MÜSİAD Karlsruhe Şubesi’nin 2020 yılı açılış programı

Banu Terzioğlu 16.02.2020

-MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Sayın Kamil Manzak
-Phorzheim SPD Fraksiyon Sözcüsü Sayın Uwe HÜCK
-Karlsruhe Sanayi ve Ticaret Odası Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi Başkanı Sayın Robert W. Huber
-MÜSİAD Karlsruhe’nin Değerli Yöneticileri ve Üyeleri,
-Hanımefendiler, Beyefendiler

1990 yılından bu yana, yurt içi ve yurt dışında faaliyetlerini sürdüren, Avrupa’da 24 noktada, dünyada 95 ülkede, 225 noktada başarılı çalışmalarda bulunan MÜSİAD ailesini kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum.
Türk iş dünyasının en etkin ve en yaygın STK’larından biri olan MÜSİAD’ın Karlsruhe şubesi 29 Eylül 2016 tarihinde açılmıştı.
MÜSİAD Karlsruhe Şubesinin, kurulduğu günden bugüne kadar, ekonomik, ticari ve sosyal alanlarda gerçekleştirdiği çalışmalarla Karlsruhe’ye ve çevresine katma değer sağlayarak canlılık getirmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz.
Almanya’daki Türk toplumu burada yaşıyor, burada üretiyor, yatırım yapıyor, istihdam sağlıyor, vergi ödüyor. Böylelikle hem Almanya ekonomisine katkı sağlıyor, hem de iki ülke ekonomik ilişkilerinde yeni köprüler inşa ediyorlar.
Yaklaşık 60 yıl önce bu ülkeye çok farklı koşullarda gelen insanlarımızın çocuklarının ve torunlarının bugün iş dünyasında önemli mevkilere gelmiş olmaları, Almanya’nın ve Türkiye’nin ekonomisine büyük katkılar sunmaları bizleri sevindirmekte, bizlere gurur vermektedir.

Hanımefendiler, Beyefendiler,
Belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin çoğaldığı mevcut uluslararası ortamda, Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomi ve ticaret bağlarının kuvvetlendirilmesi daha da önem kazanmıştır.

Geleneksel ekonomik alanların dışında, başta yenilenebilir enerji, otomotiv, demiryolu, dijitalleşme ve sağlık turizmi alanlarında olmak üzere ülkelerimiz arasında kazan-kazana dayalı büyük bir işbirliği potansiyelinin mevcut olduğunu düşünüyoruz.
İşinsanlarının, işveren derneklerinin, ticaret ve sanayi odalarının gelişmelere bakış açısı ve vizyonu ülkeler arasındaki ilişkilere her zaman olumlu katkılar sunmaktadır. Ekonomik ve ticari alandaki işbirliğimizin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi önümüzdeki dönemde yeni ortak başarı hikayelerinin yazılmasına vesile olacaktır.
Almanya’da yerleşik vatandaşlarımızın sahip oldukları küçük ve orta ölçekli işletmelerin yıllık 55 milyar Avro ciro yaptığı ve 500 binden fazla kişiye istihdam imkânı sağladığı tahmin edilmektedir. Türkiye’de de yaklaşık 7.500 Alman sermayeli firma faaliyette bulunmaktadır.
Bu firmalar, Almanya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2018 yılında yaklaşık 35,5 milyar Avro olarak gerçekleşmesinde de büyük rol oynamışlardır.
Baden Württemberg eyaletine baktığımızda, eyaletin ülkemizle ticaret hacmi 2018 yılında 5.5 Milyar Avro seviyesinde gerçekleşmiştir.
Sadece bu rakamlar bile ekonomik aktörlerin birlikte çalışmaya ne kadar istekli olduklarının bir göstergesidir. Bu rakamları daha da nitelikli yatırımlarla ve karşılıklı ticari faaliyetlerle ileri taşıma potansiyeline fazlasıyla sahip olduğumuzu düşünüyorum.
Ortak hedefimiz ve temennimiz tüm işverenlerin daha başarılı olması, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ve ticari bağların her açıdan daha da kuvvetlenmesidir.
Bu doğrultuda, Türk kökenli iş insanlarımızın Alman sivil toplum örgütlerine ve meslek odalarının faaliyetlerine daha aktif katılmalarının ve buralarda daha fazla sorumluluk üstlenmelerinin yararlı olacağına inanıyorum.
Aynı şekilde bugün Sayın Uwe Hück ile Sayın Robert Huber’in MÜSİAD Karlsruhe’ye fahri üye olmalarının ekonomi ve ticaret alanlarındaki işbirliğinin ileri taşınması için mevcut iradenin önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyor, her iki ülkeden işinsanlarına örnek olmasını diliyorum.

Başkonsolosluğumuz, tüm çalışmalarınızda yanınızda olmaya, sizlere ihtiyacınız olan her türlü desteği sağlamaya devam edecektir. Sizin başarınız bizim başarımızdır. Bizlere bir telefon uzaklığında olduğunuzu lütfen unutmayın.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu