Öğretmenler Günü Kutlaması Konuşması

Serhat Aksen 24.11.2012
Saygıdeğer Öğretmenlerimiz,
Sayın Misafirler,
Değerli Basın Mensupları,

Öğretmenler Günü kutlaması vesilesiyle görev bölgemizdeki öğretmenlerimiz ile biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

Atatürk’ün, Millet Mektepleri “Başöğretmeni” sıfatını 24 Kasım 1928 tarihinde alması çerçevesinde, Yüce Atamızın doğumunun 100. yılı olan 1981 yılından bu yana 24 Kasım’ı ülkemizde ve dış temsilciliklerimizde öğretmenler günü olarak coşkuyla kutluyoruz.

Öğretmenlik zor fakat kutsal bir meslektir. Genç nesilleri en iyi şekilde yetiştirmek için yılmadan-bıkmadan çalışıyorsunuz.

Yurdumuzun her köşesinde veya sizlerin örneğinde olduğu gibi ülkemiz sınırlarının ötesinde, vatandaşlarımızın yoğun şekilde yaşadığı ülkelerde özveriyle görev yapıyorsunuz.

Burada, bir yandan öğrenci kardeşlerimizi Türk kültürüne yaraşır bir şekilde yetiştirmeye çalışırken, bir yandan da öğrencilerimizin Alman okullarında başarılarını yükseltmek ve onları bilgili ve donanımlı bireyler olarak yetiştirmek için gayret gösteriyorsunuz.

Çocuklarımızın Almanya’daki eğitim sisteminde başarılı olmaları için çalışırken, dilimizi ve kültürümüzü de en iyi şekilde öğrenmelerine destek olmak esasen hepimizin vazifesidir.

Bu noktada siz Sayın Öğretmenlerimize büyük görev düşüyor. Ben sizlere kolaylıklar diliyorum. Velilerimizden ve Okul Aile Birliklerinden de sizlere yardımcı olmalarını istiyorum. Velilerimizin, Okul Aile Birliklerinin çalışmalarına daha fazla ilgi göstermesi, aktif katılım sağlaması önem taşımaktadır. Okul Aile Birliklerinin üye tabanı ne denli güçlü olursa, gerek okullar, gerek eğitimle ilgili diğer kurumlar nezdinde ellerinin o denli güçlü olacağını unutmamalıyız.

Çocuklarımıza, gençlerimize daha iyi bir gelecek sağlamak için velilerimiz, Okul Aile Birlikleri, Öğretmenlerimiz, Eğitim Ataşeliğimiz ve Başkonsolosluğumuz hep birlikte, azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Eğitim Ataşeliğinden bahsetmişken, bu vesileyle, görevine yeni başlayan Eğitim Ataşemiz Sayın Hasan Ünsal’a bir kez daha hoşgeldiniz demek istiyorum. Sayın Ünsal’a görevinde başarılar diliyorum.

Tüm öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, Öğretmenler Gününüzü bir kez daha içtenlikle kutluyorum.

Sözlerimi Ulu Önder Atatürk’ün bir ifadesiyle noktalamak istiyorum: ‘Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur.’

Teşekkürler.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu