DİTİB Mannheim Müslüman Anaokulu'nun (Lalezar Anaokulu) Tanıtımı ve Yardım Kampanyası

Serhat Aksen 29.11.2013

Sayın Faruk Şahin, Anaokulu Derneği Başkanı,
Sayın Bilal Dönmez, DİTİB Mannheim Cemiyeti Başkanı,
Derneklerimizin Değerli Temsilcileri,
Değerli İşverenlerimiz,
Sayın Konuklar,

DİTİB Mannheim Müslüman Anaokulu’nun (Lalezar Kindergarten) tanıtımı ve yardım kampanyası için bu akşam Mannheim’da buluştuk. Anaokulu’nun resmi açılışının 4 Aralık 2013 tarihinde, Eyalet Uyum Bakanı Sayın Bilkay Öney ve Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Peter Kurz’un da katılımıyla yapılması öngörülmektedir. Noel tatili dönemini takiben, 13 Ocak 2014 tarihinde de eğitime başlanması planlanmaktadır.

Bu proje, çeşitli açılardan önem taşınmaktadır:
Birincisi, toplumsal bir ihtiyaçtan kaynaklanan bir projedir. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, çocuklar çift dilliliğe ne kadar erken yaşlarda başlarlarsa ve anadillerini iyi bir şekilde öğrenirlerse, eğitim başarıları da artmaktadır. Ayrıca, pek çok alanda olduğu gibi, eğitim alanında da göçmen kökenli çocukların kültürlerine hassasiyet gösterilmesi önem taşımaktadır.
İkincisi, pilot bir projedir. Projenin başarısı, diğer şehirlerde açılması öngörülen anaokulları için de örnek olacaktır.

Bu gibi projelerin hayata geçirilmesi elbette ki kolay olmuyor. Başlangıçtan itibaren, bazı çevrelerin önyargılarla projeye karşı çıktığını ve hatta engellemeye çalıştığını biliyoruz. Halen bu önyargılarını sürdürenler ve projeyi eleştirenler var. Bu gibi çevrelere karşı, kızmadan, sabırla ve nezaketle projenin neden yararlı olduğunu, hangi ihtiyaçlardan kaynaklandığını anlatmaya devam etmeliyiz. Projeye destek veren ve Mannheim’ın ve Baden-Württemberg Eyaleti’nin çok kültürlü yapısının farkında olan tüm kişi ve kurumlara da teşekkürlerimizi tekrar tekrar iletip, onları onurlandırmamız gerekir. Mannheim Belediyesine, sağlamış olduğu destekten ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Türkiye insanımız için ana vatan (Almanca tabiriyle baba vatan), Almanya ise insanımız için yurt olmuş durumda. İnsanımız burada çalışıyor, vergi ödüyor ve toplumsal hayata katkı yapıyor. Bu akşam aramızda çok kıymetli işverenlerimiz var. İşverenlerimizin sayısı Almanya genelinde 90.000’i aştı. Girişimcilerimiz 400.000’den fazla kişiye istihdam yaratıyor. Toplumumuz bu katkıları nedeniyle, Almanya’da diğer grup ve toplumlara tanınan haklardan yararlanmayı fazlasıyla hak ediyor.

Anaokulu’nun başarılı olması için hepimizin destek vermesi gerekmektedir. İşverenlerimizin de desteklerini esirgemeyeceklerinden eminim. Başkonsolosluk olarak, konuyu yakından ve dikkatle takip ederek, maddi-manevi gerekli desteği vermeye çalıştık. Anaokulu Derneği’nin ilgili makamlarla temaslarına aracı olduk. Anaokulu eğitmeni bulunmasındaki sıkıntı nedeniyle, Türkiye’den bir anaokulu eğitmeni gönderilmesini, ayrıca, bir rehber öğretmenin de okulda görev almasını temin ettik.

Anaokulu eğitmenliğinden söz etmişken, Başkonsolosluğumuzun meslek eğitimi konusunda yaptığı çalışmaları zaten biliyorsunuz. Gençlerimize tavsiyem, sadece 7-8 meslek dalı üzerine odaklanmayıp, anaokulu eğitmenliği, yaşlı bakıcılığı gibi toplumumuzun ihtiyaç duyduğu ve günümüzde giderek önem kazanan yeni alanlara da yönelmeleridir. Bunun avantajını kendileri de göreceklerdir.

DİTİB Mannheim Müslüman Anaokulu (Lalezar Anaokulu) projesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Yorucu çalışmalar yapıldı, ancak minik yavrularımız anaokulunda eğitim hayatına başlayıp, onların şen sesleri bu binayı doldurduğunda herkesin yorgunluğunu unutup, yeni projeler için güç kazanacağından eminim.

Teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu