Mesleki Eğitim Konulu Toplantı

Nevzat Arslan 21.04.2018

Başkonsolosluğumuz ve Karlsruhe+Rastatt İş Ajansı ortaklaşa düzenlediği Meslek Eğitimi konulu toplantımıza hoş geldiniz.

1960’lı yıllarda başlayan Türkiye’den Almanya’ya insan göçünün sonucunda bugün Almanya’da 3.5 milyon dolaylarında Türk ve Türk kökenli vatandaşımız bulunuyor.

Zaman içinde Almanya’daki Türk Toplumu dönüştü ve sadece işçi olmaktan çıkıp, toplumun hemen her sınıfında yer aldı. İşveren, akademisyen, doktor, avukat, mühendis, öğretmen gibi aklınıza gelebilecek her meslekte çalışan vatandaşımız bulunmaktadır.

Meslek eğitimi yapıldığı takdirde,kolayca iş bulmak, yüksek ücret almak, kariyer yapmak mümkün olabilmektedir. İkili meslek eğitimi yoluyla yüksekokul bitirip hem pratiğe hem teoriye sahip olmak iş hayatında çok daha büyük avantajlar sağlayabilmektedir.

Bugüne kadar edinilen tecrübeler Almanya’da yaşayan Türk Velilerin Alman eğitim ve meslek eğitim sistemi hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıklarını göstermektedir. Örneğin 300’ün üzerinde meslek çeşidi varken gençlerimizin tercih ettiği meslek çeşidinin 8-10 meslek grubu ile sınırlı kaldığı görülmektedir.

Sanayi ve Ticaret Odası ile (IHK) Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın (HWK -handwerkskammer) yanı sıra örneğin, Tarım Odaları, avukatların üye olduğu Barolar ve doktorlar için Tabipler Odası da vardır. Odaların pek çoğu internet sayfalarında meslek eğitim borsaları sunuyorlar. Gençler burada meslek eğitim yerleri için güncel ilanlara bakıp meslek seçimi ile ilgili öneriler edinebilirler. Çoğu zaman iş yerlerinin meslek eğitim olanaklarını tanıttığı bölgesel meslek eğitim fuarları yapılmaktadır. Bunları mutlaka ziyaret ediniz.

Meslek eğitiminin, ikili eğitim sisteminin sağladığı faydalar toplumumuzda fazla bilinmemektedir. Bu nedenle de bugünkü toplantı büyük önem taşımaktadır. İş Ajansının yetkililerinden mevcut eğitim sistemi, meslekler, atılması gereken adımlar, sahip olunan imkanlar, ileri yaştakiler için sunulan imkanlar hakkında bilgi alacağız. Bu vesileyle İş Ajansına bu işbirliği için teşekkür ederim.

Almanya iş piyasasında maalesef Türk vatandaşlarının Almanya ortalamasının çok üstünde bir işsizlik sorunu ile karşılaştığı da bir gerçektir. Araştırmalar gösteriyor ki bunun ana nedeni mesleksizlik. Gençlerimiz gelecekte işsizlik riskiyle karşılaşmamak için meslek eğitimi yapmalı, özelliklede gelecekte geçerli olacak meslekleri öğrenmelidir. Bu noktada ailelere, sivil toplum kuruluşlarına, kurum ve kuruluşlara büyük görevler düşmektedir.

Tabi meslek eğitim hayatında bazı zorluklarla da karşılaşılmaktadır. Örneğin Alman Eğitim Bakanlığının yayınladığı 2018 yılı Meslek Eğitim Raporunda belirtildiği üzere, 1.9 not ortalamasına sahip gençlerde meslek eğitim yeri bulmada, Tim, Hans, Lukas gibi isimlerin Ahmet, Hakan, Ali gibi isimlere kıyasla çok daha avantajlı olduğu belirlenmiştir. Yabancı isimli göçmen gençler bugün de isimlerinden dolayı meslek eğitim yeri bulmakta zorlanıyor.

Yine Hükümetin yıllık meslek eğitim raporuna göre göçmen kökenli gençlerin yüzde 27.6’sı, Almanların ise yüzde 55.8’i bir işyerinde meslek eğitimine başlıyor. Bunun nedenleri arasında göçmen kökenli gençlerin Almanca ve okul bitirme notlarının Alman öğrencilerden düşük olması ve okulu yarıda bırakmaları geliyor.

Böyle zorluklar var ancak bunlara takılıp kalınmaması gerektiğini düşünüyorum. Bizler öncelikle kendi üzerimize düşeni yapmaya odaklanmalıyız.

Hatta bazen yabancı olmak avantaj dahi olabilir. Anadilimizi de ihmal etmeyip geliştirirsek iki dillilik çok büyük avantalar sağlayabilir. Almanya’ya göç etmiş ailelerin çocukları genellikle iki dil konuşuyorlar ve çoğunlukla iki kültürü de iyi biliyorlar. Almanca ve Türkçenin yanı sıra başka dilleri de bilmek meslek eğitiminde fayda sağlayabilecektir.

Sözlerime son verirken bu ortak çalışmanın hayata geçirilmesinde büyük emeği bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşemiz Muhammet Kıran’a, Karlsruhe+Rastatt iş ajansına, Eğitim ve Din Hizmetleri Ataşeliklerimize, derneklerimize, öğretmen ve din görevlilerimize ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün