Başkonsolosluğumuz tarafından verilen iftar davetinde yapılan konuşma

Serhat Aksen 02.08.2012
Değerli Misafirler,

Başkonsolosluğumuz tarafından düzenlenen iftar yemeğine hoşgeldiniz.

Ramazan ayı, paylaşma, yardımlaşma, birlik ve beraberlik duygularının her zamankinden daha fazla hissedildiği mübarek bir aydır. Bu nedenle ayrı bir yeri vardır, bu nedenle “Onbir ayın Sultanı” olarak nitelendirilmektedir.

Ramazan ayı vesilesiyle, siz Saygıdeğer Dernek Temsilcilerimiz, din görevlilerimiz ve vatandaşlarımızla birarada olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Gönül ister ki tüm derneklerimizi ve tüm vatandaşlarımızı bu akşam, bu mütevazı iftar sofrasında ağırlayabilelim. Ancak, fiziki imkanlar maalesef sınırlı. Başkonsolosluğumuz salonunun alabileceği konuk sayısını da göz önünde bulundurarak, davetimizi Karlsruhe ve yakın çevresindeki camii derneklerimiz ile her derneğin bölgesinden ikişer vatandaşımızla sınırlı tuttuk. Bunu bilhassa belirtmek istiyorum.

Her derneğimizin, her vatandaşımızın gönlümüzde ayrı bir yeri var. Çeşitli vesilelerle, gerek Başkonsolosluğumuzda, gerek yaşadıkları ve faaliyet gösterdikleri yerlere yaptığımız ziyaretlerle vatandaşlarımız ve derneklerimiz ile biraraya geldik ve gelmeye de devam edeceğiz.

İftar davetimizi özellikle Başkonsolosluğumuzda düzenlemek istedik. Biliyorsunuz, sık sık vurguladığımız bir husus var: Başkonsolosluğumuz sadece resmi işlemlerin yapıldığı, konsolosluk hizmetlerinin verildiği bir bina değil. Burası bizleri buluşturan, kaynaştıran bir merkez. Başkonsolosluğumuzda düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle bu hissiyatı yerleştirmek ve pekiştirmek istiyoruz. Burası sizlerin Başkonsolosluğu ve bir nevi sizlerin evi. Bu mütevazı iftar sofrasında yapacağınız içten sohbetlerle de bir ev ortamı yaratacağınıza inanıyorum.

Kıymetli Konuklar,

Ramazan ayının, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi duyguların ön plana çıktığı bir ay olduğunu belirtmiştik. Temennimiz bu duyguların, bütün bir yıla yayılmasıdır. İnsanoğlu doğası gereği kişisel menfaatlerini ön plana çıkarma eğilimindedir. Aynı şekilde derneklerimiz de farklı amaçlarla kurulmuş olabilir, öncelikli hedefleri farklılık gösterebilir. Ancak, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları ve Almanya’daki Türk kökenliler olarak, toplumsal çıkarlarımız için bir araya gelmemiz gereken anlarda, gerekli birlik ve beraberliği sergilemekte bir an bile tereddüt etmememiz gerekir. Birlik olduğumuz ölçüde daha güçlü oluruz, yaşadığımız ülkede ve toplumsal hayatta daha fazla dikkate alınırız.

Bizlerin, vatandaşlarımız ve derneklerimizden beklentimiz toplumsal yaşamın her alanında aktif olmalarıdır. Sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi, alanda Türk toplumunun varlığının güçlü ve sürekli bir şekilde hissettirilmesidir. Yani “katılımcı” bir toplum olmanızdır. Sizlere yardımcı olmak da Başkonsolosluk olarak bizim görevimizdir.

Büyüklerimiz, özellikle birinci kuşak ve tabii ki ikinci kuşak önemli fedakarlıklar gösterdi. Bu fedakarlıklar sayesinde üçüncü kuşak daha sağlam ve daha güçlü. Başarı örneklerimiz giderek artıyor ve artmaya devam edecek.

Özellikle gençlerimizin ve kadınların sosyal hayatta daha aktif olmalarını bekliyoruz. Dernek çalışmalarında, yönetimlerde daha fazla sayıda genç, daha fazla kadın bulunmasını diliyoruz.

Gençler ve kadınlar demişken, bu akşam için bir teşekkür borcumuz var. Karlsruhe Merkez Camii kadın kolları ve gençlik kollarının bu iftar yemeğinin gerçekleşmesinde büyük emekleri ve büyük katkıları var. Onlara gönülden teşekkürlerimizi sunuyorum. Ellerinize sağlık, emeğinize sağlık.

Sözlerime son vermeden önce iki duyuru yapmak istiyorum:

Biliyorsunuz her yıl görev bölgemizde Gymnasiumlardan en yüksek not ortalaması ile mezun olan iki öğrencimizi ödüllendiriyoruz. 2011-2012 öğrenim yılında mezun olan gençlerimizin ödül için başvurularını almaya başlayacağız. Öğrencilerimizin not ortalamalarını gösteren mezuniyet belgeleri ile birlikte 1 Ekim 2012 tarihine kadar Eğitim Ataşeliğine başvurmaları gerekmektedir Konuya ilişkin duyurumuzu Başkonsolosluğumuz resmi internet sayfasında ve facebook sayfamızda yaptık. Ayrıntılı bilgi almak isteyen velilerimiz ve öğrenci kardeşlerimiz Eğitim Ataşeliğine başvurabilirler. Saygıdeğer Basın Mensupları da bunu duyurabilirlerse seviniriz.

Diğer duyurumuz ise Bayramlaşma ile ilgili. Öncelikle hepimizin, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde Bayrama erişmemizi diliyoruz. Bayramın ilk günü, yani 19 Ağustos Pazar günü 11.00-13.00 arası Başkonsolosluğumuzda Bayramlaşma olacak. Tüm vatandaşlarımız davetlidir.

Hepinize teşekkür ediyor, Ramazan ayının herkes için hayırlara, dostluk ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu