29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU KONUŞMASI

R. Cem Örnekol 29.10.2015

Saygıdeğer konuklar,

Değerli vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92’inci yıldönümü olan bugün Alman dostlarımız ve burada yaşayan Türk toplumunun kıymetli üyeleriyle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum. Şahsım, eşim ve mesai arkadaşlarım adına hepinize hoş geldiniz diyor, sizlere en iyi dileklerimi sunuyorum. Gururla idrak ettiğimiz bu mutlu yıldönümü hepimize ve tüm milletimize kutlu olsun.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının ülkemizin bağımsızlığı için çok zor şartlar altında gerçekleştirdiği İstiklal Savaşından sonra kurdukları Cumhuriyet, Türk milletine bırakılan en büyük emanettir. Yıllarca süren savaşları müteakip son derece yıpranıp neredeyse yok olmak tehlikesine maruz kalan, toprakları istila edilen bir ülkede imkânsızlıklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, geçen 92 yıl zarfında modern, güçlü ve köklü bir devlet hüviyetini kazanması, örnek bir başarı ve gurur tablosunu oluşturmaktadır. Bu vesileyle büyük önderimiz Atatürk’e, onun dava arkadaşlarına, onlardan sonra görev bayrağını alan tüm yöneticilerimize, ülkemizin bekası için canlarını veren şehitlerimize minnet ve şükranlarımızı bir kez daha sunuyorum.

Değerli konuklarımız,

92 yıllık Cumhuriyet döneminde çok önemi ve gerçekleştirilmesi zor inkılap ve kalkınma hamlelerinin hayata geçirilmesi sonucunda Türkiye günümüzde, giderek büyüyen ekonomisi, çoğulcu demokratik yapısı, etkin ve yapıcı dış politikasıyla uluslararası toplumun saygın bir üyesi olmuştur. Bugün itibariyle bir trilyon doları bulan milli geliriyle, 300 milyar doları aşan dış ticaret hacmiyle, genç, dinamik ve yaratıcı karaktere sahip 75 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın 6’ıncı, dünyanın 16’ıncı ekonomisi düzeyine ulaşmıştır. Almanya, Türkiye’nin en önemli ticari partneri olup, aynı zamanda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler çeşitli sektörlerde her geçen gün gelişmektedir. Bu memnuniyet verici durumun ortaya çıkmasında resmi makamların yanısıra her iki ülke vatandaşlarının karşılıklı güven içinde gerçekleştirdikleri girişimlerin ve Almanya’da yerleşen ve yaşayan Türk vatandaşlarının ve Türk kökenli Alman vatandaşlarının katkılarının da önemli rol oynadığı bir gerçektir. Türkler, yarım asır önce, yapılan davet üzerine “çalışan misafir” olarak geldikleri Almanya’da artık başarılı girişimci, istihdam yaratan işadamı ve yatırımcı konumuna gelmeyi başarabilmişlerdir.

Değerli konuklarımız,

Türkiye ile Almanya arasında uzun bir tarihi geçmişe sahip köklü ilişkilerin, her alanda daha da gelişmekte, pekişmekte ve çeşitlenmekte olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz. Bu çerçevede, tüm Almanya’da olduğu gibi Baden bölgesinde yerleşik 110 bin civarındaki Türk vatandaşı ve Türk kökenli Alman vatandaşları ile Alman dostlarımız arasındaki beşeri ilişkiler de her geçen gün daha da yoğunlaşmakta, ekonomik faaliyetler çoğalmakta, eğitim, sanat, spor alanlarındaki etkinlikler artmaktadır. Bu olumlu gelişmeyi sağlayan en önemli faktörlerin, Türk vatandaşlarının uyum sürecine verdikleri önem ve Baden bölgesi makamlarının dostane ve yapıcı katkıları olduğuna inanıyor ve bu inançla tüm taraflara şükranlarımı sunuyorum.

Tabiatıyla Türk toplumunun, Almanya’ya tam uyumunun sağlanabilmesi için yeni adımlar atılmasına ihtiyaç vardır. Özellikle eğitim alanında halen mevcut sorunların giderilmesi, Türk çocuklarının Alman toplumuna daha da intibak etmesini sağlayacak eğitim düzeyine kavuşmaları büyük önem taşımaktadır. Sözkonusu sorunların çözümü için dost Alman makamlarının ilgi ve işbirliği kadar, vatandaşlarımızın ve derneklerimizin de istek, azim ve sebatla çalışmalarına ihtiyaç vardır. Bu işbirliğinin sağlanması; çalışmaların teşviki ve desteklenmesi için Başkonsolosluğumuz, bugüne dek olduğu gibi, azami çaba göstermeye devam edecektir.

Bu düşüncelerle bu mutlu günümüzde bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür eder, güzel bir gece diler, şahsım, eşim ve Başkonsolosluğumuz mensupları adına hepinize en iyi dileklerimi sunarım.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu