23 Nisan Töreni

Çetiner Karahan 16.04.2011

Değerli Vatandaşlarım, Sevgili Çocuklar,


 


            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına katılan sizleri T.C. Başkonsolosluğu adına saygıyla selamlıyorum. 23 Nisan, Türk Ulusu’nun padişahlık yönetiminden kurtulup kendi kendini yönetmeye, kendi kaderini tayin etmeye başladığı günün yıldönümüdür.


1.Dünya Savaşı’ndan Osmanlı Devleti yenik çıkmıştı. Yurdumuzun büyük bir kısmi düşman işgaline uğramıştı. Osmanlı devleti bu işgale direnecek cesaretten ve iradeden uzaktı. Düşmanların isteklerine boyun eğiyordu.


 Türk Ulusunun egemenliğinden ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğine inanan M.K. Atatürk, 23 Nisan 1920’de TBMM açarak, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla sonuçlanan parlak bir geleceğin yolunu açmıştır. Bugün bu coşkunu heyecanı mutluluğuyla burada bulunmaktayız.


         Çocuklar, insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir. Sadece çocuklara çağdaş yaşamın tüm olanaklarını sunan, onların ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetişmeleri için çaba gösteren toplumlar, gelişimlerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabilmektedir.


 


            Atatürk,  Türkiye Cumhuriyeti için çağdaş Uygarlık seviyesine ulaşmayı en önemli ve öncelikli hedefi olarak koymuştur.


 


      Gerek bireysel gerekse ulusal hedeflere ulaşmanın biricik yolu eğitimdir.


 


         Eğitim konusunu ne denli önemser, benimser ve ciddiye alırsak, bireysel ve ulusal hedeflerimize o denli çok yaklaşmış oluruz.


 


            Kendinizi geliştirmek için atacağınız her olumlu adım, yaşadığınız ülkeye de Türkiye’ye de olumlu bir katkı olacaktır. Bir ülkenin etkinliği, ağırlığı, sadece sınırlarının içindeki varlığından ibaret değildir. Sizin bu ülkedeki varlığınız, etkinliğiniz, ağırlığınız Türkiye için bir kazanç ve övünç vesilesidir.


 


Değerli Veliler,


 Çocuklarınıza sağlam bir kimlik, saygıdeğer bir kişilik kazandırmak ve Türkçe bilmenin imkanlarından yararlandırmak ve Balkanlardan Orta Asya’ya kadar uzanan bir coğrafyanın kapılarını açmak için Türkçe Ve Türk Kültürü Dersine gönderiniz.

Sevgili Çocuklar,          Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük anlamlarla yüklüdür. 23 Nisan, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin içtenlikle paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin ortak düzlemde buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden çocuk bayramıdır.  


 


Bu kutlamalar öncülük ve ev sahipliği yapan Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu’na; öğrencilerimizi bu anlamlı güne hazırlayan değerli öğretmen arkadaşlarımıza, desteklerini esirgemeyen değerli iş adamlarına ve velilerimize teşekkür ederim.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, hepinize iyi eğlenceler diliyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu