29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Banu Terzioğlu 29.10.2019
Saygıdeğer Konuklar,
Kıymetli Vatandaşlarım,
Sayın Dr. Frank Mentrup hoşgeldiniz,

Bugün çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıldönümünü gururla, sevinçle ve heyecanla kutluyoruz.

Bu en anlamlı bayramımızda bizimle beraber olduğunuz için müteşekkiriz. Hepinizi şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm zorluklara rağmen zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinin eseridir.

Cumhuriyetimiz, milletine güvenen, geleceğe özgüvenle bakan, heyecan ve şevkle çalışan bir neslin bugünkü nesillere armağanı ve emanetidir.

Cumhuriyetin temelinde Türk milletinin onurlu duruşu, vatan sevgisi, kendi egemenlik aşkı ve bağımsızlık iradesi yatmaktadır.

Bugün başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, istiklal ve egemenliğimiz için her şeylerini ortaya koyan kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.

Kıymetli vatandaşlarım,

Hangi ülkede, yaşta ve görevde olursak olalım, atalarımızın ve dedelerimizin yaşadığı meşakkatli günleri daima hatırda tutarak, ülkemizi ve Cumhuriyetimizi daha da güçlendirmek ve ileri götürmek için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Demokratik, lâik, sosyal hukuk devleti olan modern Türkiye'nin bugünkü konumu yurt içindeki vatandaşlarımız kadar yurt dışındaki vatandaş ve soydaşlarımızın on yıllardır süren ortak çabasının bir sonucudur.

Hiç şüphe yoktur ki, Türkiye her bakımdan en gelişmiş ülkelerin seviyesini aşma yolunda koyduğu hedeflerine her türlü engelleme girişimlerine rağmen devam edecek ve Türk milleti tarihi yolculuğunda hep daha iyiye doğru ilerleyecektir.

Türkiye Cumhuriyeti, çoğulcu demokratik yapısı, dinamik ekonomisi, canlı kültürel hayatı, sahada ve masada izlediği güçlü Girişimci ve İnsani Dış Politikasıyla uluslararası toplumdaki saygın yerini koruyacak, dostlarına güven vermeye, geniş bir coğrafyadaki ülkeler ve halklar için umut kaynağı olmaya devam edecektir.

Saygıdeğer Konuklar,
Kıymetli vatandaşlarımız,

Son üç yılda önceliklerimizin başında demokrasimize kasteden FETÖ başta olmak üzere, DEAŞ,PKK, PYD ve YPG terör örgütleriyle mücadele geldi.

Terör, uluslararası sistemin bir belasıdır ve sistemin zafiyetlerinden beslenmektedir. Artık terörle mücadelede çifte standart veya ikiyüzlülük bitmelidir. Terör bir insanlık suçu, terörle mücadele ise insanlığın ortak görevidir. Türkiye’nin verdiği mücadele, tüm insanlık adına yapılmaktadır
Bu doğrultuda, 9 Ekim’de başlattığımız Barış Pınarı Harekatı BM Şartı'nın meşru müdafaayla ilgili 51. Maddesine; ayrıca terörizmle mücadeleyle ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına dayanmaktadır. Kimsenin toprağında gözümüz olmadığını, sivillere en ufak zarar gelmemesi için her tedbiri aldığımızı, hatta askerlerimizin gerektiğinde bu uğurda kendi canlarını ortaya koyduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.

PKK/PYD-YPG mensupları, Barış Pınarı harekatını protesto ediyor görüntüsü altında, başta Almanya olmak üzere yabancı ülkelerde eylemler gerçekleştiriyorlar.
Terör örgütü yandaşlarının şiddet eylemleri, bulundukları ülkelerdeki kamu düzenine, toplum huzuruna da zarar vermektedir. Bu da aslında terör örgütlerinin gerçek yüzünü ortaya koymaktadır. İyi terörist, kötü terörist ya da bize zarar veren / vermeyen terörist ayrımının yanlışlığını ortaya koymaktadır. Bunlara müsamaha gösterilmemelidir.

Tüm dostlarımızın, terörle mücadele konusunda ülkemizin yanında olacağından eminiz.

Türkiye ile Almanya arasındaki geleneksel dostluk ilişkilerinin gerçekçi ve yapıcı bir yaklaşımla sürdürülmesinin her iki tarafın da çıkarına olduğuna inanıyoruz. Almanya’yla aramızda derin bir tarihi geçmişi bulunan kapsamlı siyasi, ekonomik, ticari ilişkilerimiz ve insani bağlarımız bulunmaktadır.

Almanya’daki Türk toplumumuz, 2. Dünya Savaşının sonrasında, 60 yıla yaklaşan sürede Almanya'nın kalkınmasında, gelişmesinde katkı ve emeğini ortaya koymuş ve Almanya'nın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bir yandan hayat mücadelesi veren vatandaşlarımız diğer yandan kültürlerini, değerlerini, anavatanla bağlarını koruyarak gönül bağlarını sürdürmüşlerdir. Almanya’daki Türk toplumu Türkiye ile Almanya arasındaki güçlü bağı kuran dostluk köprüsüdür.

Sevgili vatandaşlarım,

Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosu olarak 1 Eylül 2019 tarihinde görevime başladım. Görev sürem boyunca, vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacının en etkin biçimde karşılanması için çalışmayı, Başkonsolosluğumuzun hizmetlerinin vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda şekillendirilmesini hedefliyorum.

Vatandaşlarımıza devletimizin ve ülkemizin sıcak, samimi ve misafirperver yüzünü göstermek istiyoruz. Amacımız, yabancı ülke makamları karşısında hakkını arama cesaret ve enerjisine sahip, başı dik, morali yüksek bir vatandaş profili oluşmasını sağlamaktır.

Almanya’daki hayatın her köşesinde aktif olmanızı arzu ediyoruz. Sporda, kültürde, ticarette ve siyasette sesinizi en güçlü şekilde duyurmanızı bekliyoruz. Almanya’da konumuzu sağlamlaştırırken, aynı zamanda aranızdaki dayanışmayı da güçlendireceğinizden hiç kuşku duymuyorum.

Bu duygularla, hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle tebrik ediyor, aramızda bulunan Alman dostlarımıza bizlerle bu coşkulu günü paylaştıkları için teşekkür ediyor, hepinize keyifli bir akşam ve hoş sohbetler diliyorum.

Yaşasın Cumhuriyet!!

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu