Kermes Açılışı- 1 Mayıs 2014

Serhat Aksen 01.05.2014

IGMG (Milli Görüş) Ayasofya Camii Kermesi Açılışında Yapılan Konuşma, 01.05.2014


Sehr geehrter Oberbürgermeister Herr Dr. Frank Mentrup,
Sayın Başkan,
Sayın Din Görevlisi,
Değerli Vatandaşlarımız,
Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,
Kıymetli Gençler,
Sevgili Çocuklar,


2012 ve 2013 yıllarında olduğu gibi, bu yıl da IGMG Ayasofya Camii’nin geleneksel kermesinde, bu güzel etkinlikte sizlerle bir kez daha buluşmak kısmet oldu.

Bu gibi etkinlikler, insanların keyifli bir ortamda buluşmasına, sohbet etmesine ve kaynaşmasına vesile oluyor.

Öncelikle, bugün bizlerle birlikte olan Alman konuklarımızı kısaca Almanca selamlamak ve daha sonra konuşmama Türkçe devam etmek istiyorum.

Zunächst möchte ich die deutschen Gäste unter uns begrüβen.
Wir freuen uns sehr, Sie unter uns zu sehen.
Herzlich Willkommen.
Wenn Sie mir erlauben, möchte ich nun meine Rede auf Türkisch weiterführen.
Eine Übersetzung der Rede steht Ihnen schriftlich zur Verfügung (Alman konuklara konuşmanın Almanca tam metni yazılı olarak iletilmiştir).

Değerli Misafirler,

Toplumumuzla buluşmalarımızda her alanda aktif olmanın önemini özellikle vurguluyorum. Siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, eğitimsel, sportif her alanda sizleri aktif ve toplumsal hayatta katılımcı olarak görmek istiyoruz.

Bugün özellikle siyasi katılım konusuna değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi, 25 Mayıs’ta yerel seçimler (Belediye Meclisi seçimleri) ve Avrupa Parlamentosu seçimleri birlikte yapılacak.

Oy verme hakkına sahip olanların, bu seçimlere katılarak bu haklarını kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Hangi partiye ilgi duyuyorsanız, hangi adayı uygun buluyorsanız, gidip oyunuzu kullanın. Çünkü siyasi hayata katılım, hem toplum olarak varlığınızı hissettirmek, hem toplumla bütünleşmek açısından şarttır.

Sayın Belediye Başkanı, siyasi hayata katılımı kolaylaştırıcı adımlar atılması beklentimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çifte vatandaşlık bağlamında, opsiyon modelinin kaldırılması için adımlar atılıyor. Ancak, bu belli bir tarihten sonra Almanya’da doğanlar için geçerli olacak. Oysa 50 yılı aşkın bir süredir bu ülkede yaşayan insanımız var. Genel bir çifte vatandaşlık beklentisi de haklı olarak sürüyor. Ayrıca, yarım asırdır bu ülkede yaşayan insanların, yaşadıkları yerde, yani yerel seçimlerde oy kullanmayı hak ettiklerini düşünüyoruz. AB üyesi ülkelerden gelen insanlar, Almanya’da kısa bir süre yaşasalar bile yerel seçimlerde oy kullanabiliyor, ancak 50 yıldır burada yaşayan insanlar, ya da burada doğup büyüyenler kullanamıyor. Bu yönde adımların atılmasını da bekliyoruz.

Bildiğiniz gibi bugün mübarek Regaip Kandili. Sözlerime son verirken, kandilinizi kutluyor, kermeste emeği geçen herkese, bilhassa kadınlar kolu ve gençlik kolu görevlilerine teşekkür ediyor, hepinizi gönülden selamlıyor, keyifli bir kermes diliyorum.

Teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu