KARLSRUHE I. TÜRK-ALMAN ÇEVRE GÜNÜ

Cem Örnekol 15.10.2016

Karlsruhe Belediye Başkanı Sayın Klaus Stapf
Yeşil Çember Başkanı Sayın Gülcan Nitsch,
Değerli Konuklar ve Basın Mensupları,

Öncelikle burada bulunan herkesi selamlıyor, etkinliğe katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Karlsruhe 1. Çevre Günü vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Çevre bilincinin gelişmesi ve yayılması büyük önem taşımaktadır. Çevreyi sadece bilimsel yöntemlerle koruyamayız. Her şeyden önce çevre bilincine ve doğa sevgisine sahip olmamız gerekir.

Almanya’da Yeşil Çember gibi kuruluşların, küresel ısınma, enerji, ulaşım ve trafik, kimyasal ürünler ve en önemlisi çevre eğitimi gibi konuları kapsayacak şekilde yaptığı çalışmalar bu bilincin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Ben bu vesileyle başta Sayın Gülcan Nitsch olmak üzere, tüm çevre dostlarına ve çevre gönüllülerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Konuklar,

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir. Bilinçsizce attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz.

Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için zorunludur. Bunun için çevre kirliliğini mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Çevre konusunda 7’den 70’e hepimize görevler düşmektedir. Kullandığımız sudan, elektrikten, yakıttan tasarruf etmekten başlayıp, evsel atıkların geri dönüşümünü sağlamaya ve doğamızı korumaya uzanan geniş bir yelpazede önemli katkılar yapabiliriz.

Dünyamızın, gelecek kuşaklara en iyi şekilde teslim etmekle yükümlü bulunduğumuz bir emanet olduğunu unutmadan, sağlıklı bir yaşamın ancak sağlıklı bir çevre ile mümkün olacağını, dolayısıyla yapacağımız her küçük katkının mahallemizden kentlere, kentlerimizden ülkelere, ülkelerimizden yaşanabilir bir dünya için kelebek etkisi yapacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Hepinize sağlıklı bir çevrede, sağlıklı yarınlar diler, selam ve saygılarımı sunarım.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

25.12.2020 Resmi Tatil - Noel 1. Gün
1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu