Dövizle Askerlik Hizmeti İşlemlerine İlişkin Güncel Duyuru

Karlsruhe Başkonsolosluğu 12.07.2019

Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartları 26 Haziran 2019 tarih ve 7179 sayılı Asker Alma Kanunu ile yeniden düzenlenmiştir.

Askerlik çağında bulunan (1 Ocak 2019 itibarıyla 1999 ve sonrası doğumlular), oturma/çalışma iznine veya vatandaşlık hakkına sahip olarak işçi-işveren statüsünde, Türkiye’de izin dahil geçirilen süreler hariç en az 3 yıl (1095 gün) süre ile çalışmış olan ve uzaktan eğitim programını tamamlayan yükümlüler, bağlı bulundukları Başkonsolosluklara gerekli belgeleri ibraz ederek, 2019 yılı için 5442 Avro ile transfer masraf bedelini ödemelerinin ardından dövizle askerlik hizmeti kapsamında askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacaklardır. Ödemeler doğrudan Başkonsolosluğumuza nakit olarak yapılmaktadır.

Çifte vatandaşlığı olan yükümlüler çalışma koşulu aranmaksızın en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkede yaşadıklarını kanıtlayarak başvuru yapabileceklerdir.

“Uzaktan Eğitim Portalı”na erişim adresi https://dovizle.msb.gov.tr’dir. Sözkonusu adresten “Yeni hesap” butonu tıklanarak, açılan penceredeki formun doldurulması, T.C. kimlik numarası ve şifre ile portala giriş yapılmasının ardından, uzaktan eğitim ders içeriklerinin tamamlanması ve yöneltilen soruların doğru olarak yanıtlanması gerekmektedir. Uzaktan eğitim programını tamamladıkları tespit edilemeyenlerin başvuruları işleme konulmamaktadır.

Gerekli belgeler:

1. Nüfus cüzdanı, pasaport ve oturum kartı (AUFENTHALTSTITEL)

2. 2 adet fotoğraf

3. Çifte vatandaşlığa sahip vatandaşlarımız için Türk kimliği ile birlikte Alman pasaportu ve kimliği (Çifte vatandaşlılığı kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın öncelikle vatandaşlık servisinden “Çifte Vatandaşlık Tescili” yaptırmış olması gereklidir. Bunun için, International Geburtsurkunde veya Einbürgerungsurkunde ibraz edilmelidir.)

- Çifte vatandaş statüsünde olan yükümlüler için çalışma belgesi ibraz edilmesi gerekmemektedir.

4. İkamet Belgesi (MELDEBESCHEİNİGUNG)

5. Yeni tarihli emeklilik kasası hizmet cetveli (Sigortalı olarak yapılan çalışmaları gösteren ve LVA’dan alınan belge olan RENTENVERSICHERUNGSVERLAUF) (Çifte vatandaş statüsünde olan yükümlülerin getirmesi gerekmemektedir)

6. Çalışanlar için: Son aylık maaş belgesi (LOHNABRECHNUNG) (Çifte vatandaş statüsünde olan yükümlülerin getirmesi gerekmemektedir)

7. İşsizler için: İşsizlik yardımı alındığını gösteren belge (BEWILLIGUNGSBESCHEID) (Çifte vatandaş statüsünde olan yükümlülerin getirmesi gerekmemektedir)

8. İşverenler için: İs yerinin ne zamandan bu yana faaliyette olduğunu gösteren son 3 ay içinde alınmış yeni tarihli belge (GEWERBEDATEİ) (Çifte vatandaş statüsünde olan yükümlülerin getirmesi gerekmemektedir)

Dövizle askerlik hizmeti hakkında merak edilen konular, Askeralma Genel Müdürlüğüne ait http://www.asal.msb.gov.tr internet adresinde yeralan sıkça sorulan sorular bölümünden ayrıca öğrenilebilecektir.

Saygılarımızla duyurulur.im Portalı”na erişim adresi https://dovizle.msb.go

İlgili Dosyalar

DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN DUYURU 2.docx

Atatürk

Pazartesi - Cuma

8.30 - 16.30

(Konsolosluk işlemleri: 09:00-14:00)

Tebligat alımı ile kimlik kartı ve pasaport teslimatı dışındaki işlemler randevu ile gerçekleştirilmektedir.

Hukuk Danışmanımız Pazartesi günleri 09:30-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

1.1.2021 Resmi Tatil - Yılbaşı
6.1.2021 Dini Tatil - 3 Kutsal Kral
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Dini Tatil - Kurban Bayramı
29.10.2021 Resmi Tatil - Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Resmi Tatil - Azizler Yortusu