10. Türk Alman Kültür Günleri 2018

Nevzat Arslan 30.06.2018

Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Frank Mentrup,

Baden Eyalet Müzesi Sanat Sorumlusu Sayın Dr. Schoole Mostafawy,

Türk-Alman Kültür Platformu Başkanı Sayın Emine Ulusoy,

Türk-Alman Kültür Günleri Komite Başkanı Sayın Mehmet Yılmaz,

Sevgili vatandaşlar, Değerli Konuklar,

Burada hazır bulunan siz değerli vatandaşlarımızı ve Alman dostlarımızı en içten duygularımla selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

10. Türk-Alman Gününün organizatörlüğünü üstlenen emine Ulusoy Hanımefendinin şahsında, Türk-Alman Kültür Platformunun değerli üyelerine ve etkinliğin gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm kurum ve şahıslara teşekkür ediyorum.

Almanya’ya Türk göçünün 60. yıldönümüne yaklaşmaktayız. Toplumumuzun Almanya’da büyük ilerlemeler sağlayarak önemli bir yer edinmiştir. Alman toplumuyla uyum içinde kendi farklılıklarını korumuş, bu yönüyle de Almanya’daki kültürel çeşitliliğe ve zenginliğe katkıda bulunmuştur.

Türk toplumu, Alman toplumuyla birlikte huzur ve barış içinde bir arada yaşamaktadır. Bu birlikteliğin sembolü olan Türk-Alman günlerinin bu sene 10.sunun yapılıyor olması bizlere mutluluk vermektedir.

Türkiye Almanya için Almanya da Türkiye için önemlidir. Almanya 3,5 milyon insanımızın ekmeklerini kazandığı ikinci vatanıdır. Bu insanlar Alman ekonomisine katkıda bulundukları kadar, alın terleriyle yaptıkları birikimleriyle Türkiye’deki yakın ve akrabalarına yardımda bulunmak suretiyle Türk ekonomisine de katkıda bulunmaktadırlar. Türk milleti burada yaşayan toplumumuza minnettardır.

Karlsruhe Belediye Başkanı Sayın Dr. Mentrup ve Baden Eyalet Müzesi Sanat Sorumlusu Bayan Dr. Schoole Mostafawy’nin şahıslarında Karlsruhe Belediyesi ve Baden Eyalet Müzesine Türk-Alman Kültür günlerine verdikleri destekten ötürü şükranlarımı sunmak istiyorum. Karlsruhe’nin en prestijli yeri olan Baden Sarayı ve bahçesinin Türk-Alman günlerine ev sahipliği yapıyor olması çok anlamlı bir destek göstergesidir. Bu desteği önemsiyoruz. Bu güzel ve verimli işbirliğinin gelecek yıllarda artarak devam etmesini kalpten diliyorum.

Baden-Württemberg Eyaleti ana dilde eğitime en çok destek olan eyaletlerin başında gelmektedir. İyi bir entegrasyon ile iyi bir ana dil eğitimi arasında paralel ilişki vardır. Türkçenin okul geçmeyi etkileyecek şekilde öğretim müfredatına eklenmesi buradaki Türklerin ortak beklentisidir.

Gerek Türk gerek Alman sanatçılarının buluştuğu, farklı renklerin bir araya geldiği güzel bir program oluşturulmuş. Buradaki şölen ortamından herkesin istifade etmesini diliyorum.

Bu düşüncelerle, nice şölenlerde buluşmak ümidiyle bir kez daha en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün