Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yunanistan'a Seyahat Edecek Veya Bu Ülkeden Transit Geçiş Yapacak Vatandaşlarımız Için Notlar , 09.07.2008

Ülkemiz ile Yunanistan arasındaki mevcut vize düzenlemelerine göre; diplomatik ve hizmet (gri renkli) pasaportu hamili vatandaşlarımız bu ülkeye turistik amaçlı seyahatlerinde ve bu ülkeden transit geçişlerinde vizeden muaftır.

Hususi (yeşil renkli) ve umuma mahsus (lacivert renkli) pasaport hamili vatandaşlarımızın ise Yunanistan’a seyahat edebilmeleri veya bu ülke üzerinden transit geçiş yapabilmeleri için Yunanistan’ın dış temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunan vize rejimi, havalimanlarında uçak değiştirecek vatandaşlarımıza dahi vize zorunluluğu getirmektedir.

Öte yandan, Avrupa Birliği ülkeleri ile İsviçre ve Lihtenştayn’da ikamet eden oturma ve çalışma izni hamili vatandaşlarımız Yunanistan’dan geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan ve yaz döneminde yıllık izinlerini kullanmak üzere Yunanistan üzerinden ülkemize gidip dönecek vatandaşlarımızın, yola çıkmadan önce, ikamet ettikleri ülkelerdeki Yunanistan temsilciliklerinden çift transit vizelerini temin etmiş olmaları gerekmektedir. Pasaportlarda aranan asgari geçerlilik süresi, vize süresinin bitiminden itibaren 3 aydır.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde ikamet eden bazı vatandaşlarımızın, çocukları için oturma izni temin etmemeleri nedeniyle Yunan sınırlarında sorunlar yaşadıklarını, bu itibarla, çocuklarına temin edecekleri özel oturma izinlerini beraberlerinde getirmelerini veya kendi oturma izinlerine çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedirler.

Tatil mevsimine girilmiş olması nedeniyle, vatandaşlarımızın Yunanistan’a yapacakları ziyaretlerde yukarıdaki hususlara dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır.