KARLSRUHE I. TÜRK-ALMAN ÇEVRE GÜNÜ

Cem Örnekol 15.10.2016

Karlsruhe Belediye Başkanı Sayın Klaus Stapf
Yeşil Çember Başkanı Sayın Gülcan Nitsch,
Değerli Konuklar ve Basın Mensupları,

Öncelikle burada bulunan herkesi selamlıyor, etkinliğe katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Karlsruhe 1. Çevre Günü vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Çevre bilincinin gelişmesi ve yayılması büyük önem taşımaktadır. Çevreyi sadece bilimsel yöntemlerle koruyamayız. Her şeyden önce çevre bilincine ve doğa sevgisine sahip olmamız gerekir.

Almanya’da Yeşil Çember gibi kuruluşların, küresel ısınma, enerji, ulaşım ve trafik, kimyasal ürünler ve en önemlisi çevre eğitimi gibi konuları kapsayacak şekilde yaptığı çalışmalar bu bilincin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Ben bu vesileyle başta Sayın Gülcan Nitsch olmak üzere, tüm çevre dostlarına ve çevre gönüllülerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Konuklar,

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir. Bilinçsizce attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz.

Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için zorunludur. Bunun için çevre kirliliğini mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Çevre konusunda 7’den 70’e hepimize görevler düşmektedir. Kullandığımız sudan, elektrikten, yakıttan tasarruf etmekten başlayıp, evsel atıkların geri dönüşümünü sağlamaya ve doğamızı korumaya uzanan geniş bir yelpazede önemli katkılar yapabiliriz.

Dünyamızın, gelecek kuşaklara en iyi şekilde teslim etmekle yükümlü bulunduğumuz bir emanet olduğunu unutmadan, sağlıklı bir yaşamın ancak sağlıklı bir çevre ile mümkün olacağını, dolayısıyla yapacağımız her küçük katkının mahallemizden kentlere, kentlerimizden ülkelere, ülkelerimizden yaşanabilir bir dünya için kelebek etkisi yapacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Hepinize sağlıklı bir çevrede, sağlıklı yarınlar diler, selam ve saygılarımı sunarım.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 14:00


 • T.C.K.B.K KÜTÜPHANESi
 • 1.1.2018 Resmi Tatil - Yılbaşı
  30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
  2.4.2018 Dini Tatil - Paskalya
  1.5.2018 Resmi Tatil - İşçi Bayramı
  10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
  31.5.2018 Dini Tatil - Yortu Bayramı
  15.6.2018 Dini Tatil - Ramazan Bayramı 1. Gün
  21.8.2018 Dini Tatil - Kurban Bayramı 1. Gün
  3.10.2018 Resmi Tatil - AFC Milli Günü
  29.10.2018 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2018 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
  25.12.2018 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
  26.12.2018 Resmi Tatil - Noel 2. Gün