ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMASI

R. Cem Örnekol 20.12.2015

Değerli Öğretmenler,

Değerli Konuklar,

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle sizlerle bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı Gününü kutluyor, yurtdışında icra ettiğiniz başarılı görevinizden ötürü sizleri ayrıca tebrik ediyorum.

Hepimizin bildiği üzere, 24 Kasım 1928, ulu önderimiz Atatürk’ün "Millet Mekteplerinin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür ve hem ülkemizde hem de Türk vatandaşlarının yaşadığı her yerde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Modern Türkiye’nin kuruluşunda Atatürk’ün ileri görmüşlüğü, dehası ve dirayeti, eğitim alanında da köklü reformların yapılmasını mümkün kılmış, bu sayede halkımızın çağdaş dünyayı ve gelişmeleri yakalamasında önemli bir adım atılmıştır.

Sizler, büyük sorumluluklar üstlenmektesiniz. Ülkemizi ve insanımızı çağdaş uygarlık düzeyine taşıyan öğretmenlerimizin üstlendikleri bu sorumluluklar, içinde yaşadığımız dünyada her geçen gün daha önem kazanmaktadır. Öğretmenlerimiz her zaman ülkelerinin yarınlarını şekillendirecek nesilleri çağdaş değerlerle yetiştirmek için özveriyle Türkiye’ye ve Türk milletine hizmet etmişlerdir. Atatürk’ün birçok vesileyle altını çizmekten geri durmadığı Türkiye Cumhuriyeti’ni gelecek kuşaklara, yani Türk Gençliğine emanet etmiş olması da siz öğretmenlerin, Türk gençliğinin iyi yetiştirilmesi sorumluluğunu omuzlarınızda taşımak gibi zor ama bir o kadar onurlu görevi yüklemiştir.

Değerli Öğretmenler,

Türk ve Türk kökenli gençlerimizin anadil eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla görev bölgemiz Baden’de çalışmalarını sürdüren öğretmenlerimizin sayısı, değişiklik göstermekle birlikte halihazırda 120 civarındadır. Tabii ki gönüllü öğretmenlerimizi ve eğitim çalışmalarına gönül vermiş daha nice insanımızı da şükranla anıyoruz.

Sizler, okul aile birliklerimiz ile işbirliği içerisinde, görev bölgemizdeki Türk çocuklarına ve ailelerine, kısacası insanımıza, hizmet etme yolunda görevlerinizi başarıyla yerine getirmektesiniz.

Köklü tarihe ve zengin kültüre sahip ülkemizin yarınları, sizlerin buradaki çabalarınızla da şekillenmektedir. Burada Türkçemizi ve kültürümüzü öğrettiğiniz öğrencilerimiz, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkılar yapacak potansiyeldedir.

Vatandaşlarımızın Türk karakter ve geleneklerine de uygun şekilde, yardımsever, toplumsal hayatın gereklerine uyan ve daha fazla katılan, diğer kişilere karşı saygılı ve konuksever olmaları, uyum sürecini olumlu etkileyecektir. Türk toplumu bu gerekleri layıkıyla yerine getirmeye çalışırken, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmayı da başarmış, dilini, dinini ve kültürel kimliğini korumaya özen göstermiş, asimilasyonu kabul etmemiştir.

Bu hassas dengeyi sağlayabilmek için günümüzde mevcut en önemli aracın bilgi birikimi olduğu kuşkusuzdur. Bu birikimi elde edebilmek için yurdumuzdan ayrı büyüyen çocuklarımızın bir yandan en üst düzeyde eğitim görmelerinin, diğer yandan da Türklüğü ve Türk dili ve kültürünü çok iyi bilmelerinin sağlanması önem arz etmektedir.

Öğretmenlerimizin çabalarının değerini, çeşitli toplantılarımızda bizlerle güzel Türkçe ve Türkiye özlemiyle konuşan insanımızın, ilk ve orta öğretim yıllarında Türkçe derslerine katıldığını öğrendikten sonra daha iyi anlamaktayız.

Toplumumuzda erdemli bireyler yetiştirilmesi sürecinde yapmış olduğunuz çabalarınızdan ve çalışmalarınızdan ötürü teşekkürlerimi sunarken, Öğretmenler Gününüzü kutlar, başarılarınızın devamını dilerim.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu