23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği-Karlsruhe

Serhat Aksen 03.05.2014
KARLSRUHE 23 NİSAN ULUSLARARASI ÇOCUK ŞENLİĞİ, 03.05.2014

Sevgili Çocuklar,
Sayın Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup,
Kıymetli Veliler,
Okul Aile Birliklerinin Sayın Yöneticileri ve Değerli Üyeleri,
Değerli Öğretmenler,
Saygıdeğer Basın Mensupları,
Değerli Konuklar,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun ve 23 Nisan’ın Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara bir bayram olarak armağan edilişinin 94. yıldönümünü kutluyoruz.

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, ulusal egemenliğin tesisi ve Cumhuriyet’in ilanı yolunda atılmış en büyük adımdır.
Büyük Önderimiz Atatürk, ulusal egemenliğin devamı için bugünü ulusumuzun geleceği olan çocuklara ’Çocuk Bayramı’ olarak armağan etmiş, eşsiz ve ileri görüşlü bir lider olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

1979 yılında UNESCO’nun ilan ettiği uluslararası çocuk yılını takiben, 23 Nisan uluslararası nitelikte kutlanmaya başlanmıştır. Her yıl, dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar Türkiye’de 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’nde buluşmaktadır. Almanya’da ve diğer ülkelerde yapılan kutlamalarla da bayram coşkusu yaşanmakta ve yaşatılmaktadır.

Bugün Karlsruhe’de düzenlenen bu güzel etkinlikte de, Türk, Alman ve diğer kökenlerden çocuklar biraraya geliyor ve sundukları gösterilerle bir yandan bayram coşkusunu yaşarken, bir yandan da kardeşlik ve dostluk gibi değerleri paylaşarak, birbirileriyle kaynaşmaktadırlar.

Bu yıl Karlsruhe’de düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nin farklı bir özelliği var. Karlsruhe Belediyesi ile Başkonsolosluğumuz himayesinde düzenlenen bu etkinlik, Karlsruhe Okul Aile Birliği, Ettlingen Okul Aile Birliği, Gaggenau ve Çevresi Okul Aile Birliği ve Rasttat ve Çevresi Okul Aile Birliği’nin ortak organizasyonunda gerçekleşiyor. Ben, Başkonsolosluğumuzun bulunduğu şehir Karlsruhe’de biraraya gelerek daha büyük bir organizasyon yapılmasına yönelik çağrımıza olumlu yanıt veren Okul Aile Birliklerimize ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.


Değerli Veliler,

Eğitim konusunu ne denli önemser, benimser ve ciddiye alırsak, bireysel ve toplumsal hedeflerimiz yolunda o denli sağlam adımlarla ilerleriz. Bu bağlamda hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.

Çocuklarınızın iyi bir eğitim almasına yönelik gayretlerinizden asla vazgeçmeyiniz. Okul Aile Birlikleri çalışmalarına ilgi gösteriniz, destek olunuz. Eğitim konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda Okul Aile Birliklerine, Eğitim Ataşeliğine ve Başkonsolosluğumuza başvurunuz. Çocuklarımızın başarısı hepimiz için ortak gurur vesilesidir ve sizlere yardımcı olmak bizim görevimizdir.

Çocuklarımızı başarıya teşvik etmek ve özendirmek amacıyla, her yıl gymnasiumdan en yüksek not ortlaması ile mezun olan iki evladımızı ödüllendiriyoruz. 2012-2013 Eğitim Yılı Ödül Törenini de bugün, bu etkinlik içerisinde yapacağız. Gerek bu ödül kampanyası gerek çok çeşitli konularda toplumumuza yönelik duyurularımızı, Başkonsolosluğumuz internet sayfası, facebook sayfamız ve ayrıca Eğitim Ataşeliği kanalıyla yapıyoruz. 2013-2014 Eğitim Yılı için ödül başvuruları başladığında duyurular yine yapılacak.

Sizden ricam “T.C. Karlsruhe Başkonsolsoluğu” adresli facebook sayfamızı takip edip, bütün duyurularımızı ve faaliyetlerimizi izlemenizdir.

Değerli Konuklar,

Toplumumuzla buluşmalarımızda her alanda aktif olmanın önemini özellikle vurguluyorum. Siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, eğitimsel, sportif her alanda sizleri aktif ve toplumsal hayatta katılımcı olarak görmek istiyoruz.

Bugün özellikle siyasi katılım konusuna değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi, 25 Mayıs’ta yerel seçimler (Belediye Meclisi seçimleri) ve Avrupa Parlamentosu seçimleri birlikte yapılacak.

Oy verme hakkına sahip olanların, bu seçimlere katılarak bu haklarını kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Hangi partiye ilgi duyuyorsanız, hangi adayı uygun buluyorsanız, gidip oyunuzu kullanın. Çünkü siyasi hayata katılım, hem toplum olarak varlığınızı hissettirmek, hem toplumla bütünleşmek açısından şarttır.

Toplumumuzun, Almanya’da siyasi hayata katılımını kolaylaştırmak amacıyla adımlar atılması beklentimizi biz resmi makamlara her vesile ile iletiyoruz. Çifte vatandaşlık bağlamında, opsiyon modelinin kaldırılması için adımlar atıldı. Ancak, bu belli bir tarihten sonra Almanya’da doğanlar için geçerli olacak. Oysa 50 yılı aşkın bir süredir bu ülkede yaşayan insanımız var. Genel bir çifte vatandaşlık beklentisi de haklı olarak sürüyor. Ayrıca, yarım asırdır bu ülkede yaşayan insanların, yaşadıkları yerde, yani yerel seçimlerde oy kullanmayı hak ettiklerini düşünüyoruz. AB üyesi ülkelerden gelen insanlar, Almanya’da kısa bir süre yaşasalar bile yerel seçimlerde oy kullanabiliyor, ancak 50 yıldır burada yaşayan insanlar, ya da burada doğup büyüyenler kullanamıyor. Bu yönde adımların atılmasını beklentimizi de resmi makamlara iletiyoruz.

Sözü daha fazla uzatmadan, tüm çocukların bu güzel bayramını en içten duygularımla kutluyor, hepinize keyifli bir bayram eğlencesi diliyor ve gönülden selamlıyorum.

Teşekkürler.Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün