23 Nisan Etkinliklerinde kullanılan Konuşma Metni

Serhat Aksen 21.04.2012
Sevgili Çocuklar,
Kıymetli Veliler,
Okul Aile Birliklerinin Sayın Yöneticileri,
Değerli Öğretmenler,
Saygıdeğer Basın Mensupları,
Değerli Konuklar,
Muhterem Hanımefendiler, Beyefendiler,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun ve 23 Nisan’ın Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara bir bayram olarak armağan edilişinin 92. yıldönümünü kutluyoruz.

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, ulusal egemenliğin tesisi ve Cumhuriyet’in ilanı yolunda atılmış en büyük adımdır. Türk Ulusunun egemenliğinden ve bağımsızlığından asla vazgeçmemesi gerektiğine inanan
Büyük Önderimiz Atatürk, ulusal egemenliğin devamı için bugünü ulusumuzun geleceği olan çocuklara ’Çocuk Bayramı’ olarak armağan etmiş, eşsiz ve ileri görüşlü bir lider olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Çocuklar, bütün insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir. Çocuklara çağdaş yaşamın tüm olanaklarını sunan, onların ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetişmeleri için çaba gösteren toplumlar, gelişimlerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabilir. Bu hedefe ulaşmanın temel yolu da eğitimdir. Eğitim konusunu ne denli önemser, benimser ve ciddiye alırsak, bireysel ve toplumsal hedeflerimiz yolunda o denli sağlam hedeflerle ilerlemiş oluruz. Bu bağlamda hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.


Değerli Veliler,

Çocuklarınıza iyi bir eğitim almasına yönelik gayretlerinizde asla yılmayınız. Okul Aile Birlikleri çalışmalarına ilgi gösteriniz, destek olunuz. Eğitim konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda Okul Aile Birliklerine ve elbette Başkonsolosluğumuza başvurunuz. Sizin evlatlarınız bizim kardeşlerimiz ve hatta bizim evlatlarımızdır. Onların başarısı hepimiz için ortak gurur vesilesidir ve sizlere yardımcı olmak bizim görevimizdir.

Çocuklarımızın toplumsal hayatta başarılı olmaları için çift dilliliği şart olarak görüyoruz. Çocuklarımız Almancayı en iyi şekilde öğrenmelidir. Bunun yanı sıra, çocuklarınıza sağlam bir kimlik ve kişilik kazandırmak için, mutlaka Türkçe ve Türk Kültürü dersine gönderiniz. Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin, bu aşamada çocuğunuzun okul notuna doğrudan bir etkisi olmayabilir, ancak kişiliğine ve geleceğine etkisi büyüktür. Bunu unutmayınız.

Sevgili Çocuklar,

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük anlam yüklüdür. 23 Nisan, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin içtenlikle paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin ortak bir paydada buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden bir bayramdır. 23 Nisan sizin bayramınızdır. Bayramınızı bir kez daha içtenlikle ve coşkuyla kutluyorum ve sizleri toplumsal hayatın her alanında başarılı yetişkinler olarak görmeyi arzu ettiğimizi belirtmek istiyorum.

23 Nisan her yıl ülkemizde dünyanın dört bir yanından gelen çocukların katılımıyla kutlanıyor. Almanya’da yapılan kutlamalarda da, bugün burada olduğu gibi Türk ya da diğer göçmen kökenli ve Alman çocuklar biraraya geliyor. Bu tablo bize ortak ve aydınlık yarınlar için ümit veriyor.

Bu kutlamalara öncülük yapan ….…. Okul Aile Birliği’nin çok değerli üyelerini yürekten tebrik ediyorum. Öğrencilerimize ve velilerimize yol gösteren, etkin çalışmalarınızın, bundan sonra da artarak devam etmesini diliyorum.

Öğrencilerimizi bu anlamlı güne hazırlayan değerli öğretmenlerimize ve maddi-manevi desteklerini esirgemeyen bütün değerli katılımcılara gönülden teşekkür ediyorum.

Milletimizin ve bütün dünya çocuklarının bu güzel bayramını en içten duygularımla kutluyor, hepinize güzel bir bayram eğlencesi diliyor ve saygılar sunuyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu