24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliği

Banu Terzioğlu 24.11.2019

Saygıdeğer Öğretmenlerim,

Baden Türk Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Sayın Kemal Ülker, Federasyonun Sayın Yönetim Kurulu Üyeleri,

Değerli çalışma arkadaşlarım,

24 Kasım Öğretmenler Gününde sizlerle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bildiğiniz gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri “Başöğretmeni” unvanını 24 Kasım 1928 tarihinde alması çerçevesinde, Atamızın doğumunun 100. yılı olan 1981 yılından bu yana 24 Kasım’ı ülkemizde ve dış temsilciliklerimizde öğretmenler günü olarak kutluyoruz. Atatürk, Türk toplumunun
gelişmesi ve ülkenin çağdaşlaşması konusunda en çok öğretmenlere güvenmiştir. Ve bu güvenini “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözleriyle ifade etmiştir.


Sizler, çocuk ve gençlerimizin geleceğe hazırlanmasında üstlendiğiniz onurlu görevle yarınlarımızı inşa ediyorsunuz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin dinamik, açık fikirli, üretken, aynı zamanda da sorumlu bireyler olarak yetiştirilmesinde büyük bir vazife üstleniyorsunuz.

Değerli öğretmenlerim,

Türk ve Türk kökenli çocuklarımızın anadil eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla görev bölgemiz Baden’de 552 okulda 1. ve 8. Sınıflar arası öğrenim gören 7210 öğrenciye ulaşarak Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri veriyorsunuz. Hepimizin ortak görevi yurtdışında yaşayan çocuklarımızın Türk kültürüyle ve Türkiye ile olan bağlarını canlı ve sürekli kılmaktır. Köklü tarihe ve zengin kültüre sahip ülkemizin yarınları, sizlerin buradaki çabalarınızla da şekillenmektedir. Türkçemizi ve kültürümüzü öğrettiğiniz öğrencilerimiz, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkılar sağlayacak potansiyeldedir. Araştırmalar gösteriyorki çocuklar ana dillerini iyi öğrendikleri takdirde diğer dilleri de daha kolay öğreniyorlar, eğitim hayatlarında da daha başarılı oluyorlar. Bu nedenle, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın anadil eğitimi konusuna son derece önem veriyor ve bu ülkedeki vatandaşlarımıza eğitimin önemini her vesileyle vurguluyoruz.

Başkonsolosluğumuz, Eğitim Ataşeliğimiz, Velilerimiz, öğretmenlerimiz, Okul Aile Birliklerimiz, Federasyonumuz hepimiz aynı zincirin halkalarıyız. Bence bu zincirin en değerli iki halkasını velilerimiz ve öğretmenlerimiz oluşturuyor. Ancak, Velilerimiz bilinçli hareket ettikçe, öğretmenlerimiz özveriyle ve fedakarca çalıştıkça başarıya ulaşmamız mümkündür.

Sizlerden her öğrencimizin durumunu özenle takip etmenizi, öğrenci kardeşlerimizle yakından ilgilenmenizi, velilerle, okul aile birlikleriyle, okulunuzdaki meslektaşlarınızla, okul idaresiyle iyi ve yapıcı ilişkiler kurmanızı rica ediyorum. Yerine göre abi, abla, kardeş, anne, baba olun. Sizin göreviniz sadece derslikle ve ders saati ile sınırlı değil. Aslında göreviniz sınıf dışında da devam ediyor. Burada sadece öğretmen olarak değil, Türkiye’yi temsil etmekle de görevli olduğunuzu unutmamalısınız.

Mesleğinizin tüm zorluklarına rağmen, bazen öğrencilerinizin yüzünde beliren bir gülümsemeyle, bazen onların sunduğu bir çiçekle ve hepsinden öte onları toplumun başarılı ve uyumlu birer ferdi olarak gördüğünüz anda, tüm sıkıntılarınızı unutup, işinize taze bir enerji ile sarılan yüce gönüllü insanlar olduğunuzu biliyorum.

Değerli Öğretmenlerim,

Almanya’da görev yapmanın bir çok zorlukları olduğunun da farkındayız.
Daha önce alışık olmadığınız yeni durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Sizler bu yeni durumlara alışmaya ve ayak uydurmaya çalışırken Başkonsolosluğumuzun ve Eğitim Ataşeliğimizin her zaman yanınızda olduğunu, sorunlarınızın çözümü için çaba harcandığını bilmenizi isterim. Eğitim Ataşeliğine vekalet eden Başkonsolos Yardımcımız Adnan Beye ve Genel Koordinatörlük görevini yürüten Bilal Beye başarılı çalışmaları için şükranlarımı sunuyorum.

Değerli öğretmenlerim,

Türk Dilinin ve Kültürünün Almanya’da öğretilmesi, tanıtılması ve yaşatılması için gösterdiğiniz üstün çabalara teşekkür ediyorum. Bu vesileyle görevleri başında şehit olmuş öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Öğretmenler gününüzü bir kez daha tüm içtenliğimle kutluyorum.

Sağlıcakla kalın.

Teşekkür ederim.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu