenize gerek kalmamaktadır.

 

- Ayrıca her türlü konsolosluk işleminiz için gereken ayrıntılı bilgileri www.konsolosluk.gov.tr adresinden temin etmeniz mümkündür.

 

Yukarıda belirtilen hususları, çevrenizdeki diğer Türk vatandaşlarıyla paylaşmanız rica olunur.

 

Saygılarımızla.

 

Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosluğu