Mannheim-Beyoğlu Dostluk Anlaşması İmza Töreni

Çetiner Karahan 21.10.2011
Mannheim Belediye Başkanı Sayın Dr. Peter Kurz,
Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Misbah Demircan,
Değerli misafirler,
Türk ve Alman basınının değerli temsilcileri,
Saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler,

Mannheim ile Beyoğlu arasında imzalanacak Dostluk Anlaşması töreni vesilesiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bugün burada imzalanacak olan anlaşma, Karlsruhe Başkonsolosluğu için büyük bir önem taşımaktadır. Mannheim görev bölgemizdeki en büyük şehir olmanın yanında, en fazla Türk vatandaşını ve Türk kökenli Alman vatandaşını da barındıran bir şehir özelliğine sahiptir. Bu açıdan, Mannheim’da yürütülen faaliyetlerin benim için her zaman ayrı bir önemi olmuştur.

Başkonsolos olarak görevim boyunca, görev bölgemizdeki Alman şehirleriyle Türk şehirleri arasında kardeş şehir ilişkisi tesis edilmesine gayret ettim ve bu konudaki çabaları destekledim. Bugün Baden bölgesindeki pek çok şehir ile çeşitli Türk şehirleri arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmuş ya da bu yönde ciddi adımlar atılmıştır. Bu adımlara bugün bir yenisinin eklenmesinden büyük bir mutluluk duymaktayım.

Şehirler ve belediyeler arasında doğrudan ilişkiler kurulmasının; ülkeler, halklar ve kültürler arasında sıcak bir yakınlaşma ve güçlü bir etkileşim oluşturacağına inanıyorum. Günümüzde uluslararası ilişkilerin niteliği önemli ölçüde değişmiştir. Halklar ve kültürler arasındaki ilişkilerin önemi artmıştır. Ülkeler arasında siyasetçilerin ve diplomatların yapamadığı pek çok şeyi sanatçılar ve sivil toplum rahatlıkla yapabilir hale gelmiştir.

Mannheim ile Beyoğlu’nun bu açıdan büyük bir potansiyele sahip olduklarını belirtmek isterim. Beyoğlu, yalnızca İstanbul’un değil Türkiye’nin önemli ilçelerinden biridir. Türkiye’nin kültür-sanat merkezlerinden birisi olan Beyoğlu; aynı zamanda büyük bir tarihi birikime ve mirasa sahiptir. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye’sinin kültürel birikimini ve zenginliğini günümüzde de yaşatmaktadır. Bunun yanında Beyoğlu, kültürler ve dinler arası hoşgörü açısından da önemli bir merkez ve sembol sayılmaktadır.

Öte yandan Mannheim da yalnızca Baden bölgesinin değil, Almanya’nın önemli şehirlerinden birisidir. Tarihi Rhein-Neckar bölgesinin en büyük şehri olan Mannheim, günümüzde büyük bir ekonomi ve ticaret şehri olmanın yanında tarihten günümüze önemli bir bilim, teknoloji ve sanat şehri olma özelliğini de sürdürmektedir.

Bunlara ek olarak Mannheim, 2020 yılında Avrupa Kültür Başkenti olma yolunda ilerlemektedir. Mannheim’in adaylığını gönülden destekliyorum. Avrupa Kültür Başkenti ünvanını taşımaya layık bir şehir olduğuna inanıyorum. Mannheim’ın genç ve dinamik Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz’un göreve geldiğinden bu yana kültür alanındaki etkili ve faal çalışmalarını yakından takip ediyor ve takdirle karşılıyorum.

Bildiğiniz gibi Avrupa Kültür Başkenti ünvanını geçen yıl İstanbul taşımıştı. Bu açıdan, Beyoğlu ile Mannheim arasında kurulan dostluğun, Mannheim’ın 2020 Avrupa Kültür Başkenti adaylığına da büyük katkısı olacağı kanaatini taşıyorum.

Mannheim ile Beyoğlu arasında kurulan bu dostluğun daha da gelişmesini ve geleceğe taşınmasını temenni ediyorum. İmzalanacak olan anlaşmanın Mannheim ve Beyoğlu’nun yanı sıra, Almanya’daki Türk toplumuna, Türkiye’deki Alman toplumuna ve Türkiye-Almanya ilişkilerine olumlu katkılar getirmesini diliyorum.

Hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu