19 Mayıs – Başkonsolosluğumuz ile Freiburg Üniversitesi Türk Öğrenci Derneği KULTURK tarafından düzenlenen etkinlik

Serhat Aksen 19.05.2013

Sehr geehrter Bürgermeister Herr Ulrich von Kirchbach,
Sehr geehrte Geschäftsführerin der Migrantinnen und Migrantenbeirat Frau Yvonne Kirchenback,
Sehr geehrter Leiter Büro für Migration und Integration Herr Hans Steiner,
Sehr geehrter Leiter der Prävention bei der Polizeidirektion Freiburg Herr Meinrad Drumm,
Sehr geehrter Herr Stadtrat Ibrahim Sarıaltın,
Sehr geehrte Pressevertreter,
Sevgili Gençler,
Değerli Konuklar,

Zunächst möchte ich die deutschen Gäste, die unter uns sind, herzlich begrüßen und willkommen heißen. Wir freuen uns darüber, dass Vertreter der lokalen Institutionen und unsere anderen deutschen Freunde an Veranstaltungen wie dieser teilnehmen. Herzlich willkommen, und wenn Sie mir erlauben, möchte ich meine Rede auf Türkisch fortsetzen.


Değerli Konuklar,

19 Mayıs 1919 ulusal kurtuluş mücadelemizin başladığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Samsun’da ilk adımın atıldığı tarihtir.


Bugünü siz sevgili gençlere bayram olarak armağan eden, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Hatay’da Reyhanlı’da meydana gelen terör saldırısı neticesinde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Saygı duruşu sırasında, hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da saygıyla andık. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve ulusumuza, başsağlığı diliyoruz.

19 Mayıs’ın siz değerli gençlere bayram olarak armağan edilmesinin özel bir anlamı vardır. 19 Mayıs 1919’da atılan ilk adımdan bahsetmiştim. Kalıcı başarı için o adımların kesilmemesi, sürekli olarak ileri gitmemiz gerekir. Bunu sağlayacak olanlar da gençlerdir. Genç nesillerin çabaları sonucu bugün Türkiye Avrupa’nın en büyük altıncı ekonomisi, dünyanın en büyük 16. ekonomisi olmuştur. Genç nüfusun sağladığı dinamizm ile gıpta ile bakılan bir ülke haline gelmiştir.

Yurtdışında yaşayan Türk gençleri de bulundukları topluma ve ülkeye çok önemli katkılar yapmaktadır. Almanya’da Türk ve Türk kökenli gençlerin başarı örnekleri her geçen gün artmaktadır. Yarım yüzyıl önce sadece emek ağırlıklı işler için Almanya’ya davet edilen toplumun üçüncü nesli bugün sadece işçi değil öğretmen, akademisyen, sanatçı, sporcu, işveren, avukat, siyasetçidir.


AB’nin önde gelen ülkesi olan Almanya’nın gelişimine toplumumuz büyük katkı yapmıştır ve gençlerimiz bu katkıları sürdürecektir. Sizlerden büyük beklentilerimiz vardır. Öncelikle yurt (Heimat) kabul ettiğiniz bu ülkede yani Almanya’da içinde yaşadığınız topluma yararlı bireyler olmanızı istiyoruz.


Kendinize güveniniz, çünkü Türk ve Türk kökenli gençler olarak bugüne kadar başardıklarınız, gelecekteki başarılarınızın da teminatıdır. Pasif değil, son derece aktif olunuz. Toplumsal hayatın her alanına katılınız. Sosyal, kültürel, siyasi, her alanda varlığınızı hissettiriniz. Çeşitli engellerle karşılaşabilirsiniz, ancak o engelleri aşmak için sizlere yardımcı olmak da bizlerin ve Alman makamların ortak görevidir. Her konuda, her zaman yardıma hazır olduğumuzu bilmenizi isterim.


Sevgili Gençler,

Çağımız iletişim çağıdır. İletişimin temeli de dildir. Almanca’yı ve Türkçe’yi en iyi şekilde bilmeniz şarttır. Kendinizi çağdaş dünyanın gereklerine göre nitelikli insanlar olarak yetiştiriniz. İlave diller öğreniniz. Hangi dili konuşursanız konuşun, konuştuğunuz dil esasen dostluk ve kardeşlik dili olsun.

Kalıcı ve sağlam dostluklar kurun. Gençken edinilen arkadaşların yeri her zaman ayrıdır. Bugün hazırladığınız bu etkinlikte Alman gençlerin, diğer milletlerden gençlerin de gösterileri olacak. Görmeyi arzu ettiğimiz tablo budur.

Bu organizasyonda emeği geçen başta Freiburg Üniversitesi Türk Öğrenciler Derneği (KULTURK) üyeleri olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Gençlerimizle gurur duyduğumuzu herkesin bilmesini isterim. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, hepinize aydınlık bir gelecek diliyorum.

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu