7. Türk Alman Ekonomi Günleri

Banu Terzioğlu 13.11.2019


Mannheim Belediye temsilcisi ve Ekonomi ve Yapı Fon Müdürü Sayın Christiane Ram,

Rhein-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası İnnovasyon, Çevre ve Enerji Alan Müdürü Sayın Dr. Nicolai Freiwald,

Mannheim İş Bulma Kurumu Müdürü Thomas Schulz,

Türk İşverenler Derneği Başkanı Sayın Dr. Kadir Kılıç,

Türk Alman Enstitüsü ve Suntat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Baklan,

Saygıdeğer Katılımcılar,

Rhein-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası ile Türk İşverenler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “7. Türk-Alman Ekonomi Günlerini” Başkonsolosluk olarak himaye etmekten ve bu vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Mannheim’de 7 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Türk-Alman Ekonomi günleri Türk ve Alman işinsanlarının iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesine verdiği önemin bir göstergesidir. Bu toplantıları düzenleyen Rhein Neckar Türk İşverenlerDerneğine ve Rhein Neckar Sanayi ve Ticaret Odasına teşekkür ediyor, kendilerini tekrar kutluyorum.

Türkiye ve Almanya arasında köklü bir geçmişe sahip siyasi bağlar, uzun bir müttefiklik geçmişi, yoğun ekonomik ve ticari ilişkiler bulunmaktadır. Sayısı 3,5 milyonu bulan Türk toplumunun Almanya ‘daki güçlü mevcudiyeti iki ülke arasındaki bağları daha da sağlamlaştırmaktadır.

Bugün burada bulunan iş insanlarımız Almanya Türk toplumunun eriştiği gurur verici seviyenin göstergesidir. Yaklaşık 60 yıl önce bu ülkeye çok farklı koşullarda gelen insanlarımızın çocuklarının ve torunlarının bugün iş dünyasında önemli mevkilere gelmiş olmaları, hem Almanya’nın hem Türkiye’nin ekonomisine büyük katkılar sunmaları bizleri sevindirmektedir.

Almanya’da faaliyet gösteren yaklaşık 80 bin Türk girişimcinin toplam yıllık ciroları 46 Milyar Avro’yu bulmaktadır. Almanya’daki Türk girişimcilerin 50 farklı sektörde 500 binden fazla kişiye istihdam imkânı sağladığı tahmin edilmektedir. Türkiye’de de yaklaşık 7.500 Alman sermayeli firma faaliyette bulunmaktadır.

Bu firmalar, Almanya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2018 yılında yaklaşık 35,5 milyar Avro olarak gerçekleşmesinde de büyük rol oynamışlardır.

Baden Württemberg eyaletine baktığımızda, eyaletin ülkemizle ticaret hacmi 2018 yılında 5.5 Milyar Avro seviyesinde gerçekleşmiştir. BW Eyaleti genelinde Türkler tarafından kurulmuş yüksek cirolu şirketlerimiz ile küçük ve orta ölçekte işletmelerimiz faaliyet göstermektedir.

Ortak hedefimiz ve temennimiz tüm işverenlerin daha başarılı olması, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ve ticari bağların her açıdan daha da kuvvetlenmesidir.

Bugün burada, uzun soluklu işbirliğimizin önemli bir boyutunu daha değerlendirmek için bir aradayız. Dijital değişim.

Yeni teknolojiler, şirketlerin strateji, operasyon, iş modeli ve insan kaynağını çığır açacak şekilde yeniden düşünmelerini gerektiriyor. Bu dijital değişim, birçok sektörde kazananın her şeyi alacağı bir düzen yaratıyor ve kazanmayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

Türkiye, bu değişimin parçası olarak, bütüncül bir dijital dönüşümü sağlayacak politika önerileri oluşturmak için, Digitaleurope'un da üyesi olan “Dijital Türkiye Platformu“ çalışmasını yürütüyor.Teknolojinin hayata geçirilmesinde de, genç nüfusu, teknoloji konusunda uzmanlaşan üniversiteleri, teknokentleri ve devlet teşvikleriyle bilgi teknolojilerinde önde gelen ülkelerden biri olmayı hedefliyor.

Bu noktada, dijital değişimin öncülerinden Almanya ile ülkemiz arasında yeni işbirliği alanları geliştirileceğine inanıyoruz.

7. Türk-Alman Ekonomi Günü‘nün, bu alandaki işbirliğimizin önemli adımlarından birini oluşturacağına, diğer alanlarda kurduğumuz güçlü ve güvenilir işbirliğini dijital teknoloji sahasına taşımamıza önayak olacağına inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu önemli etkinliğin verimli görüşmelere vesile olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu