RHEİN-NECKAR TÜRK İŞVERENLER DERNEĞİNİN YENİ YIL RESEPSİYONU

R. Cem Örnekol 15.01.2017

Türk İşverenler Derneği Başkanı Sayın Mustafa Baklan,

Mannheim III. Şube (Dezernat) Belediye Başkanı Sayın Dr. Ulrike Freundlieb,

Sayın TİD Yöneticileri,

Saygıdeğer Konuklar,


Sözlerime başlamadan önce, hepimizi derinden sarsan ve üzen meşum bir olaya değinmek istiyorum. Mannheim ve Ludwigshafen’de yaşayan toplumumuzun yakından tanıdığı ve sevdiği, başarılı işadamı ve aile babası İsmail Torun’un hunharca katledilmesinin şokunu yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dilerim. Bu korkunç cinayetin faillerinin yargılanıp, hak ettikleri cezaya çarptırılmaları için hem Mainz hem de Karlsruhe Başkonsoloslukları olarak ilgili Alman makamları nezdinde gerekli takibi yapacağımızı belirtmek isterim.


Değerli misafirler,

TİD’in hem kurumsal projeleriyle, hem de üyelerinin bireysel çabalarıyla sadece Rhein-Neckar bölgesi değil daha geniş kapsamda, sınırları aşarak Türkiye ve Almanya için çok çeşitli alanlarda yararlı işlere imza atmakta olduğunu söyleyebilmekten memnuniyet duyuyorum.


Bu olumlu tablo yarım asır önce buralara işçi olarak gelen insanlarımızın çocuklarının bugün ulaştığı düzeyi, kat ettiği mesafeyi ortaya koyan bir tablodur. Toplumumuzun küçüklü büyüklü işletmeleriyle, sosyal ve kültürel projeleriyle bu ülkeye katkıda bulunma iradesini ortaya koyan bir tablodur. Her yanda eğitimli, topluma katılmış, meslek sahibi, özgüvenli Türk gençleri var. Tek beklentileri Alman toplumunun da onların farkına varması, varlıklarından haberdar olunması.

Tablonun diğer kısmında ise, Almanya’daki göçmen realitesinin, çeşitliliğin kabul edilmesiyle ilgili unsurlar yer almaktadır. Aradan geçen süre zarfında tedrici şekilde ve küçük bazı adımlar atılmış ve uyarlamalar yapılmış olmakla birlikte, bazı alanlarda hala arzulanan noktada olunmadığını görüyoruz. Ayrıca, son dönemde giderek artan yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslam karşıtlığı gibi menfi gelişmelerin zaten zor atılan bu adımları etkisizleştirmesinden endişe duyuyoruz. Popülist uygulamalara prim verilmesi halinde, bunun gerçeklerin makyajlanmasından öteye geçemeyeceğini, hatta sorunları daha da derinleştirecek tehlikeli gelişmelere yol açacağını düşünüyorum. Kısa vadeli, günlük siyasi kazanımlar elde etmek gayesiyle, Türk toplumunun hafızasında silinmez izler bırakacak, Türk-Alman dostluğunu zedeleyecek siyasi söylem ve eylemlere mahal verilmemelidir.

Türklerin Almanya’ya göçü iki dost ülke arasında sağlam ve yeni bir köprü oluşturmuştur. Almanya’da yaşayan Türkler, artık Türk – Alman ilişkilerinin en önemli boyutudur. Dolayısıyla, bugüne kadar gösterilen çabaları daha da ileriye taşımak için açık fikirli, ileri görüşlü ve cesur siyasetçilerin hem yerel hem de ulusal düzeyde etkin olmaları gerekmektedir.

Kıymetli konuklar,

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlarken, hem 2017 hem de önümüzdeki yıllar için başlıca temenni ve beklentimizin, sizlerin Almanya’ya, yaşadığınız ülkeye daha fazla katkı ve katılımda bulunma iradenizin önündeki engellerin süratle ortadan kalkması olduğunu vurgular; hepinize sağlıklı, huzurlu ve başarı dolu bir yıl dilerim.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu