DİTİB Mannheim Derneği'nin Kuruluş Yıldönümü

Serhat Aksen 16.12.2012


Değerli Vatandaşlarımız,
Türk Toplumunun Kıymetli Üyeleri,
Sayın Misafirler,

DİTİB Mannheim Derneği’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle, bu güzel camiimizde, Yavuz Sultan Selim Camii’nde sizlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Demokratik toplumlarda dernek faaliyetleri toplumsal hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Biz, sivil toplum kuruluşlarımızın ve toplumumuzun her alanda (siyasal, sosyal, kültürel, sportif) aktif olmasını arzu ediyor, sizleri bu yönde teşvik ediyoruz. Katılımcı bireyler ve katılımcı bir toplum olmanızı arzu ediyoruz. Almanya’da sık kullanılan bir tabir olan uyumun esasının da katılım ve bir arada yaşamak olduğuna inanıyor, Alman muhataplarımızla yaptığımız temaslarda bu hususu özellikle vurguluyoruz.

Camii derneklerimiz, insanımızı iyi günde kötü günde bir araya getiren önemli merkezler. Camiler artık sadece bir ibadethane değil, birer kültür merkezi konumunda. Gençlerimizi buluşturan, yabancılara kültürümüzü tanıtan önemli etkinlikler düzenleniyor. Açık kapı günlerinde Yavuz sultan Selim Camii’nin en çok ziyaretçi çeken yerlerden biri olduğunu biliyorum.

Toplumsal faaliyetlerimizde birliktelik esas olmalıdır. Bugün burada DİTİB Camii, Fatih Camii ve Ulucami temsilcileri ve camii cemaatleri bir arada. Özlediğimiz tablo da bu. Yıllarca Türk vatandaşları ve Türk kökenliler olarak, arzulanan birlikteliği sağlayamamanın sıkıntılarını çektik. Bu birlikteliğin gelişerek sürmesini diliyoruz. Biliyoruz ki birlikten kuvvet doğuyor. Derneklerin doğası gereği farklı öncelikleri olabilir, ama ortak paydamız toplumsal fayda ve birliktelik olmalıdır.

Derneğin kırkıncı yılını kutluyoruz. Nice kırk yıllara erişmeyi diliyoruz. Ancak başarının uzun soluklu olması için bir ricamız, bir tavsiyemiz var: Dernek faaliyetlerinde ve yönetimde gençlere ve kadınlara daha fazla yer verilmesini istiyoruz. Bu tüm derneklerimiz için geçerli. Gençler, büyüklerinden edindikleri tecrübe ve bilgi ile çalışmaları daha ileri götürecek gücü oluşturuyor. Genç kardeşlerimiz siz kendinize güvenin, büyükler de gençlere güvensin. Kadınlar dernek çalışmalarının çağdaş yüzünü oluşturuyor. Yönetimde gerek kadınlara gerek gençlere daha fazla yer bulmaları için fırsat tanınmalıdır.

Derneğin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, artık aramızda olmayanları rahmetle anıyor, hepinize huzurlu ve başarılı yarınlar diliyorum.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün