Eğitim Geleceğe Yapılan En İyi Yatırımdır

Serhat Aksen 31.05.2012
Sayın Horst Sahrbacher, Rastatt İş Ajansı Müdürü
Meslek Danışma Merkezinin Değerli Temsilcileri,
Sevgili Öğrenciler,
Sayın Veliler,
Sayın Dernek Başkanları,
Basının Değerli Temsilcileri,
Değerli Konuklar,

Başkonsolosluğumuz ve Rastatt İş Ajansı tarafından ortaklaşa düzenlenen ‚Eğitim Geleceğe Yapılan En İyi Yatırımdır’ konulu etkinlik vesilesiyle hepinizi içtenlikle selamlıyorum.

Eğitim ve meslek eğitimine yönelik konular, Başkonsolosluğumuzun öncelik verdiği konular arasında yer almaktadır. Bugün Rastatt’ta yapılan bu toplantı BW eyaletindeki iki Başkonsolosluğumuz ile Baden-Württemberg İş Ajansı Bölge Müdürlüğü arasında 16 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan Ortak Açıklamanın da ilk yıl dönümüne denk gelmektedir. Ortak Açıklama doğrultusunda görev bölgemizde çeşitli bilgilendirme toplantıları yaptık ve bu toplantıları önümüzdeki dönemde de yapmayı sürdüreceğiz. Ben Eyalet İş Ajansı yetkililerine bugüne kadar gösterdikleri işbirliğinden ötürü teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Bu işbirliği çerçevesinde yapmamız gereken çok şey var. BW Eyaletinde işsizlik oranı Almanya genelinde en düşük işsizlik oranı (yaklaşık %4), ancak göçmen kökenliler arasında işsizlik oranına baktığımızda, bu oran çok yüksek (%13 - %15). Türk gençlerinin neredeyse üçte birinin meslek eğitimine sahip olmaması da üzerinde önemle durulması gereken bir sorun.

Almanya-Türk Toplumunun eğitim ve meslek eğitimi konularında doğru tercihler yapabilmesi, öncelikle iyi şekilde bilgilendirilmelerine bağlıdır. Bu akşam, danışma merkezlerinin temsilcileri tarafından mevcut eğitim sisteminin, meslek seçiminde ne anlam ifade ettiği ve ne gibi imkanlar sunduğu hakkında bilgi verecektir. Bu çok önemlidir.

Velilerimizin ve herkesin bu bilgileri gençlerimizle paylaşmasını istiyoruz. Velilerimizin desteği olmadan gençlerimizin doğru tercih yapması kolay olmayacaktır. Gençlerimizi ve velilerimizi bilgilendirmek için, Başkonsolosluk olarak farklı yöntemler deniyor, bu gibi toplantıların yanısıra facebook sayfamız ve resmi web sayfamız kanalıyla da meslek fuarları ve istihdam imkanları hakkında bilgi veriyoruz.

Tüm bu ortak çabalarla, gençlerimizin ileride meslek eğitimi ve istihdam şansının artacağını umuyoruz.

Çocuklarımız ve gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Eğitim de geleceğe yapılan en iyi yatırımdır.

Teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu