Başkonsolosluğumuzca Düzenlenen Halk Oyunları Şöleni

Serhat Aksen 16.06.2013
Sehr geehrte Stadträtin Frau Bilzer-Hildenbrant,
Sehr geehrter Herr Stadtrat Ergun Can,
Sehr geehrter Herr Vorsitzender der SPD-Rottweil Klaus Eisenhardt,
Sehr geehrte Leiterin der Empfingen Grund und Werkrealschule Frau Schneider,
Sehr geehrte Integrationsbeauftragte der CDU und Lehrerin der Empfingen Grund und Werkrealschule Frau Reich,
Sayın Veliler,
Sevgili Gençler,
Sevgili Çocuklar,

Aufgrund des vom Bildungsattachée unseres Generalkonsulates organisierte Folklorefestival Baden freue ich mich mit Ihnen zusammen zu sein.

Zunächst begrüße ich herzlich unsere deutschen Gäste, die mit uns gemeinsam heute hier sind. Wir freuen uns, dass die regionalen Verantwortlichen bei solchen Veranstaltungen mit uns zusammen kommen und unsere Gesellschaft unterstützen. Herzlich Willkommen.

Nun möchte ich um Ihre Erlaubnis bitten und als jemand, der bei jeder Gelegenheit die Wichtigkeit der Zweisprachigkeit zum Ausdruck bringt, meine Rede auf Türkisch weiterführen. Die Rede wird Ihnen auf Deutsch zur Verfügung gestellt werden.

(Başkonsolosluğumuz Eğitim Ataşeliği tarafından düzenlenen Baden bölgesi Halk Oyunları Şöleni vesilesiyle sizlerle birarada olmaktan memnuniyet duyuyorum. Öncelikle, bugün bizlerle birlikte olan Alman konuklarımızı içtenlikle selamlıyorum. Yerel yöneticilerin bu gibi etkinliklerde bizlerle beraber olması ve toplumumuza verdiği destek bizleri mutlu ediyor. Hoş geldiniz. Şimdi izninizle, her fırsatta çift dilliliğin önemini vurgulayan biri olarak, konuşmama Türkçe devam etmek istiyorum. Konuşmanın Almanca metni sizlere sunulacak).

Halk oyunları kültürlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Kültürel renkliliğin ve çeşitliliğin simgeleridir. Bugün burada çocuklarımızdan, gençlerimizden folklorumuzun güzel örneklerini izleyeceğiz. Okul Aile Birliklerimiz ve öğretmenlerimiz, çocuklarımızın halk danslarını öğrenmeleri ve kültürlerini yaşatmaları konusunda özveriyle çalışıyorlar. Bizler de gerek Başkonsolosluk, gerek Eğitim Ataşeliği olarak bu çalışmalara elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.

Eğitim hepimiz için öncelikli bir konu. Velilerimiz, Okul Aile Birlikleri, öğretmenlerimiz, Eğitim Ataşeliğimiz, Başkonsolosluğumuz ve tabii ki Alman eğitim makamlarına çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamakta büyük sorumluluklar düşüyor.

Benim siz değerli velilerimizden ricam, Okul Aile Birliklerinin çalışmalarına daha güçlü, daha büyük destek vermenizdir. Okul Aile Birliklerimizin üye sayısı ne kadar fazla olursa çalışmalarının başarıya ulaşması ve taleplerinin yerel makamlar tarafından dikkate alınma oranı da artacaktır.

Çocuklarımızın Almancayı en iyi şekilde öğrenmesi ve buna paralel olarak da Türkçeyi mümkün olan en erken yaşlarda öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki çift dillilik ne kadar erken yaşlarda başlarsa, çocuğun zihinsel gelişimine ve başarısına katkısı o denli büyük olmaktadır.

Çocuklarımızı Türk dili ve kültürü derslerine göndermeyi ihmal etmeyiniz. Almanya ile Türkiye arasındaki yoğun ilişkiler dikkate alındığında, güçlü ekonomik ve ticari ilişkiler dikkate alındığında, çocuklarımızın hem Almancayı hem Türkçeyi en iyi şekilde bilmelerinin, gelecekte kendilerine önemli fırsatlar yaratacağını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım.

Bu vesileyle, aramızda bulunan yerel yöneticilere, okul müdürlerine, eğitmenlere ve siyasilere Türkçe derslerine verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu desteklerini sürdürmelerini diliyorum. Hatta, bu desteği bir adım daha ileriye götürerek, bugün Almanya’da en çok konuşulan dillerden biri olan Türkçe’nin, seçmeli yabancı dil statüsünde, müfredata dahil edilmesi zamanının gelmiş olduğunu düşündüğümü belirtmek istiyorum.

Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi gönülden selamlıyorum.

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu