11. türk - Alman Kültür Günleri

Nevzat Arslan 06.07.2019

Sayın Dr. Frank Mentrup, Karlsruhe Belediye Başkanı,

Sayın Prof. Dr. Eckart Köhne, Baden Eyalet Müzesi Müdürü,

Sayın Emine Ulusoy, Türk –Alman Kültür Platformu Başkanı,

Sayın Basın Mensupları,

Değerli Konuklar,

Almanya’ya Türk göçünün 60. yıldönümüne yaklaşmaktayız. Geride bıraktığımız süre zarfında toplumumuz, Almanya’ya yerleşmiş, ilk zamanlarda yaşadığı Almanca ve uyum sorunlarını önemli ölçüde geride bırakmış, hemen her meslekte, her iş kolunda çalışır olmuş ve önemli başarılara imza atma noktasına gelmiştir.

Almanya’da yerleşik insanlarımız Alman ekonomisine katkıda bulundukları kadar, alın terleriyle yaptıkları birikimleriyle Türkiye’de yatırımlar yapmak veya yakınlarına destek olmak suretiyle ülkemize de katkıda bulunmaktadırlar. Türk milleti burada yaşayan toplumumuza minnettardır.

Geride kalan yaklaşık iki yıllık görev süremde ben de Almanya’da yaşayan Türk toplumunun elde ettiği başarılar ve Alman toplumuyla yakaladığı uyum düzeyini bizzat gözlemledim ve bundan hem gurur hem de mutluluk duydum. Açıklık, diyalog ve farklılıkları hoşgörüyle kabul etmenin barış içinde bir arada yaşama kültürünü güçlendirdiğini ve çeşitliliği sağlayarak toplumları renklendirdiğini düşünmekteyim.

Türk toplumu, Alman toplumuyla birlikte huzur ve barış içinde bir arada yaşamaktadır. Karlsruhe’de 11 yıldır düzenlenen Türk-Alman Kültür Günleri bu birlikteliğin güzel sembollerinden birini oluşturmaktadır.

Karlsruhe Belediye Başkanı Sayın Dr. Mentrup ve Baden Eyalet Müzesi Müdürü Sayın Prof. Dr. Köhne’nin şahıslarında Karlsruhe Belediyesi ve Baden Eyalet Müzesine Türk-Alman Kültür Günlerine verdikleri destekten ötürü şükranlarımı sunuyorum. Karlsruhe’nin en prestijli yeri olan Baden Sarayı ve bahçesinin Türk-Alman Kültür Günlerine ev sahipliği yapıyor olması çok anlamlı bir destek göstergesidir. Bu desteği önemsiyorum. Bu güzel ve verimli işbirliğinin gelecek yıllarda artarak devam etmesini diliyorum.

Baden Eyalet Müzesi, kuruluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, “Kaiser und Sultan” sergisine ev sahipliği yapacaktır. Sergide aralarında “Türk Ganimetleri” koleksiyonunun da bulunduğu Osmanlı İmparatorluğuna ait 350 adet eser teşhir edilecektir. Vatandaşlarımıza 19 Ekim’de başlayıp altı ay sürecek “Kaiser und Sultan” sergisini gezmelerini önemle tavsiye ediyorum.
Türk-Alman Kültür Günlerinin bu sene daha da kapsayıcı olmasını istedik. Toplumumuzun, Alman dostlarımızın ve farklı kökenlilerin bu günlere daha çok katılmaları için çaba sarf ettik. Türk-Alman kültür günlerinin adına yakışır şekilde kültürel içeriğini de güçlendirmek istedik. Bu bağlamda “Paylaşılan Tarihler” başlıklı bir dergi çıkardık.

Bu dergiyle Almanya’daki Türk izlerini sürmek istedik. İki ülke arasındaki bağların ne derece köklü ve çeşitli olduğunu gözler önüne serme çabasındayız. İlk olma özelliği taşıyan bu derginin, önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesi ve eklenecek yeni konularla daha geniş kitlelere ulaştırılmasını diliyorum.

Bir diğer yenilik olarak, Türkiye’deki müze mağazalarında satılan tarihi eserlerin replikalarından oluşan bir hediyelik eşya koleksiyonunu burada sergileyeceğiz. Bu konuda da ziyaretçilerin ilgi göstereceği umuyorum.

Türk-Alman Kültür Günlerini düzenleyen Kültür Platformu Başkanı ve yönetimine, organizasyon komitesine, etkinliğe katılan sivil toplum kuruluşlarına ve bu günlerin düzenlenmesinde emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.


Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi bir kez daha selamlıyor, Türk-Alman Kültür Günlerinin birlikte yaşam kültürüne katkıda bulunmasını, başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu