DİTİB Mannheim Derneği'nin Kuruluş Yıldönümü

Serhat Aksen 16.12.2012


Değerli Vatandaşlarımız,
Türk Toplumunun Kıymetli Üyeleri,
Sayın Misafirler,

DİTİB Mannheim Derneği’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle, bu güzel camiimizde, Yavuz Sultan Selim Camii’nde sizlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Demokratik toplumlarda dernek faaliyetleri toplumsal hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Biz, sivil toplum kuruluşlarımızın ve toplumumuzun her alanda (siyasal, sosyal, kültürel, sportif) aktif olmasını arzu ediyor, sizleri bu yönde teşvik ediyoruz. Katılımcı bireyler ve katılımcı bir toplum olmanızı arzu ediyoruz. Almanya’da sık kullanılan bir tabir olan uyumun esasının da katılım ve bir arada yaşamak olduğuna inanıyor, Alman muhataplarımızla yaptığımız temaslarda bu hususu özellikle vurguluyoruz.

Camii derneklerimiz, insanımızı iyi günde kötü günde bir araya getiren önemli merkezler. Camiler artık sadece bir ibadethane değil, birer kültür merkezi konumunda. Gençlerimizi buluşturan, yabancılara kültürümüzü tanıtan önemli etkinlikler düzenleniyor. Açık kapı günlerinde Yavuz sultan Selim Camii’nin en çok ziyaretçi çeken yerlerden biri olduğunu biliyorum.

Toplumsal faaliyetlerimizde birliktelik esas olmalıdır. Bugün burada DİTİB Camii, Fatih Camii ve Ulucami temsilcileri ve camii cemaatleri bir arada. Özlediğimiz tablo da bu. Yıllarca Türk vatandaşları ve Türk kökenliler olarak, arzulanan birlikteliği sağlayamamanın sıkıntılarını çektik. Bu birlikteliğin gelişerek sürmesini diliyoruz. Biliyoruz ki birlikten kuvvet doğuyor. Derneklerin doğası gereği farklı öncelikleri olabilir, ama ortak paydamız toplumsal fayda ve birliktelik olmalıdır.

Derneğin kırkıncı yılını kutluyoruz. Nice kırk yıllara erişmeyi diliyoruz. Ancak başarının uzun soluklu olması için bir ricamız, bir tavsiyemiz var: Dernek faaliyetlerinde ve yönetimde gençlere ve kadınlara daha fazla yer verilmesini istiyoruz. Bu tüm derneklerimiz için geçerli. Gençler, büyüklerinden edindikleri tecrübe ve bilgi ile çalışmaları daha ileri götürecek gücü oluşturuyor. Genç kardeşlerimiz siz kendinize güvenin, büyükler de gençlere güvensin. Kadınlar dernek çalışmalarının çağdaş yüzünü oluşturuyor. Yönetimde gerek kadınlara gerek gençlere daha fazla yer bulmaları için fırsat tanınmalıdır.

Derneğin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, artık aramızda olmayanları rahmetle anıyor, hepinize huzurlu ve başarılı yarınlar diliyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu