Başkonsolosluğumuz tarafından düzenlenen iftar daveti

Serhat Aksen 18.07.2014

Derneklerimizin Değerli Temsilcileri,
Kıymetli Vatandaşlarımız,
Sayın Basın Mensupları,
Değerli Konuklar,


Başkonsolosluğumuzun son üç yıldır geleneksel olarak düzenlediği iftar davetinde sizleri ağırlamaktan, sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyoruz.


Hoşgeldiniz.


Ramazanda kurulan iftar sofraları, insanların buluşmasına, hoş sohbetlerin yapılmasına ve insanların birbirlerini tanıma ve daha iyi anlamalarına vesile olmaktadır.


Bu akşam bu iftar sofrasında, toplumumuzun çeşitliliğini yansıtır şekilde, derneklerimizin temsilcileri ve vatandaşlarımız ile buluştuk.


Aramızda işveren derneklerimizin temsilcileri var, camii derneklerimizin temsilcileri var, okul aile birlikleri temsilcileri var, üniversiteli öğrencilerimiz var, Belediye Meclisinde görevli konuklarımız var, basın mensuplarımız var.


Almanya’daki Türk toplumu bir çeşitliliği yansıtmaktadır. Farklı mezhepten, farklı etnik kökenden, farklı siyasi görüşten gelen, sayıları üç milyonu aşan insanımız var. Farklı amaçlarla kurulmuş, farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda derneğimiz var.


Biz bu çeşitliliği bir zenginlik olarak görüyoruz. Bu çeşitlilikten birlik yaratmanın önem taşıdığına inanıyoruz.


Farklılıklara odaklanıp, ortak paydaları gözden kaçırmamamız önem taşımaktadır. Bir araya geldiğimiz, bir olabildiğimiz ölçüde güçlü oluruz. Benim tüm toplumumuzdan özellikle ricam, toplumsal hayatta saygı unsurunu hiçbir zaman ihmal etmemenizdir. Gönül kırmanın değil, gönül almanın ve gönül yapmanın, esas olduğunu hiçbir zaman unutmamanızdır.


Toplumumuzun her kesimini aynı ölçüde önemsiyor ve değer veriyoruz. İnsanlarımızın, derneklerimizin her biri aynı değerdedir. Hiçbirini diğerine üstün tutmamız sözkonusu değildir. Başkonsolosluğumuz hizmet felsefesinin temelinde “eşit yakınlık” anlayışının yattığını hepiniz biliyorsunuz.


Toplumumuzla buluşmalarımızda, sizleri her alanda aktif ve katılımcı görmeyi arzu ettiğimizi vurguluyoruz. Siyasi katılım konusunun önemini de değiniyoruz. Son yapılan Belediye Meclisi seçimlerinde, Başkonsolosluğumuz görev bölgesini oluşturan Baden bölgesi genelinde seçilen Türk kökenlilerin sayısında bir kıpırdanma oldu. Temennimiz bu sayının daha da artmasıdır. Artması da gerekir. Bu vesileyle bugün aramızda bulunan Belediye Meclisi üyeleri Sayın İbrahim Sarıaltın, Sayın Şahin Karaaslan, Sayın Nazan Kapan, Sayın Sibel Uysal ve Sayın Melis Sekmen’i selamlıyor, onların şahsında herkese başarılar diliyorum.


Siyasi katılımın bir boyutu oy kullanmaktır. Vatandaşlarımızın uzun zamandır beklediği bir uygulama, bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında gerçekleşecek ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da bulundukları ülkelerde oy kullanabilecekler. Sizlere, oy verme işlemi hakkında, çeşitli duyurularla paylaştığımız bilgileri, bir kez daha hatırlatmak istiyorum (Oy verme işlemi hakkındaki bilgiler)


Sözlerime son verirken Ramazan ayında daha yoğun yaşadığımız, paylaşma, yardımlaşma, birlik ve beraberlik duygularını bütün bir yıla yayabilmemizi diliyorum.


Sağlıklı, huzurlu bir şekilde, birlik beraberlik içinde bayrama erişmenin kısmet olmasını temenni ediyorum.


Hepinizi gönülden selamlıyorum.


Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu