HEIDELBERG CEMEVİ ALEVİ-BEKTAŞI DERNEĞİ

Cem Örnekol 16.10.2016
Değerli Misafirler,

Sözlerime, tam bir yıl önce Karlsruhe Başkonsolosu olarak başladığım görevimde ilk ziyaretimi buraya yapmış ve sizinle tanış olmanın güzel hatırasını tazelemekten, Heidelberg ve Çevresi Alevi-Bektaşi Derneği tarafından düzenlenen Aşure sofrasında sizinle birlikte olmaktan memnuniyet duyduğumu söyleyerek başlamak isterim.

Hepimizin bildiği gibi, Muharrem ayı da İslam’ın en önemli dört ayından biridir. 680 yılının Muharrem ayında Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve beraberindekilerinin acılarının gönülden hissedildiği aydır. Bu menfur hadise, Alevi olan veya olmayan bütün Müslümanların yüreklerini derinden yaralamıştır. Kerbela, ortak hafızamızın karanlık ve dehşet verici olayıdır. Bu yönüyle Muharrem, bir daha benzer acıların yaşanmaması için birlik ve beraberlik temennilerinin yapıldığı, dayanışma duygularının güçlendiği bir aydır.

Bugün paylaştığımız aşuremizin önyargıların ortadan kalkmasına, kardeşlik duygularının pekişmesine, birlik ve beraberlik içinde, elele geleceğe daha güvenle bakılmasına vesile olmasını diliyorum. Hz. Ali’nin dediği gibi, “kişi bilmediğinin düşmanıdır”. Aslında tüm insanlık için yol gösterici olan bu sözün anlamını kavrayamayanlar bugün dünyayı yaşanmaz kılan, insanlık için utanç kaynağı olan eylemlerin failleri olmaya devam etmektedirler.


Değerli Dostlar,

Bizi biz yapan değerlerden uzaklaştığımız, gelenek ve göreneklerimizi koruyamadığımız, dayanışma ve birlik sergilemediğimiz zaman “bir, iri ve diri” olmamız da maalesef mümkün değildir. İslam’ın en güzel yaşandığı Anadolu’nun temelinde hoşgörü ve birlikte yaşama kültürü vardır. Bunu ortadan kaldırmak isteyen her türlü girişimlere en güzel cevabı yine bizler, hasletlerimiz ve vicdanlarımızla verebiliriz. Tıpkı 15 Temmuz gecesi ülkemizin birliğine kastedenlere karşı halkımızın bir bütün olarak verdiği cevap gibi. Bunun nedeni ise çok açıktır: Bayrağımız hepimizin bayrağıdır. Hepimizin kalbi aynı topraklar için çarpar.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Hz. Peygamberimizin çiçeği İmam Hüseyin ve Kerbela Şehitleri olmak üzere, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, hepinizin Muharrem ayının mübarek olmasını, bu ay içerisinde yapılacak ibadetlerin barış, dostluk ve kardeşliği pekiştirmesini temenni ediyorum. Sözlerimi Alevi kültürümüzden bir ifadeyle noktalamak istiyorum: “Tuttuğunuz oruç, dağıttığınız lokmalar Hak, Muhammed, Ali dergâhına yazıla”.

Hepinizi selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün