Heidelberg ve Çevresi Alevi - Bektaşi Toplumu Aşure Etkinliği

Serhat Aksen 23.11.2013


Sayın Vatandaşlarımız,
Toplumumuzun Değerli Üyeleri,
Derneklerimizin Kıymetli Temsilcileri,
Sayın Konuklar,
Değerli Basın Mensupları,

Heidelberg ve Çevresi Alevi-Bektaşi Toplumu tarafından düzenlenen ve Başkonsolosluğumuz tarafından desteklenen Aşure etkinliği vesilesiyle, bugün Heidelberg’te biraraya geldik.

Muharrem ayı kutsal bir ay. Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve beraberindekilerinin acılarının gönülden ve derinden hissedildiği bir ay.

Aynı zamanda, bir daha benzer acılar yaşanmaması temennilerinin dile getirildiği, barış, dostluk, kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının güçlendiği bir ay.

Toplumumuzun her kesimini kucaklayan, herkese eşit yakınlığı hizmet felsefesi olarak kabul eden Başkonsolosluğumuzun toplumuzun içinde görmeyi arzuladığı tablo da birlik beraberlik tablosudur.

Eşit yakınlık kavramının üzerinde özellikle durmak istiyorum.

Genelde, eşit mesafe-eşit uzaklık gibi kavramlar kullanılır. Oysa, mesafe-uzaklık terimlerinde bir olumsuz anlam yüklüdür.
Eşit yakınlık ise her bir vatandaşımızı, Almanya’da yaşayan toplumumuzun her ferdini gönlümüzde aynı yere oturttuğumuzun, hiçbir ayırım gözetmeksizin hizmet etmeye çalıştığımızın ifadesidir.

Başkonsolosluğumuz hepinizin Başkonsolosluğudur, sizlerin Başkonsolosluğudur. Ben, hepinizin Başkonsolosuyum, sizlerin Başkonsolosuyum. Göreve geldiğim günden bu yana, farklı farklı derneklerimizi ziyaret ediyor, çeşitli etkinliklerde buluşuyor, derneklerimizin faaliyetlerine destek vermeye çalışıyoruz.

13 Kasım’da, Başkonsolosluk olarak, iki işveren derneğimizle birlikte Mannheim’da bir muharrem orucu açma yemeği düzenledik. Muharrem sofrasında, farklı inançtan, farklı mezheplerden, farklı kültürlerden insanlar biraraya geldi, aynı lokmayı paylaştı.

Kurban Bayramında yine Mannheim’da camiideki bayramlaşmanın ardından, Cemevi’ne bayram ziyaretine gittim. Dernek yöneticilerimizle ve insanımızla bayramlaştım.

Geçtiğimiz hafta sonu, Köln’de Sayın Bakan Yardımcımız ve Sayın Berlin Büyükelçimizin başkanlığında, Almanya Başkonsoloslar toplantısı yapıldı. Almanya’da görev yapan tüm Başkonsoloslarımız oradaydı. Toplantının ilk günü Köln’e yaklaşık 75. km mesafede olan Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü’nü de ziyaret ettik.

Devletimiz, demokratik, laik ve çağdaş bir hukuk devleti olarak, herkesi kucakladığı gibi Alevi vatandaşlarımızı da, Alevi- Bektaşi vatandaşlarımızı da kucaklamaktadır.

Kültürel çeşitliliğimizin aslında bir zenginlik olduğunu unutmayalım. Bu zenginliğimizi, toplumsal birliktelik için kullanalım. Birbirimizi sevelim ve sayalım. Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi “yolumuzu insanlık sevgisi üzerine kuralım”. İster birlikten kuvvet doğar diyelim, ister “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” diyelim. Nasıl ifade edersek edelim, ortak paydamızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından veya Türkiye kökenli olmaktan geçtiğini unutmayalım. Ayrışmayalım, buluşalım.

Sözlerime son verirken, başta Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Muharrem ayı içinde yapılan ibadetlerin barış, dostluk ve kardeşliği pekiştirmesini temenni ediyorum. Tutulmuş olan oruçların Hak divanında kabul olmasını diliyorum

Dernek Başkanı Arif Bey ve Basın Sözcüsü Yakup Bey’in şahsında tüm dernek üyelerine teşekkür ediyor, hepinizi gönülden selamlıyorum.

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu