DİTİB Gençlik Çalıştayı

Serhat Aksen 23.04.2012
Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Sayın Bilkay Öney,
DİTİB Karlsruhe Bölge Birliği Başkanı Sayın Yılmaz,
Sayın Din Hizmetleri Ataşemiz,
Sayın Sosyal Hizmetler Danışmanımız,
DİTİB Dinlerarası Diyalog Sorumlusu Sayın Alboğa,
Değerli Gençler,
Sayın Misafirler,

Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Karlsruhe Bölgesi tarafından, gençlere yönelik olarak düzenlenen bu program vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum. Program, gençlere ilişkin olduğundan, gençlerden beklentilerimize ve onlara yardımcı olabilmek için yaptığımız çalışmalara değinmek istiyorum.

Gençlerimiz, hepimiz için gurur kaynağı ve toplumsal dinamizmi canlı tutan bireyler. Gençlerimizden beklentimiz, toplumsal hayatın her alanında; sosyal, kültürel, sportif, siyasi alanda aktif olmaları, kurallara ve kanunlara saygılı, uyumlu bireyler olarak yetişmeleri.

Bunun için gençlerimizin, hayatlarını sağlam bir zemin üzerine inşa etmeleri gerekiyor ve bu zeminin temelini de elbette eğitim oluşturuyor. Dil eğitimi ve genel anlamda eğitim çok önemli. Gençlerimizin bir yandan Almancayı en iyi şekilde öğrenmelerini desteklerken, bir yandan da Türkçeyi öğrenmelerini teşvik ediyoruz. Görev bölgemiz Baden’da 120 Türk dili ve kültürü öğretmenimiz gençlerimizin çift dilli bireyler olarak toplumsal hayatta yer almalarını sağlamak için özveriyle çalışıyorlar. Küreselleşen dünyada, birden fazla dil bilmek çok önemli. Bunun avantajı, iş hayatında da görülüyor, sosyal yaşam da görülüyor.

Eğitim konusunda yardımcı olabilmek amacıyla BW Eyalet makamları ile örnek bir işbirliği sergiliyoruz. 2010 yılında imzalanan iki protokol çerçevesinde meslek eğitim ve genel anlamda eğitim alanında gençlerimize destek olmak için bilgilendirme, bilinçlendirme ve fırsat yaratmaya yönelik etkinlikler düzenliyoruz. Bu konuda çeşitli etkinlikler düzenledik ve önümüzdeki dönemde, Rastatt, Mannheim ve Freiburg bölgesine meslek eğitimine yönelik toplantılarımız olacak. Meslek eğitimi konusunda sadece İş Ajansı ile değil sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmaya çalışıyoruz.

Meslek eğitimi konusundaki gözlemimiz, yaklaşık 350 kadar farklı alanda meslek eğitim imkanı varken, meslek eğitimini tercih eden gençlerimizin sadece 8-10 alana odaklanıyor olmaları. Meslek eğitimi almak isteyen gençlerimizin, ilgi alanlarını çeşitlendirmelerinin yararlı olabileceği kanaatindeyim. Bu konuda, Başkonsolosluğumuz Çalışma Ataşeliğine her zaman başvurup, genel bilgi alabilirler. Gençlerimizden bir beklentimiz de meslek eğitim imkanlarına yönelik faaliyetlere, örneğin meslek fuarlarına daha fazla ilgi göstermeleri ve çok sayıda firmayı biraraya toplayan bu etkinliklerde ilk elden bilgi edinmeleri.

Daha fazla sayıda gencimizin gymnasium’a gitmesini, üniversiteye gitmesini ve üniversite hayatında fire vermeksizin mezun olarak, iş hayatında başarılı bireyler olarak yer almalarını arzu ediyoruz. Öğretmen, mühendis, doktor, hukukçu, ekonomist olan, çok farklı alanlarda başarı örnekleri sergileyen gençlerimizin sayısı artıyor ve artmaya devam edeceğine de inanıyorum.

Gymnasium’daki öğrencilerimizi başarılı olamaya teşvik etmek için, her yıl en iyi not ortalaması ile mezun olan iki öğrencimizi ödüllendirmek gibi uygulamalar yapıyoruz. Bu uygulamayı, geliştirerek sürdürmeyi öngörüyoruz. Velilerimizin de öğrencilerimizin eğitimine gereken ilgiyi göstermesini ve Okul Aile Birlikleri ile işbirliği yapmalarını bekliyoruz.

Gençlerimizin eğitim hayatı sırasında karşılacakları sıkıntıları büyükleriyle, arkadaşlarıyla, üniversitelerde mevcut öğrenci dernekleriyle ve bizlerle paylaşmalarını istiyoruz. Hiçbir zaman akıllarına şöyle bir soru gelmesin: Benim bireysel sorunlarımla, sıkıntılarımla Başkonsolosluğumuz ilgilenir mi. Biz, toplumumuza her alanda destek olmak için varız. Her öğrenci kardeşimizin sorunu bizim sorunumuzdur, her öğrenci kardeşimizin başarısı bizim gururumuzdur.

Gençlerimize erişmek ve bilgiyi ulaştırmak için sosyal medyadan yaralanmaya başladık. Başkonsolosluğumuzun bir facebook sayfası var: T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu. Bu sayfanın ilgi çekmesi için bir yandan görsel açıdan zengin tutmaya çalışırken, bir yandan da eğitim ve iş imkanlarına yönelik duyurular yapıyoruz. Örneğin, bir meslek fuarı duyurusu, eğitimle ilgili bir toplantı duyurusu ve polis teşkilatında istihdam imkanları ve başvuru bilgileri gibi duyuruları paylaşıyoruz. Gençlerimizin bu sayfamıza ilgi göstermelerini rica ediyoruz.

Gençlerimize aydınlık yarınlar temenni ediyor, bu etkinliği düzenleyen BW DİTİB Eyalet Birliğine teşekkürlerimi sunuyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu