6. Türk-Alman Ekonomi Sempozyumu

Nevzat Arslan 17.10.2018

Mannheim Ekonomi Kalkınma Müdiresi Sayın Christiane Ram,

Rhein Neckar Türk Işverenler Derneği Başkanı Sayın Dr. Abdülkadir Kilic,

Rhein Neckar Bölgesi Ticaret Odası Egitim CEO’su Sayın Harald Töltl,

Sayın katılımcılar,

Rhein-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası ile Türk İşverenler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “6. Türk-Alman Ekonomi Sempozyumunu” Başkonsolosluk olarak himaye etmekten ve bu vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Almanya, bugün dünyanın en önde gelen ekonomik güçlerinden biridir. Türkiye de Avrupa’nın en büyük altıncı, dünyanın en büyük on yedinci ekonomisi konumundadır.

İki ülkeyi birbirine bağlayan güçlü siyasi, askeri ve sosyal ilişkiler mevcuttur. Almanya ve Türkiye NATO’da müttefiklik ilişkisi içindedirler. Avrupa Birliği’ne tam üyelik tüm iniş ve çıkışlara rağmen stratejik bir hedef olmaya devam etmektedir. Türkiye bugün girişimci ve insani dış politikasıyla bölgesinde barış ve istikrara, katkıda bulunmakta, 3.5 milyonu aşkın Suriye ve Iraklı sığınmacıya kapısını açmış ve 2017 yılında dünyada en fazla insani yardım yapan ülkeler kategorisine girmiştir.


Almanya’da mukim 3 milyonu aşkın insanımız hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sunmaktadır.

Almanya, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır ve ikili ticaret hacmi 2017 yılında 40 milyar Euro’ya yaklaşmıştır. Almanya yine ülkemizdeki en büyük yatırımcı ülke konumundadır.


Ülkemizde faaliyet gösteren Alman sermayeli şirket sayısı 7000’in üzerindedir. Ülkemizde tatillerini geçiren Alman turistlerin sayısı ortalama 4 milyon seviyesindedir.

Ülkemiz ile B-W Eyaleti arasında yakın ekonomik ve ticari ilişkiler mevcuttur. İkili ticaret hacmi 2017 verilerine göre 5.763 milyar Avro seviyesinde gerçekleşmiştir.

B-W Eyaleti genelinde Türkler tarafından kurulmuş yüksek cirolu şirketlerimiz mevcuttur.

Bu şirketlerimizin yanı sıra 16.000 dolaylarında büyük çoğunluğu esnaf olarak nitelendirilebilecek küçük çaplı işletmeler (kuaför, market, manav, telefon satıcısı, taksici gibi) faaliyet göstermekte olup toplamda 80.000 civarında kişiye istihdam sağlandığı tahmin edilmektedir.

Almanya geneline baktığımızda, 2007 verilerine göre, Almanya’da mukim sayıları 65 bini bulan Türk kökenli vatandaşlarımız tarafından işletilen şirketlerin yıllık cirosunun 36 Milyar Euro dolaylarında idi. 2015 yılında Türkiye Araştırmaları Merkezinin (Zentrum für Türkeistudien) yaptığı bir araştırmada ise, şirket sayısının 120 bini, yıllık cironun ise 66,5 Milyar €’ya ulaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca 2015 yılı itibarıyla bu şirketlerin 720 bin kişiye istihdam sağladığı da bu araştırmada belirtilmiştir. Bugün itibarıyla Türk kökenli iş adamlarımızın yönettiği şirketlerin toplam yıllık cirosunun 70 Milyar Euro’yu aştığını söyleyebiliriz.

Görüldüğü üzere, Türk ve Türk kökenli girişimcilerin, gerek Baden-Württemberg Eyaleti’nin gerek Almanya’nın ekonomik kalkınmasına ve refahına yaptıkları katkı çok önemli
düzeydedir.

İnsanlarımızın Almanya’da daha başarılı olmalarını, daha iyi yerlere gelmelerini, Alman toplumuyla uyumlu bir şekilde huzur ve refah içinde yaşamalarını temenni ediyoruz. 1961 yılından bu yana insanlarımız bu hedef doğrultusunda Almanya’da başarılı olmuşlardır. Bu başarının Alman toplumu ve kurumlarının yardımıyla daha da ilerilere götürülmesini diliyoruz.
Ortak hedefimiz ve temennimiz, tüm işverenlerin daha başarılı olması, Türkiye ile Almanya arsındaki ekonomik bağların her açıdan daha kuvvetlenmesidir. Alman ve Türk şirketleri için kurulan bu platformun da bu amaç doğrultusunda daha çok bu tarz ortak etkinliklere ev sahipliği yapmasını diliyorum.

Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm işverenlere başarılar diliyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu