Başkonsolosumuz Banu Terzioğlu'nun 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami Mesaji (29 Ekim 2020)

Karlsruhe Başkonsolosluğu 29.10.2020

Almanya Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Cumhuriyetimizin ilanının 97. Yıldönümünü büyük gururla ve sevinçle kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşımızın zaferle sonuçlanmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma hareketinin başlangıcıdır.


Cumhuriyetimizin getirdiği temel değerleri benimseyen milletimiz, her alanda en gelişmiş ülkelerin seviyesini aşma yolunda koyduğu hedefler doğrultusunda, Cumhuriyetimizi her geçen yıl daha da olgunlaştırmıştır. Demokratik, lâik, sosyal hukuk devleti olan modern Türkiye'nin bugünkü konumu yurt içindeki vatandaşlarımız kadar yurt dışındaki vatandaş ve soydaşlarımızın on yıllardır süren ortak çabasının bir sonucudur.


Kuruluşundan bu yana geçen 97 yılda ülkemiz, çatışma ve istikrarsızlıklarla dolu çetin bir coğrafyada, sahada ve masada izlediği güçlü insani ve girişimci dış politikasıyla, dinamik ekonomisiyle ve insani yardımlarıyla, uluslararası toplumun etkin ve saygın bir üyesi olmuştur.


Almanya Türk Toplumunun Kıymetli mensupları,

Almanya’yla aramızda derin bir tarihi geçmişi bulunan siyasi, ekonomik, ticari ilişkilerimiz ve insani bağlarımız bulunmaktadır. Türkiye ile Almanya arasında kurduğunuz dostluk köprüsüyle iki ülke arasındaki bu ilişkilerin daha da geliştirilip, güçlendirilmesine yaptığınız değerli katkılarınız için sizlere teşekkür ediyorum.


Siyasi, ekonomik ve kültürel alanda her geçen sene Almanya’da daha fazla başarıya imza atmanızdan, yaşadığınız toplumun her alanına her kesimine renk ve zenginlik katmanızdan mutlu oluyoruz. Sizlerle gurur duyuyoruz ve sizlerden güç alıyoruz.


Değerli Vatandaşlarımız,

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonumuzu bu sene Koronavirüs salgını dolayısıyla maalesef gerçekleştiremiyoruz. Önümüzdeki sene Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü sizlerle yeniden biraraya gelerek gururla, coşkuyla ve heyecanla kutlayacağımıza inanıyorum.


Bu vesileyle salgın döneminde Konsolosluk hizmetlerimizin aksamaması için gayretle çalışan Başkonsolosluğumuzun bütün mensuplarına özellikle teşekkür etmek istiyorum. Aynı şekilde vatandaşlarımız için önem taşıyan konularda son derece yararlı çalışmalar yapan tüm Ataşeliklerimize de içten teşekkürlerimi sunuyorum.


Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bugüne kadar vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.


Bu duygu ve düşüncelerle şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarım adına Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.


Yaşasın Cumhuriyet!


Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

6.1.2022 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
15.4.2022 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
18.4.2022 Dini Tatil - Paskalya
2.5.2022 Dini Tatil - Ramazan Bayramı
26.5.2022 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
6.6.2022 Dini Tatil - Küçük Paskalya
16.6.2022 Dini Tatil - Yortu Bayramı
3.10.2022 Resmi Tatil - Alman Birliği Günü
1.11.2022 Resmi Tatil - Azizler Yortusu
26.12.2022 Dini Tatil - Noel 1. Gün