10. Türk Alman Kültür Günleri 2018

Nevzat Arslan 30.06.2018

Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Frank Mentrup,

Baden Eyalet Müzesi Sanat Sorumlusu Sayın Dr. Schoole Mostafawy,

Türk-Alman Kültür Platformu Başkanı Sayın Emine Ulusoy,

Türk-Alman Kültür Günleri Komite Başkanı Sayın Mehmet Yılmaz,

Sevgili vatandaşlar, Değerli Konuklar,

Burada hazır bulunan siz değerli vatandaşlarımızı ve Alman dostlarımızı en içten duygularımla selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

10. Türk-Alman Gününün organizatörlüğünü üstlenen emine Ulusoy Hanımefendinin şahsında, Türk-Alman Kültür Platformunun değerli üyelerine ve etkinliğin gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm kurum ve şahıslara teşekkür ediyorum.

Almanya’ya Türk göçünün 60. yıldönümüne yaklaşmaktayız. Toplumumuzun Almanya’da büyük ilerlemeler sağlayarak önemli bir yer edinmiştir. Alman toplumuyla uyum içinde kendi farklılıklarını korumuş, bu yönüyle de Almanya’daki kültürel çeşitliliğe ve zenginliğe katkıda bulunmuştur.

Türk toplumu, Alman toplumuyla birlikte huzur ve barış içinde bir arada yaşamaktadır. Bu birlikteliğin sembolü olan Türk-Alman günlerinin bu sene 10.sunun yapılıyor olması bizlere mutluluk vermektedir.

Türkiye Almanya için Almanya da Türkiye için önemlidir. Almanya 3,5 milyon insanımızın ekmeklerini kazandığı ikinci vatanıdır. Bu insanlar Alman ekonomisine katkıda bulundukları kadar, alın terleriyle yaptıkları birikimleriyle Türkiye’deki yakın ve akrabalarına yardımda bulunmak suretiyle Türk ekonomisine de katkıda bulunmaktadırlar. Türk milleti burada yaşayan toplumumuza minnettardır.

Karlsruhe Belediye Başkanı Sayın Dr. Mentrup ve Baden Eyalet Müzesi Sanat Sorumlusu Bayan Dr. Schoole Mostafawy’nin şahıslarında Karlsruhe Belediyesi ve Baden Eyalet Müzesine Türk-Alman Kültür günlerine verdikleri destekten ötürü şükranlarımı sunmak istiyorum. Karlsruhe’nin en prestijli yeri olan Baden Sarayı ve bahçesinin Türk-Alman günlerine ev sahipliği yapıyor olması çok anlamlı bir destek göstergesidir. Bu desteği önemsiyoruz. Bu güzel ve verimli işbirliğinin gelecek yıllarda artarak devam etmesini kalpten diliyorum.

Baden-Württemberg Eyaleti ana dilde eğitime en çok destek olan eyaletlerin başında gelmektedir. İyi bir entegrasyon ile iyi bir ana dil eğitimi arasında paralel ilişki vardır. Türkçenin okul geçmeyi etkileyecek şekilde öğretim müfredatına eklenmesi buradaki Türklerin ortak beklentisidir.

Gerek Türk gerek Alman sanatçılarının buluştuğu, farklı renklerin bir araya geldiği güzel bir program oluşturulmuş. Buradaki şölen ortamından herkesin istifade etmesini diliyorum.

Bu düşüncelerle, nice şölenlerde buluşmak ümidiyle bir kez daha en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu