Öğretmenler Günü Töreni

Çetiner Karahan 20.11.2010

Saygıdeğer Öğretmenlerim


Değerli Basın Mensupları,


Sayın Misafirler,


Bugün, 24 Kasımda  Öğretmenler gününü kendi görev bölgemizde kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz. Bu yıl ki 24 Kasım Öğretmenler Gününü üçüncü kuşak Türk kökenli Alman öğretmenlerle birlikte kutluyor olmamız, bu günü daha da anlamlı kılmaktadır.


Biliyorsunuz Öğretmenler günü, Atatürk’ün Başöğretmen olarak Türk toplumunu çağdaşlaştırma  çalışmalarıyla yakından ilgilidir.  Atatürk, Türk toplumunun  gelişmesi ve ülkenin çağdaşlaşması konusunda en çok öğretmenlere güvenmiştir. Ve Bu güvenini “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözleriyle ifade etmiştir.


Değerli öğretmenlerim,


Yurt dışında görev yapan öğretmenler olarak göreviniz Türk çocuklarının Türk kültürüyle ve Türkiye ile olan bağlarını canlı ve sürekli kılmaktır. Fakat en az onun kadar önemli olan diğer husus, Türk çocuklarının Alman okullarındaki okul başarılarını yükseltmektir. Bu konuda yapılanların yetersiz kaldığı açıktır. Zorunlu eğitim süresini bitirenlerden meslek eğitimine başlanmayanların sayısı da  düşündürücüdür.  Bu konularda sivil toplum kuruluşlarımızın daha fazla inisiyatif alması ve daha aktif olması gerekmektedir.


Esas olarak çağımız, herkesin her gün yeni şeyler öğrenmesini gerekli kılmaktadır. Diğer bir deyişle yaşam boyu öğrenmek durumundayız.. Bilimsel buluşlar teknolojiyi, teknolojideki gelişmelerse hayatımızı hızlı bir şekilde değiştirmektedir. Bu değişikliklere uyum sağlayanların hayatı zenginleşip kolaylaşırken, bu değişikliklere uyum sağlayamayanların işi zorlaşmaktadır. Gerek mesleğimizi gerekse kişisel hayatımızı başarıyla sürdürebilmek, hayat boyu öğrenmeyi gerekli kılmaktadır.


Değerli öğretmenlerim,


 Almanya’da görev yapmanın bir çok zorlukları olduğunu biliyorum.   Burada sadece öğretmen olarak değil, Türkiye’yi temsil etmekle de görevli olduğunuzu unutmamalısınız. Daha önce alışık olmadığınız yeni durumlarla karşılaşmaktasınız. Sizlerden bu yeni durumlara alışmanızı ve ayak uydurmanızı bekliyoruz ve istiyoruz.  Almanca bilmemek bu sorunları aşmayı zorlaştırmakta, Almanca bilmekse bu sorunları aşmayı kolaylaştırmaktadır. Sene başı konuşmamda da belirttiğim gibi Almanca sorununu aşmanız  hem kişisel hem de mesleki bakımdan  önem arz etmektedir.


Değerli öğretmenlerim,


Türk Dilinin ve Kültürünün Almanya’da öğretilmesi, tanıtılması ve yaşatılması için gösterdiğiniz çabalara teşekkür ediyor. Öğretmenler gününüzü tüm içtenliğimle kutluyor, hepinize eş ve çocuklarınızla sağlık ve esenlikler diliyorum.


Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün