HEIDELBERG CEMEVİ ALEVİ-BEKTAŞI DERNEĞİ

Cem Örnekol 16.10.2016
Değerli Misafirler,

Sözlerime, tam bir yıl önce Karlsruhe Başkonsolosu olarak başladığım görevimde ilk ziyaretimi buraya yapmış ve sizinle tanış olmanın güzel hatırasını tazelemekten, Heidelberg ve Çevresi Alevi-Bektaşi Derneği tarafından düzenlenen Aşure sofrasında sizinle birlikte olmaktan memnuniyet duyduğumu söyleyerek başlamak isterim.

Hepimizin bildiği gibi, Muharrem ayı da İslam’ın en önemli dört ayından biridir. 680 yılının Muharrem ayında Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve beraberindekilerinin acılarının gönülden hissedildiği aydır. Bu menfur hadise, Alevi olan veya olmayan bütün Müslümanların yüreklerini derinden yaralamıştır. Kerbela, ortak hafızamızın karanlık ve dehşet verici olayıdır. Bu yönüyle Muharrem, bir daha benzer acıların yaşanmaması için birlik ve beraberlik temennilerinin yapıldığı, dayanışma duygularının güçlendiği bir aydır.

Bugün paylaştığımız aşuremizin önyargıların ortadan kalkmasına, kardeşlik duygularının pekişmesine, birlik ve beraberlik içinde, elele geleceğe daha güvenle bakılmasına vesile olmasını diliyorum. Hz. Ali’nin dediği gibi, “kişi bilmediğinin düşmanıdır”. Aslında tüm insanlık için yol gösterici olan bu sözün anlamını kavrayamayanlar bugün dünyayı yaşanmaz kılan, insanlık için utanç kaynağı olan eylemlerin failleri olmaya devam etmektedirler.


Değerli Dostlar,

Bizi biz yapan değerlerden uzaklaştığımız, gelenek ve göreneklerimizi koruyamadığımız, dayanışma ve birlik sergilemediğimiz zaman “bir, iri ve diri” olmamız da maalesef mümkün değildir. İslam’ın en güzel yaşandığı Anadolu’nun temelinde hoşgörü ve birlikte yaşama kültürü vardır. Bunu ortadan kaldırmak isteyen her türlü girişimlere en güzel cevabı yine bizler, hasletlerimiz ve vicdanlarımızla verebiliriz. Tıpkı 15 Temmuz gecesi ülkemizin birliğine kastedenlere karşı halkımızın bir bütün olarak verdiği cevap gibi. Bunun nedeni ise çok açıktır: Bayrağımız hepimizin bayrağıdır. Hepimizin kalbi aynı topraklar için çarpar.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Hz. Peygamberimizin çiçeği İmam Hüseyin ve Kerbela Şehitleri olmak üzere, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, hepinizin Muharrem ayının mübarek olmasını, bu ay içerisinde yapılacak ibadetlerin barış, dostluk ve kardeşliği pekiştirmesini temenni ediyorum. Sözlerimi Alevi kültürümüzden bir ifadeyle noktalamak istiyorum: “Tuttuğunuz oruç, dağıttığınız lokmalar Hak, Muhammed, Ali dergâhına yazıla”.

Hepinizi selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu