29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Nevzat Arslan 29.10.2018

Değerli vatandaşlarımız,
Kıymetli konuklar,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümünü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosu olarak eşimle birlikte siz değerli misafirlerimize ev sahipliği yapıyor olmak bizim için büyük bir onur ve mutluluk kaynağıdır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sizler yaşatacaksınız” ifadeleriyle cumhuriyetimizi yeni nesillere, sizlere, bizlere emanet etmişti. Bugün bu emanete sahip çıktığımız gündür.
Milli ve dini bayramlarımızın gurbette, vatan hasreti çeken toplumumuz için çok daha önemli olduğunu memnuniyetle görüyorum. 23 Nisanlar, 19 Mayıslar, Ramazan ve Kurban Bayramlarımızın da aynı coşkuyla kutlanmakta olduğunu görüyor ve bundan memnuniyet duyuyorum.
Türkler bin yıllar öncesine giden köklü tarihlerinde 16 devlet kurmuşlardır. Cumhuriyetimiz bu köklü ve güçlü birikimin üstünde yükselen ve her geçen gün büyüyen bir fidandır.

Birinci Dünya Savaşına katılmak zorunda kalmasıyla çöküşü hızlanan, bin yıllık yurdu Anadolu’da işgali yaşayan, sömürgeci devletlerin emellerini teker teker uygulamaya koydukları bir ortamda ulu önder Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde halkımızın kahramanca mücadelesiyle küllerinden doğmuş bir güneştir Cumhuriyet.
Cumhuriyetimiz gerçekleştirdiği inkılaplarla muasır medeniyet seviyesine ulaşmak hedefiyle her geçen gün halkımızın bağımsızlık, özgürlük ve refahı için ileriye gitmiştir. Bu süreçte çok partili hayata geçmiş, demokrasisini ve ekonomisini güçlendirmiştir.
Bu süreçte ülkemizi ve demokrasimizi hedef alan iç ve dış tehditler de olmuştur. Bu tehditlerden en büyüğüne 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sırasında şahit olduk. Bu vesileyle darbe girişimini bir kez daha kınıyor, milli birlik ve bütünlüğümüzü, cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bugün bizler o şehitlerimiz sayesinde huzur içinde yaşamımızı sürdürmekteyiz.
Bu darbe girişiminin ve onu gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) ülkemize verdiği zararları bertaraf etmek için etkin bir mücadele içindeyiz. Bu süreçten demokrasimiz daha da güçlenerek çıkacaktır.

Kıymetli konuklar,
Almanya’ya Türk göçünün 60. yıldönümüne yaklaşmaktayız. Türk toplumu ikinci vatan olarak gördüğü Almanya’da da başarılı olmuşlardır. Zor şartlarda elde ettikleri bu başarı Türk toplumunun çalışkanlığının ve yüksek karakterinin sembolüdür. Bu başarının Alman toplumu ve kurumlarının yardımıyla daha da ileriye götürülmesini diliyoruz.
Almanya’daki Türkler hem Alman hem de Türk ekonomisine ciddi katkılarda bulunmuşlardır. Sizlerin gönderdikleri paralar, yardımlar Türkiye’deki akrabalarınız, komşularınız, dostlarınız için çok değerli olmuştur. Aynı şekilde yaptığınız yatırımlardan ülkemiz ekonomisi hep fayda görmüştür.
Türkiye-Almanya ilişkileri köklüdür ve çok boyutludur. Almanya ve Türkiye NATO’da müttefiklik ilişkisi içindedirler. Avrupa Birliğine tam üyelik stratejik hedefimiz olmaya devam etmektedir. Almanya’daki vatandaşlarımızın mevcudiyeti Türk-Alman ilişkilerini çok daha önemli kılmaktadır. İki ülkenin birbirlerini daha iyi dinlemeye ve anlamaya ihtiyaç duyduğu dönemlerden geçmekteyiz. Türk-Alman dostluğu ve ortak çıkarlarının zaman zaman karşılaşılan güçlüklerin üstesinden geleceğine olan güvenim tamdır.

Değerli misafirler,
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı, ülkemizin ve milletimizin bekası için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize minnet duygularımızı sunuyoruz.
Davetimize katılarak bu gece bizleri onurlandıran tüm konuklarımıza, Başkonsolosluğumuz mensupları ve şahsım adına şükranlarımı sunuyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.


Cumhuriyetimizin 95. yaşı kutlu olsun !

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu