Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Yaşayan Seçmen Durumundaki Vatandaşlarımızın Türkiye'deki Seçimlerde Oy Kullanabilmeleri Hakkında Duyuru , 18.05.2010

Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarımızın, ülkemizde yapılacak seçimler ve halkoylamalarında oy kullanabilmeleri için  Başkonsolosluklarda adres kayıtlarının yapılması gerekmektedir.

 

 

            T. C. Yüksek Seçim Kurulu, yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlarımızın seçimler ve anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulmasında oy kullanmalarını sağlamak amacıyla Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydolmaları gerektiğini, bu amaçla seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlarımızın en yakın konsolosluğa başvurarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen  “Adres Beyan Formu”nu doldurup imza karşılığı teslim etmeleri gerektiğini bildirmiştir.

 

            Türkiye’de yapılacak seçimlerde veya halkoylamalarında oy kullanılabilmesi için, yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde;

 

            a) Bugüne kadar Başkonsolosluklarda “Adres Beyan Formu” doldurmuş bulunan vatandaşlarımızın, kimlik ve adres bilgilerinde herhangi bir değişiklik sözkonusu olmadığı sürece Başkonsolosluklara başvurmalarına veya gelmelerine gerek bulunmamaktadır.

 

             b) Halihazırda “Adres Beyan Formu” doldurmamış bulunan vatandaşlarımızın ise Başkonsolosluklara gelerek, sözkonusu formları imzalamak suretiyle doldurmaları gerekmektedir.

 

            Adres Beyan Formu doldurmamış bulunan vatandaşlarımız seçimlerde veya halkoylamalarında oy kullanamayacaklardır.

 

            Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.