Öğretmenler Günü Töreni

Serhat Aksen 27.11.2011

        

Saygıdeğer Öğretmenlerimiz,


Sayın Misafirler,


Değerli Basın Mensupları,


 


-          Öğretmenler Günü kutlaması vesilesiyle, Almanya’da görev yapan Türk öğretmenlerimiz ve Türk kökenli Alman vatandaşı olan öğretmenlerimiz ile Başkonsolosluğumuzda biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.


 


-          Karlsruhe’ye geleli birkaç gün oldu ve aslında görevime de henüz tam manasıyla başlamış değilim. Ancak, Muavin Konsolos Arkadaşım Mahmut Bey, bu etkinlik hakkında bilgi verdiğinde, ben de bu anlamlı kutlamaya katılıp, sonsuz saygıyı hak eden siz kıymetli öğretmenlerimizin yanında olmak istedim.


 


Atatürk’ün, Millet Mektepleri “Başöğretmeni” sıfatını bir 24 Kasım günü (1928) kabulü çerçevesinde, yine Yüce Atamızın doğumunun 100. yılı olan 1981 yılından beri ülkemizde ve dış temsilciliklerimizde öğretmenler gününü coşkuyla kutluyoruz. Maalesef bu yıl içimiz buruk. Van’da meydana gelen deprem felaketinde çok sayıda öğretmenimiz de yaşamını yitirdi. Kendilerini saygı ve rahmetle anıyoruz. Şehit öğretmenlerimiz, bu kutsal mesleğin özünde yatan idealizmin ve özverinin birer abidesi olarak her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır.


 


-          Zor bir mesleğiniz var. Bazen yurdumuzun en ücra köşelerine uzanan tayin sürecinizde, genç nesilleri en iyi şekilde yetiştirmek için yılmadan-bıkmadan çalışıyorsunuz. Bazen de sizlerin örneğinde olduğu gibi ülkemiz sınırlarının ötesinde, vatandaşlarımızın yoğun şekilde yaşadığı ülkelerde görev yapıyorsunuz. Burada, bir yandan öğrenci kardeşlerimizi Türk kültürüne yaraşır bir şekilde yetiştirmeye çalışırken, bir yandan da öğrencilerimizin Alman okullarında başarılarını yükseltmek ve onları yaşadıkları toplumla uyum sağlamış, bilgili ve donanımlı birer “dünya vatandaşı” olarak yetiştirmeye gayret gösteriyorsunuz.


 


-          Bugün aramızda Türkiye’den atanan öğretmenlerimizin yanı sıra Türk kökenli Alman vatandaşı öğretmenlerimiz de var. Türk kökenli nüfusun toplumsal hayatın her alanında göstermekte olduğu başarıların perçinlenmesi büyük önem taşımaktadır. Arzulanan başarı, ancak hep birlikte azimle çalışmamız sonucunda elde edilebilir.


 


-          Biz Başkonsolosluk olarak siz değerli öğretmenlerimizin ve de öğrenci kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Türkiye’ye dönen Eğitim Ataşesi Sayın Murat Çelebi’ye de hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Atamalardaki belirsizlik giderilene kadar Muavin Konsolos Mahmut Bey bu görevi de vekaleten yürütecek ve sizlere yardımcı olacak.


 


-          Mesleğinizin tüm meşakkatine rağmen, bazen öğrencilerinizin yüzünde beliren bir gülücükle, bazen onların sunduğu bir çiçekle ve hepsinden öte onların toplumun başarılı ve uyumlu birer ferdi olarak gördüğünüz anda, tüm sıkıntılarınızı unutup, işinize taze bir enerji ile sarılan yüce gönüllü insanlarsınız. Sizler topluma can veriyorsunuz ve geleceği inşa ediyorsunuz.


 


-          Emekleriniz için teşekkürlerimi sunuyor, öğretmenler gününüzü bir kez daha içtenlikle kutluyorum.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün