Başkonsolosluğumuz ile Heidelberg Alevi-Bektaşi Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Aşure etkinliği

Serhat Aksen 08.11.2014
Başkonsolosluğumuz ve Heidelberg ve Çevresi Alevi - Bektaşi Toplumu Tarafından Ortaklaşa Düzenlenen Aşure Etkinliği, 08.11.2014


Sayın Başkan Arif Kılıç,
Sehr geehrter Herr Vereinsvorzitzender Arif Kılıç,
Sayın Belediye Başkanı Erichson,
Sehr geehrter Herr Bürgermeister Erichson,
Sayın Din Hizmetleri Ataşemiz Mehmet Tekin,
Sehr geehrter Herr Religionsattachée Mehmet Tekin,
Sayın Dıvrak,
Sehr geehrter Herr Dıvrak,
Derneklerimizin Kıymetli Temsilcileri,
Verehrte Vertreter unserer Vereine,
Sayın Vatandaşlarımız,
Sehr geehrte Landsleute,
Sayın Konuklar,
Verehrte Gäste,
Değerli Basın Mensupları,
Verehrte Pressevertreter,

Anlässlich des Aşure Rituals, das von der Alevi-Bektaşi Gemeinde Heidelberg und Umgebung e.V. organisiert und durch unser Generalkonsulat unterstützt wird, möchte ich zuerst Herrn Bürgermeister sowie alle unsere deutschen Gäste (die Kirchenvertreter, Vereinsvertreter, Vertreter der politischen Parteien) herzlich begrüβen. Herzlich Willkommen. Wir freuen uns sehr, Sie heute unter uns zu sehen.

Wenn Sie mir erlauben, möchte ich meine Rede auf Türkisch fortsetzen.

Değerli Misafirler,

Heidelberg ve Çevresi Alevi-Bektaşi Toplumu tarafından düzenlenen ve Başkonsolosluğumuz tarafından desteklenen Aşure etkinliği vesilesiyle, bugün Heidelberg’te canlarla, dostlarla, insanımızla, toplumumuzla biraraya gelmekten memnuniyet duyuyoruz.

Muharrem ayı kutsal bir ay.

Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve beraberindekilerinin acılarının gönülden ve derinden hissedildiği bir ay.

Aynı zamanda, bir daha benzer acılar yaşanmaması temennilerinin dile getirildiği, barış, dostluk, kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının güçlendiği bir ay.

Almanya’daki toplumumuz bir çeşitliliği yansıtmaktadır. Çeşitlilik bir zenginliktir. Yeter ki toplumsal birlikteliğin önemini bilelim. Yeter ki “Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya” kıymet verelim.

Görüşümüz, inancımız, mezhebimiz ne olursa olsun, “insanlıkta kardeş“ olalım. Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi “yolumuzu insanlık sevgisi üzerine kuralım”.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi temsilcileri olarak, sizlere elimizden geldiğince hizmet etmeye çalışıyoruz. Her vatandaşımız bizim için birdir, her derneğimiz bizim için birdir. Devletimiz tüm vatandaşlarını kucaklamaktadır.

Göreve geldiğim günden bu yana, farklı farklı derneklerimizi ziyaret ediyor, çeşitli etkinliklerde buluşuyor, derneklerimizin faaliyetlerine destek vermeye çalışıyoruz. Hizmet felsefemizin temeli “eşit yakınlıktır”. Bunun anlamını geçen yıl yine burada sizlere izah etmeye çalışmıştım. Başkonsolosluğumuz hepinizin Başkonsolosluğudur.

Ortak paydamızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından veya Türkiye kökenli olmaktan geçtiğini hiçbir zaman unutmayalım. Ayrışmayalım, buluşalım.

Dünyamızda, bölgemizde çalkantılı dönemler yaşanıyor. Bu çalkantılar, aslında, insanımızın birlik ve beraberlik içinde olmasının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Temenni edelim ki, bugün, bu güzel ortamda gördüğümüz birlik tablosu büyüsün. Dünyamızda karmaşa değil, barışın ve dostluk hakim olsun.

Sözlerime son verirken, başta Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere, tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.


Muharrem ayı içinde yapılan ibadetlerin barış, dostluk ve kardeşliği pekiştirmesini temenni ediyorum. Tutulmuş olan oruçların Hak divanında kabul olmasını diliyorum

Dernek Başkanı Arif Bey ve Basın Sözcüsü Yakup Bey’in şahsında emeği geçen herkese, tüm dernek üyelerine ve özellikle bacılarımıza teşekkür ediyor, hepinizi yürekten selamlıyorum.

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu