18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü, İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

Nevzat Arslan 18.06.2018

Değerli dernek temsilcilerimiz, sevgili çalışma arkadaşlarım,

Bugün Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıldönümünü idrak etmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

İstiklal Marşımıza ilaveten Çanakkale Şehitlerine yazmış olduğu şiirle de bildiğimiz Mehmet Akif Ersoy’u da rahmetle anıyoruz.

Vatanı, milleti ve devleti için hayatlarını yitiren ve halihazırda bugün de yitirmeye devam eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Çanakkale 1. Dünya savaşının en önemli cephelerinden biriydi. Vatanlarını savunan 250 binin üzerinde askerimiz ölüme gitti. Aynı şekilde karşı saflarda bir o kadar asker savaştı. Hepsini de saygıyla yad ediyoruz.

Çanakkale Savaşı İstiklal zaferimizin habercisi olmuş, Türk milletinin direncini, bağımsızlık ve özgürlüğü sözkonusu olduğunda bunları canı pahasına savunmaya hazır olduğunu ispatlaması adına önemli olmuştur. Yok edilmek istenen


Milletimiz, Çanakkale’nin geçilmeyeceğini tüm dünyaya güçlü şekilde ilan etmiştir.

Mustafa Kemal’in çok sayıdaki sözünden sadece ikisini burada hatırlatmak istiyorum.

“Siperler arası 8 metre. Yani, ölüm muhakkak. 3 dakika önce gelen bölüğün tamamı şehit olmuş. Yeni gelenler bunu biliyor ve bir 3 dakika sonra kendisinin de şehit olacağının farkında ilerliyor. Ama ne ilerleme! Bir an bile sarsılma, durma, geriye bakmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kur’an okuyor, bilmeyenler Kelime-i şahadet getiriyor. Az sonra öleceğini bile bile gözünü kırpmadan şahadete gidiyor. İşte Çanakkale Savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlayan şey milletimiz ve onun askerindeki bu yüce ruhtur”

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir.”

Çanakkale Savaşını bu sözlerde vücut bulan bu üstün ruh kazandırmıştır.

Çanakkale Savaşı 55 milletin katıldığı topraklarımızda gerçekleşen uluslararası bir harp olmuştur. Bu zafer 1. Dünya Savaşının gidişatını, dolayısıyla dünya tarihini değiştirmiştir. Bu savaş cephede yer almayan milletlerin kaderini de etkilemiştir.

Başka milletlere mensup askerlerin anılarında da görüldüğü üzere, bu savaş bir centilmenler savaşı olmuştur. Yaralı halde birbirine tutunan ya da savaş dışı olmuş arkadaşlarını kurtarmak için kendini tehlikeye atarak siperden çıkan Müttefik askerlerine ateş açılmamış, hatta
birbirlerinin yaralılarına yardım etmişlerdir.

Esasen, tüm dünyaya barış masajı vermek için Çanakkale çok isabetli bir yerdir. Çanakkale’ye her milletten yüz binlerce gencin istikbali gömülmüştür.

Elbette buradaki cephelerde karşılıklı olarak savaşan her genç birer askerdi, ama aynı zamanda insandı.

Çanakkale kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerini okuyup da duygulanmayan yoktur herhalde aramızda.

Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Çanakkale, geçmişimize ait bir zafer olmakla birlikte Millet olarak aramızdaki ihtilafları ortadan kaldırıp bir ve beraber olduğumuz zaman muasır medeniyetlerin ötesine geçme idealini mutlaka yakalayacağımızı gösteren bir nişandır.

Bu şuurla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşıyacağımıza inanıyorum. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz takdirde yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır.

Bugün vesilesiyle 15 Temmuz hain darbe girişimini de hatırlamak zorundayız. Bu hain girişim bizzat Türk milletinin sağduyusu, kararlılığı ve demokrasiye olan inancı sayesinde engellenmiştir.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.


Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün