Başkonsolosluğumuz tarafından Sivil Toplum Kuruluşlarına ve vatandaşlarımıza verilen iftar yemeği

Serhat Aksen 16.07.2013

Derneklerimizin Değerli Temsilcileri,
Sayın Konuklar,
Sayın Basın Mensupları,

Başkonsolosluğumuz tarafından Karlsruhe Merkez Camii’nde düzenlenen iftar yemeğine hoş geldiniz.

Ramazan ayı paylaşma, yardımlaşma, kardeşlik duygularının ön plana çıktığı mübarek bir aydır. Bu mübarek ayda, bu mütevazı iftar sofrasında, siz, toplumumuzun değerli temsilcileri ile bir araya gelmek bizler için bir memnuniyet kaynağıdır.

Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi kuzeyde Mannheim’dan güneyde Konstanz’a kadar uzanan geniş bir bölgeyi kapsıyor. Çok sayıda derneğimiz ve vatandaşımız var. Gönül ister ki tüm derneklerimizle, tüm vatandaşlarımızla bu sofrada buluşabilelim. Ancak, bu fiziken mümkün değil. Bu nedenle, toplumumuzun genelini yansıtacak şekilde siz değerli konuklarımızı bu akşam iftar soframıza davet ettik.

Davet ulaştıramadığımız derneklerimizin, vatandaşlarımızın affına ve hoşgörüsüne sığınıyoruz. Gönlümüz tüm toplumumuzu kucaklıyor, umarız biz de toplumumuz nezdinde, sizlerin gönüllerinde de iyi bir yer edinebilmişizdir.

Almanya’daki Türk toplumu bir çeşitliliği yansıtıyor. Farklı amaçlarla kurulmuş, farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda derneğimiz var. İşveren derneklerimiz var, okul aile birliklerimiz var, camii derneklerimiz var, cemevlerimiz var, spor derneklerimiz var, kültür derneklerimiz var. Farklı kökenlerden gelen insanımız var. Biz bu çeşitliliği bir zenginlik olarak görüyoruz. Bu çeşitlilikten birlik yaratmanın önem taşıdığına inanıyoruz.

Öncelikleriniz, çalışma alanlarınız doğal olarak farklılık gösterebilir. Ancak, beraberce çalışmamız gereken o kadar çok ortak konu var ki: Örneğin, yaşadığımız bu ülkede, eğitim-meslek eğitimi için beraberce çalışmalıyız, girişimcilerimizin başarı örneklerinin artması için beraberce çalışmalıyız, işsizlikle mücadele için beraberce çalışmalıyız, çifte vatandaşlık için beraberce çalışmalıyız, gençlerimizin sosyal sorunlarının üstesinden gelebilmek için beraberce çalışmalıyız, dini ve kültürel ihtiyaçlarımızın karşılanması için beraberce çalışmalıyız.

Bu nedenle, farklılıklara odaklanıp, ortak paydaları gözden kaçırmamamız önem taşımaktadır. Biraraya geldiğimiz bir olabildiğimiz ölçüde güçlüyüz. ‘Birlikten kuvvet doğar’ diyelim, ‘’Bir olalım, iri olalım, diri olalım’’ diyelim, nasıl ifade edersek edelim hiçbirimizi ötekileştirmeyelim, biri-diğeri, öteki değil, biz demeyi bilelim. Kutuplaşmaya hiç bir zaman izin vermeyelim, zemin hazırlamayalım.

Benim sizlerden özellikle ricam, toplumsal hayatta saygı unsurunu hiçbir zaman ihmal etmemenizdir. Fikrimizi ifade ederken saygılı olalım, görüşümüzü dışa vururken saygılı olalım, eleştirirken saygılı olalım. Gönülleri kırmayalım. Gönül almanın, gönül yapmanın, gönül kırmaktan çok daha zor olduğunu unutmayalım.

Görüşlerimiz ayrışsa da tüm toplum yararına buluşmaktan, biraraya gelmekten kaçınmayalım.
Kısacası, Ramazan ayının, iftar sofralarının ruhunu her günümüze yayalım ve her zaman paylaşalım, yardımlaşalım, selamlaşalım.

Sözlerime son vermeden önce, bu iftarın gerçekleşmesinde emeği olan herkese, özellikle de Kadınlar ve Gençlik kollarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu akşam teşekkür etmek istediğim bir kişi daha var: Muavin Konsolosumuz Murat Başar, Karlsruhe’deki görevini tamamladı ve Ankara’ya dönüyor. Murat Bey, Bakanlığımızda sevilen ve sayılan, değerli bir meslektaşımız. Meslek hayatında, Almanya’nın çeşitli şehirlerinde görev yapmış bir meslektaşımız. Karlsruhe’de 4 yıldır görev yapıyor. Benim kendisiyle beraber 1.5 yıl kadar beraber çalışma imkanım oldu. Daha uzun süre birlikte çalışabilmeyi isterdim. Murat Bey’e toplumumuza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, Ankara’daki görevinde başarılar diliyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyor, hayırlı Ramazanlar temenni ediyorum.

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu